$
חדשות נדל"ן

התנפלות על דירות בפרויקט באור יהודה: 283 דירות נמכרו ב-8 שעות

רוכשי דירות הסתערו על הפרויקט שבונה גינדי החזקות באור יהודה, הממוקם בצומת סביון ושעתיד לכלול כ-3,000 יחידות דיור, מהן כ-1,146 מיועדות למחיר למשתכן. מחירי הדירות בפרויקט עמדו על 2.7-2 מיליון שקל לדירות 5-4 חדרים

בילי פרנקל 16:0318.11.18
רוכשי דירות הסתערו על הפרויקט שבונה גינדי החזקות באור יהודה ביום חמישי האחרון ורכשו 283 דירות ב-8 שעות. סך היקף הרכישות נאמד בכ-800 מיליון שקל.

 

הפרויקט נבנה בשכונה החדשה, "בית בפארק", שממוקמת בצומת סביון ושעתידה לכלול לכלול כ-3,000 יחידות דיור. הפרויקט של גינדי כולל 1,429 יחידות דיור, מהן כ-1,146 מיועדות למחיר למשתכן. שאר הדירות, שנמכרו בתוך כמה שעות, יועדו לציבור הרחב לצד עמיתי מועדון "חבר" צרכנות, בהנחה של 12%. מחירי הדירות בפרויקט עמדו על 2.7-2 מיליון שקל לדירות 5-4 חדרים.

 

בתחילת החודש הורתה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לגינדי החזקות לחדול ממכירת הדירות רק לעמיתי מועדון חבר.

 

באוגוסט עתרו 200 זוכים במחיר למשתכן של גינדי באור יהודה נגד הארכת מועד מסירת הדירות מ-22 חודשים לשלוש שנים. זאת לאחר שבעקבות מחאת הזוכים בפרויקט, גינדי החזקות קיצרה את זמן קבלת הדירות מקבלת היתר הבנייה לשלוש שנים במקום ארבע שנים.

 

העתירה הוגשה נגד משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל וחברת גינדי החזקות. לטענת העותרים, ההחלטה להאריך את התקופה התקבלה בניגוד למכרז, באופן חד-צדדי בידי גינדי החזקות, אושרה בדיעבד במשרד הבינוי והשיכון והפתיעה גם את ראשת עריית אור יהודה וראש מטה הדיור הלאומי.

 

 

הדמיית הפרויקט בית בפארק באור יהודה
הדמיית הפרויקט בית בפארק באור יהודה צילום: משרד וויופוינט

 

בחברה ציינו כי מעל 2,500 עמיתי המועדון נרשמו למבצע. כמה מאות מהם, שעלו במקומות הראשונים, הגיעו ליום המכירות המרוכז ורכשו את מלאי הדירות, ביחד עם כמה עשרות לקוחות מהציבור הרחב.

 

מדובר בפרויקט שכולל 27 בניינים בני 14-9 קומות (מעל קומת קרקע), עם דירות 4, 5, ו-6 חדרים, דירות דופלקס גן, מיני-פנטהאוזים ופנטהאוזים. שווי הפרויקט נאמד בכ-3 מיליארד שקל.

 

עבודות ההקמה החלו לפני כחודש על ידי אשטרום בנייה וצפויות להסתיים בעוד כ-3.5 שנים. סמנכ"לית השיווק של החברה, רוני טננבאום, אמרה כי "קיבלנו אלפי פניות של לקוחות שהבינו את הפוטנציאל האדיר שקיים בשכונה החדשה ואני שמחה בשביל אלו שהצליחו לרכוש דירה במיקום יוצא דופן זה".

 

 

ההתנפלות על הפרויקט באור יהודה ההתנפלות על הפרויקט באור יהודה צילום: רועי פלדה

 

 

שיווק הדירות בפרויקט התבצע על אף שרשות מקרקעי ישראל הודיעה לחברה לאחרונה לחדול ממכירת הדירות רק לעמיתי חבר. זאת מכיוון שמדובר בקרקע מדינה, ושיווק לעמיתי חבר בלבד מגביל את מרבית האוכלוסייה מאפשרות שימוש בקרקע המדינה.

 

על רקע זה פנתה האגודה לזכויות האזרח אל רשות מקרקעי ישראל בתלונה ודרשה כי תתערב לעצירת השיווק במסגרת המבצע. לפי החברה, בסופו של דבר כ-80% מהדירות נמכרו לעמיתי המועדון, לעומת כ-20% בשוק החופשי.

 

בכתבה שפורסמה לפני כחודש ב"כלכליסט" בנושא, אמר עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח כי אין זה המקרה היחיד שבו משווקת גינדי החזקות פרויקט הנבנה בקרקעות מדינה לעמיתי מעדון חבר בלבד.

 

ברשות מקרקעי ישראל ציינו כי הרכישות של עמיתי חבר יכובדו. מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה, כי "לא סיימנו את הטיפול בנושא, ואם יידרש ננקוט את מלוא הכלים כדי להבטיח שיווק שוויוני ולא מפלה בקרקעות מדינה".

 

עוד נזכיר, כי מדובר בפרויקט ש-124 מזוכי מחיר למשתכן עתרו נגדו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בדרישה לקבל את הדירות לפני המועד שצוין במסמכי המכרז שפרסמה רשות מקרקעי ישראל - 22 חודשים מיום מסירת הקרקע, ולא משך הזמן שאפשרו הרשות ומשרד השיכון לחברה, שהינו עד 3.5 שנים.

 

התביעה, שהוגשה נגד משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל וגינדי החזקות, היא המשך לעתירה שהגישו כ-200 מזוכי התוכנית ושנמחקה באוגוסט האחרון בביהמ"ש המחוזי בת"א בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, משום שעסקה בדיני חוזים ולא בנושאים מנהליים. עם זאת בית המשפט אפשר לעותרים להגיש את ההליך לבית המשפט המוסמך לכך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x