$
חדשות נדל"ן

כשברקע שביתה כללית במשק, משרד העבודה יעביר את תקן הפיגומים לאישור הכנסת

מחר תכנס ההסתדרות כנס חירום והיערכות להשבתה כללית של המשק, וברקע הוכרז על מספר צעדים מצד משרדי הממשלה והקבלנים אשר נועדו להפחית את מספר התאונות ובהם קידום התקן האירופאי לפיגומים; יחד עם זאת הטענה העיקרית היא כי מדובר בצעדים שמקודמים באיטיות

דותן לוי 16:4231.10.18

משרד העבודה והרווחה דיווח היום (ד') על כך שהסתיים שלב השינוי הרגולטורי הנדרש כחלק מקידום התקנות החדשות שיחייבו את הקבלנים בפיגומים בתקן אירופי. כעת צפוי התקן לעבור להערות הציבור ולאחר מכן לאישור בוועדת העבודה והרווחה בכנסת.

 

 

התקן החדש, הוא תקן ישראלי (1139-1) המבוסס על התקן האירופי (תקן EN12811-1) ומחויב כבר היום בתקנות מכירה והשכרת ציוד, אולם הוא חל על משכירי ומוכרי הציוד בלבד ולא על הקבלנים שעושים בהם שימוש באתרי הבנייה. מדובר במענה טוב יותר לאיכות הפיגומים המותקנים באתרי הבנייה מבחינת החומרים מהם עשוי הפיגום, אופן ההרכבה שלו, היבטי תכנון שלוקח בחשבון את העומסים שעליו לשאת ועיקר יתרונו הוא בבקרת האיכות המוקפדת שיש לעמוד בה, כמוצר המחויב בעמידה בתקן.

 

בהמשך למהלך של עדכוני תקן הפיגומים , משרד העבודה והרווחה הודיע, כי יפעל אל מול גורמי ממשלה נוספים, כגון משרד השיכון ומרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, על מנת לעגן מסלולי סיוע כלכליים לקבלנים שיחליפו את הפיגומים הישנים, לקראת החלתן של התקנות. לאחר אישור הכנסת, כל קבלן יחויב לאמץ את הדרישות החדשות אחרת הוא יהיה צפוי לקנסות מינהליים הקבועים בחוק.

 
תאונת עבודה בבית שמש תאונת עבודה בבית שמש צילום: איחוד הצלה

 

 

המהלך לשינוי תקן הפיגומים הוא צורך מידי שעלה בעקבות עלייה במספר התאונות באתרי בניה, ולאור הנתונים אשר הצביעו על כך שלמעלה מ-60% מהתאונות נגרמות בשל נפילה מגובה. יחד עם זאת, גורמים הפועלים לטובת הבטיחות בענף טוענים מזה זמן רב, כי מדובר בצעד אחד מתוך שורה של צעדים שבהם יש לנקוט על מנת לבלום את התאונות, ובהם, צעדים בתחום האכיפה והפיקוח על הקבלנים, וכן בשינוי ניהול נושא הבטיחות באתרים. כמו כן נמתחה על משרד העבודה ביקורת על משך הזמן שחלף מהזמן שבו הודיעו על שינוי התקן ועד ליישום ההליך במהלכו העביר משרד הכלכלה את האחריות על שינוי התקן אל משרד הכלכלה. חשוב לציין כי גם כעת צפוי לחלוף עוד זמן ארוך עד ליישום המהלך בשטח. מצד הקבלנים נמתחה ביקורת על עלות הפיגומים המוערכת ב-40% יותר מהפיגומים שכיום נעשה בהם שימוש, והעובדה כי ישנן רק 2 חברות שמיבאות/מייצרות פיגומים בהתאם לתקן האירופאי, מה שמוביל להעלאת מחיר הפיגומים. בעקבות כך פרסמו בהתאחדות קול קורא ליצרנים ישראלים שיצטרפו לשוק זה.

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר על תקן הפיגומים, כי "המטרה שלנו היא ליצור סטנדרט אחיד בכל אתרי הבנייה שיבטיח את שלום העובדים. לצערנו, איננו יכולים להסתמך על הרצון הטוב של הקבלנים להשקיע בבטיחות ולכן נחיל תקן חדש שיחייב שימוש בפיגומים איכותיים יותר שישמרו על העובדים במקרה של נפילה ויצמצמו דרמטית את היקפי הפגיעה בגוף ובנפש".

 

מוקדם יותר השבוע, אושרה בקריאה ראשונה בכנסת הצעת החוק של חבר הכנסת איל בן ראובן, המבקשת לחייב מינוי של עוזר בטיחות באתרים, שיהיה אמון על מימוש ופיקוח הנחיות הבטיחות ובטיחות בלבד. כמו כן, בהתאחדות בוני הארץ הודיעו היום (ד'), כי חברות הבניה ברחבי הארץ יקימו לאורך השבוע שבין ה-4-9 לנובמבר אירועי הדממת פעילות שיוקדשו לשיחות משוב וריענון נהלי בטיחות בעבודה. האירועים יפתחו בהתייחדות עם זכר הרוגי תאונות העבודה הרבים בענף. בהתאחדות ציינו, כי מדובר באירוע חידוד נהלים, שאיננו מחליף את ההדרכות וההכשרות המקצועית שעוברים העובדים בתחילת העבודה בכל אתר ואתר.

 

מעבר להעברת הידע עצמו, מטרתו של האירוע, על פי ההתאחדות, היא חיזוק הסולידריות של העובדים והקבלנים עם ההחלטה להרחיב את המלחמה בתאונות העבודה, והתגייסותם לשמירה הדוקה יותר על נוהלי הבטיחות באתרים. נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק אמר כי במסגרת חקיקת ל"חוק עוזר בטיחות", שייצר מקצוע חדש בענף הבנייה נחתם בשבוע שעבר הסכם של ההתאחדות עם 'קרן מעגלים' שיאפשר תקצוב הכשרת עובדים ותיקים כעוזרי בטיחות בכל הארץ, "זהו כוח עבודה חשוב שאין ספק שיעשה שינוי אמיתי בשטח".

 

מתחילת השנה נהרגו 37 פועלים  

 

לזירוז שורת המהלכים שקודמו בימים האחרונים שני גורמים עיקריים, הגורם הראשון הוא העלייה המשמעותית במספר התאונות והלחץ התקשורתי והציבורי שנלווה להם. לפי נתוני ארגון קו לעובד, מאז תחילת השנה נהרגו 37 פועלים (לעומת 36 בכל 2017), ונפצעו 154 מהם 38 במצב קשה. הגורם השני הוא הודעת ההסתדרות לפיה בכוונתה להשבית את המשק במידה ומשרדי הממשלה האמונים על נושא הבטיחות לא ינקטו בשורה של צעדים שפורטו על ידם. בהסתדרות מכנסים מחר (ה') כנס חירום והירכות מיוחד לקראת השבתה כללית של המשק בנושא הבטיחות במקומות עבודה.

 

ראובן בן שמעון מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה מסר בתגובה להודעת הקבלנים על שבוע בטיחות, "הגיע העת שהקבלנים יתעוררו מהתרדמת, דם הפועלים ספוג באדמת מגדלי היוקרה ועליהם לנקט בצעדים דרסטיים ולא במסע יחצנות שמיועד לתקשורת ולדעת הקהל". בן שמעון הוסיף: "את הגלגל לא ניתן להחזיר לאחור ובעת הקרובה יבינו היטב שאת הגלגל לא ניתן להחזיר לאחור וינקטו צעדים בגלל אדישותם: יותר פיקוח ואכיפה, הקמת יחידה משטרתית בלהב 433, הגברת הקנסות נגד מפרי חוק, הובלת חקיקה שתמנע מקבלנים מפרי בטיחות להתמודד במכרזים ממשלתיים ושלילת רשיונות עבריני בטיחות סידרתיים וכאלה שהורשעו בגרימת מוות של פועלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x