שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן עולמי

תאילנד זינקה כיעד להשקעות בנדל"ן, למרות המשטר הצבאי

ב־24 במרץ יתקיימו במדינה בחירות דמוקרטיות לראשונה מאז המהפכה הצבאית ב־2014. הצמיחה החזקה משכה משקיעים בינלאומיים והמגמה צפויה רק להתחזק. אנליסט בבנגקוק: "הבחירות יאפשרו דיון מחודש עם האיחוד האירופי על הסכמי סחר"

שירות כלכליסט 21:1011.02.19

משקיעים מסין ממשיכים להזרים כספים למגזר הנדל"ן בתאילנד, זאת על אף חוסר היציבות הפוליטי במדינה ואי־הוודאות סביב הבחירות הכלליות המתקרבות, כך מדווח אתר החדשות CNBC על פי נתונים שפרסם פורטל הנדל"ן הסיני Juwai.com.

 

 

 

לא רק משקיעים סינים זורמים לאזור. על פי נתוני הפורטל, ב־2018 היתה תאילנד המדינה המבוקשת ביותר מבחינת מספר הבדיקות שביצעו משקיעים לגבי עסקאות נדל"ן פוטנציאליות, עלייה מהמקום השישי ב־2016.

 

 צילום: אי. פי. איי

 

עבור השקעות נדל"ן סיניות, תאילנד היתה היעד הרביעי הפופולרי ביותר אחרי ארה"ב, הונג קונג ואוסטרליה, עם השקעות בגובה 2.3 מיליארד דולר. לשם השוואה, סינים השקיעו 30 מיליארד דולר בנדל"ן אמריקאי ב־2018, לעומת 16 מיליארד דולר בהונג קונג ו־14 מיליארד דולר באוסטרליה.

 

הזינוק בפופולריות של הנדל"ן התאילנדי נרשמת לקראת הבחירות הדמוקרטיות שיתקיימו במדינה ב־24 במרץ, לראשונה מזה שמונה שנים, ומאז השתלטות החונטה הצבאית ב־2014. הבחירות נידחו כבר חמש פעמים בחמש השנים האחרונות, בפעם האחרונה בחודש שעבר.

 

אולם, מנכ"לית Juwai.com קארי לאו טוענת כי חוסר היציבות הפוליטי לא משפיע על התעניינות המשקיעים הסינים במדינה. "הבחירות הן אמנם עניין חשוב בתאילנד, אבל הקונים שאנחנו עובדים איתם לא מודאגים מהתוצאות", הסבירה. הסיבה לכך היא ככל הנראה השגשוג הכלכלי שחוותה תאילנד מאז ההפיכה הצבאית. הצמיחה ב־2017 עמדה על 3.9%, השיעור הגבוה ביותר מזה חמש שנים.

 

ההפיכה הצבאית לא פגעה בהתרחבות של סקטור הנדל"ן. כך למשל, סנסירי, אחת מחברות הנדל"ן הגדולות בתאילנד, פתחה ב־2014 לראשונה משרדים מחוץ למדינה לנוכח ההתעניינות הגוברת מצד קונים זרים. הסינים מייצגים 70% מהמכירות הבינלאומיות שלה, כך לפי סגנית הנשיא נאנמאנאס ג'יוואטאנאקול.

 

לדבריה, מחירי הנדל"ן בתאילנד הכפילו עצמם בעשור האחרון, ולכן המשקיעים תופסים את המדינה כיעד משתלם. אם כי, לדבריה, מלבד השיקולים הפיננסיים, תאילנד היא יעד לרכישת בית נופש או בית לגור בו לאחר הפרישה לגמלאות.

 

בעקבות ההתעניינות נהנתה סנסורי מ"השנה הטובה ביותר שלה" ב־2018, זאת לאחר שההכנסות זינקו ב־51% לעומת 2017, ל־14 מיליארד באט (446 מיליון דולר). אולם, סמנכ"ל הכספים של החברה וונצ'אק בוראנאסירי ציין כי השנה תציב החברה "יעד הוצאות שמרני" וזאת בשל אי־הוודאות הפוליטית.

 

למרות הזהירות שנוקטים בסנסירי, אנליסטים סבורים כי הבחירות רק ישפרו את מעמדה של תאילנד כיעד אטרקטיבי להשקעות. להערכתו של קאסם פרונראטנמאלה, מנהל חטיבת המחקר בחברת ההשקעות CIMB סקיוריטיז בבנגקוק, הבחירות יאפשרו חזרה לתהליכים שנעצרו בתקופת המשטר הצבאי, כמו מו"מ להסכם סחר עם האיחוד האירופי. כמו כן, השקעות זרות ישירות ממדינות כמו סין והונג קונג צפויות רק להתחזק, זאת ברקע מלחמת הסחר בין סין וארה"ב.

 

בתוך כך, ועדת הבחירות בתאילנד פסלה היום את מועמדותה של הנסיכה אובולרטן מהידול לראשות הממשלה, זאת לאחר שאחיה, מלך תאילנד ראמה העשירי, התנגד למהלך בטענה כי הדבר נוגד את החוקה. במקביל, ראש הממשלה המכהן פריות צ'אן אוצ'ה, שמונה על ידי החונטה הצבאית, הכריז כי יתמודד בבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x