$
חדשות נדל"ן

רכס לבן שוב בסכנה: הוועדה המחוזית תדון בתוכנית שמקדם משרד השיכון

התוכנית עולה 11 שנים לאחר מאבק של גופי איכות סביבה שצלח, במסגרתו דחתה המועצה הארצית את הבנייה במקום על מנת למנוע פגיעה בשטחים הפתוחים

דותן לוי 13:0223.07.18

11 שנים אחרי שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, דחתה את תכנית ספדי, לבנייה בהרי ירושלים, מערבית לעיר, בעקבות מאבק ציבורי גדול, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז ירושלים, תדון מחר (ג'), בתכניות בנייה שמקדם משרד הבינוי והשיכון ברכס לבן, באותו השטח בדיוק.

 

 

המאבק על רכס לבן החל בשנת 2004 לאחר שהוצגה התוכנית הראשונה של מצפה נפתוח. התוכנית אושרה בוועדה המחוזית באוגוסט 2004 חרף הגשתן של כ-4,000 התנגדויות של תושבים וארגונים. אלא שהמתנגדים לא הרפו, הגישו ערר, והתוכנית עלתה לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה. למרות זאת, בספטמבר 2005 הגיש החוקר מטעם המועצה הארצית את המלצתו לאשר התכנית. לאחר מספר דחיות של המועצה לדון בתוכנית, ב-6 בפברואר 2007 החליטה המועצה הארצית לבטל לחלוטין את התכנית.

 

אלא שלמרות ההחלטה, משרד הבינוי והשיכון מקדם תוכנית לבנייה במקום, ובמרץ השנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים במינהל התכנון החליטה להמליץ על הרחבת שטחי הפיתוח של ירושלים ב־600 דונם לבניית שכונה חדשה, בתנאי שמחצית מזכויות הבנייה במקום ישמשו כ"קרקע משלימה". כלומר הן יינתנו ליזמי התחדשות עירונית כדי לעודד אותם לבצע פרויקטים בתוך העיר שכדאיותם הכלכלית נמוכה. על פי התוכנית, צפויות להיבנות ברכס לבן, בדרום־מערב ירושלים, כ־4,700 דירות, כך שהיקף הזכויות בקרקע המשלימה יעמוד על 2,350 דירות.

  

רכס לבן בירושלים רכס לבן בירושלים צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

החברה להגנת הטבע: "יש בירושלים עתודות קרקע שהבנייה עליהן לא תפגע בסביבה"

 

החברה להגנת הטבע, הפועלת לשמירה על הרי ירושלים ומתנגדת לתכנית המוצעת אמרה בעקבות ההחלטה על הדיון המחודש בתוכנית: "מסתבר כי קונספציות מופרכות וטענות חסרות בסיס, אינן מתות, הן רק מתחלפות. החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית רכס לבן ותפעל כדי להביא לדחייתה וביטולה. שטח התכנית ברכס לבן, הוא שטח פתוח, בעל חשיבות סביבתית גדולה ביותר, עקב היותו חלק חשוב במיוחד באגן האיסוף וההזנה התת קרקעית של מעיינות האזור. למעיינות חשיבות גדולה, גם מבחינה אקולוגית וכנכסי מורשת תרבותית היסטורית ומוקדי בילוי והנאה בטבע, לציבורי נופשים ומטיילים. כמו כן, מהווה שטח התכנית מרחב חיוני למסדרון האקולוגי של נחל רפאים, המצטמצם בהתמדה בעשורים האחרונים, והוא חשוב לקיום, למסתור ולתנועת בעלי חיים. מימוש התכנית עתיד לגרום להרס כל ערכי הסביבה. הפיתוח האינטנסיבי בעיר ירושלים ובמחוז, בעשורים האחרונים, כבר פגעו קשות בבתי גידול ייחודיים, ברציפות השטחים הפתוחים, במסדרונות האקולוגיים ובערכי הטבע והנוף של המרחב. כתוצאה מכך, גברה מאד חשיבותם של השטחים הפתוחים הנותרים, כמו מורדות רכס לבן".

 

עוד נמסר מהחברה להגנת הטבע בנוגע לטענה כי "אין יותר שטחים לבנייה בעיר", ולכן צריך לפלוש לכיוון השטחים הפתוחים, "זו לא יותר מאגדה אורבנית. יש בירושלים מאגר מצטבר של עתודות קרקע, עד 2040, ללא השטחים שבקונפליקט סביבתי – רכס לבן, מורדות אורה, שלוחת הדסה ומצפה נפתוח – העומד על 100 אלף יח"ד, בנות מימוש. כרבע מהן 23 אלף יח"ד – הן בקרקעות שתוכננו ואושרו לבנייה מזה זמן, אך לא יצאו לפועל בגלל חסמים שונים – פוליטיים, היעדר תשתיות נדרשות, או הסדרים קרקעיים. טוב תעשה המדינה, אם תפעל להסרת אותם החסמים ולמימוש אותן התכניות, ולא להרס השטחים הפתוחים, שעדיין נשארו".

 

מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים נמסר: "כבר בשלבי התכנון הראשוניים, הוועדה המחוזית חייבה בדיקה סביבתית מקיפה במסגרתה אותרו מקורות הנביעה של המעיינות באזור. בהתאם לכך, ועל מנת להגן על המעיינות, נשמר המרחק בין אזור הפיתוח בתוכנית למקורות הנביעה ולעמק לבן. קידום התוכנית החל בשל הצורך הלאומי ביחידות דיור בירושלים אשר יתנו מענה לזוגות הצעירים תושבי העיר, תוך מתן דגש על השמירה של הערכים הסביבתיים והגנה על המערכת האקולוגית. כמו בכל תוכנית, הוועדה המחוזית תבחן את כלל ההיבטים - התכנוניים, החברתיים, הכלכליים, הסביבתיים וכך תעשה גם בדיון הקרוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x