$
חדשות נדל"ן

אור ירוק לתוכנית לבניית כ-1,500 דירות בגן יבנה

תושבי המועצה המקומית, שעתרו לעליון נגד תוכנית לבניית כ-1,500 יחידות דיור ביישוב, החליטו למשוך את העתירה בהמלצת השופטים. העותרים טענו כי התוכנית תשנה באופן מהותי את אופיו של היישוב

בילי פרנקל 13:1108.11.18
אור ירוק לתוכנית הענק בגן יבנה - תושבי המועצה המקומית, שעתרו לבית המשפט העליון נגד תוכנית לבניית כ-1,500 יחידות דיור ביישוב, החליטו למשוך את העתירה השבוע (ב'). ממנהל התכנון נמסר כי בכך הוסרו העיכובים במימוש התוכנית ונסללה הדרך להמשך פיתוח היישוב.

 

מדובר בתוכנית שקידמה החברה הממשלתית דירה להשכיר ושאושרה בהליך מזורז בוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל). ארבעה מתושבי גן יבנה עתרו נגדה אשתקד לבית המשפט המחוזי בלוד, שדחה את העתירה בחודש ינואר השנה.

 

העותרים ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון, אולם כעת החליטו לבטל אותה בהמלצת השופטים, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ג'ורג קרא ויוסף אלרון. בפסק הדין צוין כי "בהמלצתנו ולאחר השלמת הטיעונים בעל פה, הודיעה באת כח המערערים (המערערת 4) כי המערערים אינם עומדים על הערעור". הערעור נדחה ללא צו הוצאות.

 

 

 

הדמיית פרויקט דירה להשכיר בגן יבנה הדמיית פרויקט דירה להשכיר בגן יבנה הדמיה: Red Bird studio, אסף פרץ

 

 

"רוח גבית חשובה לעבודת הוותמ"ל"

 

העותרים טענו בין השאר כי התוכנית אושרה בהליך פגום, אינה נותנת מענה לבעיות תכנוניות וצפויה לשנות באופן מהותי את אופיו הכפרי-קהילתי של היישוב. שופטת בית המשפט המחוזי זהבה בוסתן, דחתה את העתירה דחה את העתירה כאמור וחייב את העותרים בהוצאות משפט ושכר טרחה.

 

בפסק הדין שניתן בערכאה הקודמת קבעה שופטת בית המשפט המחוזי, זהבה בוסתן, כי העתירה הונעה מאינטרס אישי צר ומרצונם של העותרים, "כי היישוב גן יבנה יוותר כפי שהוא". עוד צוין בהחלטה, כי "אל מול אינטרס זה של ארבעה תושבים, עומד האינטרס הציבורי אותו מייצגת הוותמ"ל, המבקש לתת פתרון למצוקת הדיור בישראל ומצוי בסדר העדיפויות הלאומי".

 

בית המשפט המחוזי דחה בזמנו גם את הטענות לפיהן היה מקום להמתין לתכנון כוללני של היישוב, שכן הדבר יסתור את תכלית חוק הוותמ"ל, וקבע כי התוכנית נותנת מענה מקיף למכלול נושאים תכנוניים, בהם תשתיות ומבני ציבור.

 

התוכנית של גן יבנה יצאה לדרך בדצמבר 2014 בעקבות הכרזה של קבינט הדיור על המתחם כמועדף לדיור, שאפשרה לקדם אותה במסלול המהיר של הוותמ"ל. היא משתרעת על שטח של כ-600 דונם מצפון מערב לגן יבנה, מזרחית לכביש 4 ומדרום למושב גן דרום.

 

התוכנית כוללת צמודי קרקע לצד בניינים עד 4 קומות, כאשר 30% מהדירות מיועדות להשכרה ארוכת טווח, 240 יחידות דיור מיועדות לדיור מוגן ו-20% יוקצו לדירות קטנות. בנוסף היא כוללת פארק עירוני של 85 דונם, כ-11 אלף מ"ר מסחר ותעסוקה, וכן הסדרה של כביש גישה ממנה לכביש 42, ולתחנת רכבת עתידית.

 

מתכננת הותמ"ל, דקלה פרסיקו, מסרה כי "בית המשפט נותן רוח גבית חשובה לעבודת הותמ"ל בהתמודדותו מול משבר הדיור, ומתייחס לתפיסת העולם שמקודמת בוועדה - ששכונות טובות המייצרות איכות חיים לתושביהן חייבות לכלול בתוכן את כל המרכיבים של חיים עירוניים ובכלל זה מבני ציבור ושטחים ירוקים, תעסוקה ומסחר. המדיניות בותמ"ל אינה לאשר תכניות 'עירומות' למגורים בלבד ושיש צורך להלבישן בתכניות נוספות, אלא תכנון מקיף ויסודי של תכניות שלמות המבטיחות מענה לצרכי העיר ותושביה עם מימושן".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x