$
חדשות נדל"ן

משרד המשפטים טרפד את המחווה של כחלון לקיבוצים

וטו על יוזמת כחלון למנות לישיבות מועצת מקרקעי ישראל מוזמן קבוע מההתיישבות העובדת. הותר להזמין נציגים לא קבועים מכל המגזרים

נמרוד בוסו 08:5025.10.18

משרד המשפטים מתנגד ליוזמת שר האוצר משה כחלון, העומד בראש מועצת מקרקעי ישראל, למנות לישיבות המועצה מוזמן קבוע מטעם ההתיישבות העובדת. על פי עמדת המשרד, המועצה לבדה אינה מוסמכת לקבוע את הרכבה או למנות משקיפים, שכן הרכב המועצה מוגדר על ידי חוק מקרקעי ישראל.

 

 

במשרד המשפטים הבהירו כי המועצה תוכל לקבוע שבכל ישיבה שבה תידון החלטה הנוגעת למושבים ולקיבוצים יוזמן נציג מטעמם. נוהל זה מצריך שינוי בתקנון המועצה, אך לא חקיקה חדשה. כמו כן אם התקנון ישונה, הזכות לטעון בפני המועצה תיפתח לכלל בעלי העניין בהחלטות המועצה.

 

לפני שבועיים אישרה המועצה את הצעת כחלון למנות מוזמן קבוע מטעם הקיבוצים והמושבים, בעקבות בקשתו של מאיר צור, מזכ”ל תנועת המושבים ויו”ר התאחדות חקלאי ישראל. ארגונים אלה אף החליטו על זהות הנציג וקבעו כי יהיה זה עו"ד עמית יפרח, ראש אגף הקרקעות בתנועת המושבים.

 

 

משה כחלון ומאיר צור משה כחלון ומאיר צור צילום: אלעד מלכה

 

לאחרונה קיבל כחלון החלטה נוספת שמיטיבה עם סקטור היישובים החקלאיים: להקים ועדה להסדרת השימושים הלא חקלאיים במושבים ובקיבוצים. את ההחלטות הללו קיבל כחלון חודשיים לאחר שצור הודיע על תמיכתו בכחלון והצטרף למפלגת כולנו.

 

החלטת המועצה למנות מוזמן קבוע עוררה גם את התנגדותה של האגודה לצדק חלוקתי, והיא פנתה לכחלון וליועמ"ש אביחי מנדלבליט. "אם מעוניינים לפתוח את דיוני המועצה להשתתפות מטעם הקיבוצים והמושבים, יש לאפשר גם לגורמים נוספים, נציגי מגזרים שונים וארגונים חברתיים, להיות נוכחים בדיונים", כתבה למנדלבליט עו"ד רויטל ברילנשטיין בשם האגודה, והוסיפה כי המועצה "אינה יכולה להעניק יתרון בלתי הוגן למגזר מסוים באוכלוסייה".

 

ממשרד המשפטים נמסר: "להבנתנו, לא מדובר במשקיף אלא במוזמנים שיש להם קשר לנושאי הדיון, אשר יתאפשר להם להשמיע את עמדתם. אפשרות זו תינתן גם למוזמנים רלוונטיים אחרים שיחפצו בכך".

 

מרמ"י נמסר: "בישיבת מועצת מקרקעי ישראל נקבע, בתיאום עם משרד המשפטים, שיוזמן נציג ההתיישבות הכפרית לכל הדיונים הנוגעים לנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x