$
חדשות נדל"ן

החלה הבנייה בשכונה הראשונה של תכנן ובנה - בחריש

חברת שפיר מקימה את "בצוותא", שכונה עם אלמנטים שיתופיים, בעלות של כ-1.2 מיליארד שקל; מחירי הדירות בשכונה צפויים לעמוד על 888 אלף שקל לדירת 3 חדרים, דירת 4 חדרים - החל מ-970 אלף שקל, ודירת 5 חדרים - החל מ-1.13 מיליון שקל

דותן לוי 14:3129.01.19

חברת שפיר החלה השבוע בבניית שכונת ה"תכנן ובנה" הראשונה בישראל, שתקרא "בצוותא". השכונה תוקם בחריש בעלות של כ-1.2 מיליארד שקל, ותכלול כ-598 דירות של מחיר למשתכן. יוקמו בה 1,524 יח"ד ב-86 בניינים, על שטח של 500 דונם ובו יוקמו גם שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.  

 

 

 

קבוצת שפיר הייתה החברה היחידה שהתמודדה על המכרז וזכתה בו בדצמבר 2017, כאשר זו הפעם הראשונה שהיא בונה בחריש. תכנון הפרויקט הסתיים שנה שעברה, וכבר מפברואר עובדים על התשתיות שנמצאות בשלב מתקדם.

 

רק לאחרונה הנפיקה הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש, בראשות דוד מגן, היתרי בנייה ל-700 הדירות הראשונות בשכונה. האישורים נחתמו בהתאם להתחייבות הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה לאשר את הבקשות, בלוחות זמנים קצרים במיוחד.

 

 

הדמיית שכונת "בצוותא" בחריש הדמיית שכונת "בצוותא" בחריש הדמיה: חברת שפיר

 

 

מדובר במכרז ראשון מסוגו בשיטת תכנן ובנה, שאושרה בשנת 2016. לפי שיטה זו, היזם זוכה במכרז על הקרקע להקמת שכונה שלמה ואחראי על התכנון, הביצוע והקמת מבני המגורים, על התשתיות והפיתוח כולל הקמת מוסדות ציבור, במתחמים הכוללים לפחות 1,000 יח"ד. באוגוסט האחרון אישר קבינט הדיור להפחית את מספר היחידות שיכללו  עד ל-600 ובמקרים מסוימים אף פחות מכך.

 

גיבוש שיטת מכרזי 'תכנן ובנה' החל בעקבות ביקורת על כך שדירות נבנות בשכונות חדשות, אך התשתיות ומבני הציבור לא מצליחים להדביק את הקצב. בפני שפיר עומד כעת אתגר לא פשוט, של הקמת כ-1,300 יח"ד בתקופה קצרה של 40 חודשים, ו-200 יח"ד נוספות, שבנייתן תושלם בתקופה של עד 50 חודשים. מדובר במתווה שונה של הקמת שכונה הדורש משאבים רבים, ומכירה מסיבית של דירות, שכן יזמים בד"כ מעדיפים להקים פרויקטים בהדרגתיות, זאת על מנת להפחית את הסיכון בפרויקט ולהשביח תוך כדי את הדירות.

 

לדברי ארנון וולסקי, מנהל הפרויקט של שכונת בצוותא, זמן התכנון ותחילת הביצוע בפרויקט, הוא בבחינת שבירת כל המוסכמות שהתרגלנו להם בישראל.

 

"בדצמבר 2017 קיבלנו את הקרקע בחריש וכיום, כשנה לאחר מכן, אנחנו כבר בחפירות של 86 בניינים, יסודות במרבית המבנים למגורים, ועבודה אינטנסיבית במקביל על התשתיות של השכונה. לא היה לזה אח ורע בהיסטוריה של ישראל. תכנון שכונות בסדר גודל כזה לוקח לפחות כ-3 שנים והביצוע הוא עוד 5-8 שנים במקרה הטוב. עכשיו, אחרי שנה, אנחנו כבר בחפירות של כל המבנים, אחרי קבלת ההיתרים, ובהחלט ניתן לומר שנצליח לעמוד ביעד של 40 חודשים לבניית כלל השכונה".

 

 

צילום אוויר, בניית יסודות השכונה החדשה בחריש, ע"י שפיר צילום אוויר, בניית יסודות השכונה החדשה בחריש, ע"י שפיר צילום: חברת שפיר

 

 

על פי וולסקי, "כיוון שזהו פרויקט הכולל תשתיות, מגורים, שטחי ציבור ומסחר, מדובר באתגר לוגיסטי מורכב ביותר. בפרויקט מועסקים כ-50 מתכננים שונים, שפועלים ב-8 צוותים, וכולם תחת יזם אחד שיודע לסנכרן ביניהם בצורה האופטימלית. הסנכרון הזה לא קיים בשכונות שבהם נאלצים לשלב בין היזמים הפרטיים לרשויות המקומיות, שפועלות בלוחות זמנים שונה".

 

יחודיות פרויקט "בצוותא" היא הכנסת אלמנטים שיתופיים, שיכללו בין היתר: חלל לקיום שיעורי העשרה, חוגים ופעילויות, סדנאות ושטחי לימוד. כן יוקם חלל אירועים לתושבי השכונה, גינה, חללי עבודה שיתופיים וחנות קואופורטיב. שפיר תנהל את החללים המשותפים בשנה הראשונה, לאחר מכן הניהול יעבור לוועד שיבחר על ידי הדיירים.

 

לדברי טלי כהן, סמנכ"לית השיווק של חברת שפיר מגורים, "השכונה השיתופית "בצוותא" נולדה בהשראת שתי תופעות בתחומי המגורים והעבודה: ה-Co Living וה-Co Working. זו לא עוד שכונה אלא תפיסת מגורים שמאפשרת לתושביה לבנות יחד קהילה איכותית. שכונה חברתית שמעצימה את תחושת השייכות ומספקת חווית מגורים עשירה ומלאת עניין".

 

מחירי הדירות בשכונה צפויים לעמוד על 888 אלף שקל לדירת 3 חדרים בשטח של 75 מ"ר, דירת 4 חדרים בשטח של 94 מ"ר תימכר החל מ- 970 אלף שקל, ודירת 5 חדרים בשטח של 115 מ"ר תימכר החל מ-1.13 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x