$
נדל"ן

הערעור נדחה: מרכז הקניות ירקונים ייסגר בינואר 2019

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור שהגישו בעלי המתחם המסחרי ירקונים, אשר נבנה לפני 15 שנה על קרקע חקלאית בניגוד לחוק. הפרקליטות: "החלטה חשובה שתעניק רוח גבית למאבק בעבירות בנייה"

נמרוד בוסו 16:4428.08.18
בית משפט המחוזי מרכז דחה היום (ג') את ערעורם של בעלי מרכז הקניות "פאוור סנטר" במתחם ירקונים ליד פתח תקווה על ההחלטה שלא להאריך פעם נוספת את הצווים המורים על הפסקת השימוש במרכז והריסתו. כזכור, נבנה המרכז המסחרי באופן לא חוקי לפני כ-15 שנה, ותוך התעלמות מצו הפסקת עבודה שהוצא נגד היזמים.

 

בהחלטתו, קבע נשיא בית המשפט אברהם טל כי "אין מקום להאריך את המועד מעבר לתקופה קצרה הנדרשת להתארגנות, ואף זאת לפנים משורת הדין", וקבע כי צו הפינוי ייכנס לתוקף ביום 1.1.19.

 

בשנת 2012 הורשעו בעלי המתחם, בהם חברת הכשרת היישוב שבבעלות משפחת נמרודי, ואיש העסקים עמוס לוזון, בעבירות על חוק התכנון והבנייה בגין בניית המתחם בשטח של כ- 11,000 מ"ר בשטח המהווה קרקע חקלאית מוכרזת, ואשר מתוכנן להיות חלק מהפארק המטרופולינים של גוש דן. בגזר הדין, השית בית המשפט על הנאשמים קנסות בסך מצטבר של 15 מליון שקל , וכן הורה על הפסקת השימוש במתחם החל מיום 17.7.15, ועל הריסת המתחם באופן מדורג.

 

מתחם ירקונים מתחם ירקונים צילום: אריאל בשור

 

מאז הצליחו בעלי המתחם להאריך את מועד הפינוי מספר פעמים באמצעות בקשות לעיכוב ביצוע שהוגשו, עד אשר לפני כשנה וחצי דחה בית משפט השלום בכפר סבא את הבקשה שהגישו בעלי המתחם והורה על ביצוע ההריסה והפינוי. על ההחלטה הזו ערערו בעלי המתחם, אך כאמור נדחו גם על ידי בית המשפט המחוזי.

 

"אף אנו, כמו בית משפט קמא, סבורים כי הגיע העת להפעיל את המנגנון המוסכם להפסקת השימוש במתחם. המערערים מנהלים את עסקיהם על קרקע חקלאית מוכרזת מזה כ- 15 שנה. על המקרקעין נבנה מבנה בהיקף של למעלה מ – 11,000 מ"ר, על בסיס היתר בנייה שהוצא שלא כדין. בנייתו של המבנה הושלמה בניגוד לצו הפסקה מנהלי שהוצא נגדו".

 

בפרקליטות בירכו על פסק הדין: "החלטה חשובה זו מעניקה רוח גבית למאבק העיקש בעבירות התכנון והבנייה למען הבטחת תכליות דיני התכנון והבנייה לטובת הציבור בכללותו. הפרקליטות תמשיך לפעול בנחישות נגד מפרי חוק בתחום התכנון והבנייה, עבירות המהוות מכת מדינה ועל כך עמד בית המשפט העליון בפסיקה עניפה.

 

"אנו מקווים כי בפסק הדין יהיה כדי להפסיק את הפגיעה הסביבתית והתכנונית במקרקעין חשובים אלו המיועדים לפארק מטרופוליני גדול לגדות נחל הירקון אשר ישמש כריאה ירוקה לרווחת תושבי האזור, ויפסיק את ההתעשרות הפסולה של בעלי המתחם המתבצעת על חשבון הציבור הרחב".

 

ההליכים נוהלו מטעם המדינה ע"י עוה"ד אשר זליגר ונעמי אוראל-סיוון.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x