$
נדל

בלעדי

פיילוט התחדשות עירונית בחמישה יישובים ערביים

הרשות להתחדשות עירונית מקדמת פיילוט בחמישה ישובים ערביים: סכנין, טייבה, ג'סר א-זרקא, כפר קאסם וערערה; המטרה - להניע התחדשות עירונית בישובים הערביים

דותן לוי 12:0216.01.19

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת במהלך השנה האחרונה פיילוט במגזר הערבי, כך נודע ל"כלכליסט". המטרה בשלב ההתחלתי, היא לבחון את המצב התכנוני בכל יישוב, ולגבש מודלים שיוכלו להניע התחדשות עירונית בכל המגזר, ובהמשך לצרף אליו רשויות נוספות ואף יזמים.

 

 

 

בשלב הראשון אותרו 5 יישובים שבהם הפוטנציאל גבוה יותר, הישובים הם: סכנין, טייבה, ג'סר א-זרקא, כפר קאסם וערערה. בשיתוף עם הרשויות המקומיות, מנסים אנשי הרשות לאתר מיקומים שבהם ניתן לבצע התחדשות עירונית ויוכלו לשמש כפיילוט לפרויקט הנרחב. המתחמים שנבחרו עד כה נמצאים בעיקר במרכזי היישובים הוותיקים ובאזורים הצפופים, או לאורך צירים ראשיים מתפתחים.

 

 

הפוטנציאל של ג'אסר א-זרקא הפוטנציאל של ג'אסר א-זרקא

 

ברשות להתחדשות עירונית הבינו, כי לא ניתן "לייבא" את המודל הקיים מהמגזר היהודי ליישובים הערבים, בשל מספר בעיות המקשות מאוד על יישומו. כמו למשל ריבוי בעלים על הקרקע, מבנה חברתי של חמולות, ומחסור בדירות שכורות המאפשרות לאכלס מפונים במידת הצורך. לכן, אחת המטרות שעומדת כרגע על הפרק, היא להמציא מודל אחר. עבור כל אחת מהערים, תקצבה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית צוות תכנון, הכולל אדריכל, שמאי, ויועץ שיתוף ציבור, לבחינת היתכנות תהליכים.

 

כך, כלל לא מדובר כעת על המודל של הריסה, פינוי תושבים ובנייה מחדש, אלא על תוספת של שטחי מסחר שיאפשרו את הגברת הפעילות הכלכלית. בצד המגורים, התכנון הוא לעבות מתחמים קיימים  אך רק עד גובה של 4-6 קומות.

 

אם במגזר היהודי מובילי התהליך הם בעיקר יזמים שנהנים מכדאיות כלכלית, במקרה הזה, ברור שלפחות בהתחלה המדינה היא זו שתידרש לממן את הפרויקטים.

 

מבין 5 היישובים, התהליכים בטייבה, סכנין וערערה מתקדמים יותר. בסכנין, אותר מגרש ציבורי המשמש לחניה וסמוך לכיכר העיריה כמוקד שיש בו פוטנציאל. בעיר ערערה, המתחם הנבחר הוא מרכז הישוב הותיק הנפרש לאורך ציר ראשי, כשהמטרה העיקרית היא חיבור השכונות החדשות שייבנו למרכז העיר, ובעיר טייבה ההתחדשות העירונית תתמקד במרחב הציבורי, ובשדרוג מבני מגורים הממוקמים במרכז העיר ונמצאים בבעלות העירייה. בישוב כפר קאסם, מתמקד הפיילוט במרכז העיר.

 

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "מדובר במהלך ראשון מסוגו, שמטרתו היא להיטיב עם היישובים הערביים, ולחדש אותם. הפיילוט יתחיל בהיקף קטן בעיקר במרכזי הערים הותיקים, ועתיד להתפשט בכדי לאפשר סביבת חיים טובה יותר לתושבים. נפעל במלוא המרץ למימון תכניות נוספות בכלל היישובים הערביים בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x