$
נדל"ן עולמי

נפילת הלירה הטורקית יצרה הזדמנות קנייה למשקיעי נדל"ן זרים

וילה ששוויה עמד לפני שבועיים על 10 מיליון לירות טורקיות - 1.9 מיליון דולר, תעלה עכשיו רק 1.57 מיליון דולר. סוכן נדל"ן טורקי בלונדון: "אתר האינטרנט שלנו מוצף במתעניינים"

שירות כלכליסט 12:0419.08.18

הפיחות החד בערך הלירה הטורקית השבוע הפך את הנדל"ן במדינה לזול יותר ב-20% עבור קונים שבכיסם דולרים, יורו או ליש"ט.

 

 

 

יחסי המסחר המידרדרים בין טורקיה לארה"ב בנוסף לעוינותו של נשיא טורקיה ארדואן כלפי הבנק המרכזי של טורקיה, גרמו ללירה המקומית לקרוס: שוויה ירד ביותר מ-30% מאז ה-7 באוגוסט והגיעה לשפל של 7.42 לירה לדולר בשבוע שעבר. הלירה אמנם התייצבה מעט ביום שלישי שעבר, אך ציידי נדל"ן שבידיהם יורו, ליש"ט או דולרים יוכלו לרכוש עתה נכסים בפחות 12.5%-21% בהשוואה לשבוע קודם לכן.

 

לדוגמה, וילה בשווי 10 מיליון לירות טורקיות שהייתה עולה לאמריקאי 1.9 מיליון דולר בשבוע שעבר, תעלה לו כעת רק 1.57 מיליון דולר חיסכון של יותר מ-300 אלף דולר. אזור יוקרתי מול איסטנבול הוא איי הנסיכים (Princes’ Islands) - קבוצה של 9 איים הנמצאים בים מרמרה, מדרום-מזרח לאיסטנבול.

וילות באיי הנסיכים (פרינס איילנד) מדרום-מזרח לאיסטנבול וילות באיי הנסיכים (פרינס איילנד) מדרום-מזרח לאיסטנבול צילום: גטי אימג'ס

 

 

המשבר בטורקיה מהווה אפוא הזדמנות עבור זרים וטורקים שבידיהם כסף זר, לרכוש נדל"ן. "אולי נראה את הלירה חוזרת חזרה לערכה המקורי עוד שעה, יום, או שבוע, או שהמצב יכול להישאר כך לטווח ארוך יותר. אך אין ספק שיש כאן הזדמנות כרגע", אמר ג'וליאן ווקר, מנהל Spot Blue International Property, חברת נדל"ן טורקית שבסיסה בלונדון. "אתר האינטרנט שלנו מוצף במתעניינים", הוסיף.

 

חוץ מנדל"ן, כבר פורסם כי תיירים ובעלי כסף זר כבר ערכו רכישות ברשתות יוקרה ותורים ארוכים השתרכו מול חנויות לואי ויטון, פראדה ושאנל באיסטנבול.

 

טורקיה רשמה שיא של 11.5 מיליון תיירים זרים בחמשת החודשים הראשונים של השנה, קפיצה של 31% והנשיא ארדואן אמר שהוא צופה שיא של 40 מיליון תיירים שיבקרו במדינה עד סוף השנה. קריסת הליה הטורקית תהפוך את השהות של התיירים לזולה במיוחד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x