$
חדשות נדל"ן

מפקחי הבנייה עצרו את העיצומים וינהלו משא ומתן במקביל לחזרתם לעבודה

המפקחים פתחו בעיצומים לפני שלושה שבועות בעקבות תיקון לחוק התכנון והבנייה שהרחיב את הסמכות שלהם למתן קנסות על עבירות בנייה; המפקחים טוענים כי שליחתם לחלק קנסות חושפת אותם לגילויי אלימות מצד עברייני הבנייה

דותן לוי 19:0619.06.18

בית הדין הארצי לעבודה הפנה את מפקחי הבניה למשא ומתן בפיקוחו. בדיון שהתקיים היום בבקשה לצו מניעה שהגיש המרכז לשלטון מקומי נגד העיצומים שנוקטים מפקחי הבניה, הושג הסדר לסיום העיצומים בהסכמה תוך הפניית הצדדים למשא ומתן בפיקוח בית הדין.

 

 

 

המרכז לשלטון מקומי וההסתדרות הגיעו לסיכום, שלפיו הצעדים הארגוניים שננקטו יוקפאו לתקופת משא ומתן של כחודש ימים, והעובדים יחזרו לעבודה סדירה, זאת לאחר למעלה משלושה שבועות של עיצומים.

 

הצדדים ידווחו לבית הדין על ההתקדמות במגעים במהלך חודש יולי. עורכי הדין אלעד מורג ואורן שרם מהלשכה המשפטית לאגף לאיגוד מקצועי ייצגו בהליך את ההסתדרות. התאגדות העובדים מלווה על ידי הסתדרות ההנדסאים בראשות דני הורנשטיין.

 

עבודות בנייה עבודות בנייה

 

העיצומים ננקטו על ידי כ-300 מתוך 600 מפקחי הבנייה ברחבי הארץ בעקבות תיקון שנעשה לאחרונה בחוק התכנון והבנייה אשר הרחיב את סמכויות המפקחים משמעותית, ובכלל זה הסמיך אותם לרשום קנסות עתק של עד מאות אלפי שקלים בהליך מנהלי וללא משפט, למבנים שבהם נמצאו חריגות בנייה ללא היתר. חששם העיקרי של המפקחים הוא לגילויי אלימות מצד עברייני הבנייה, סוגייה שלה לא ניתן עד כה מענה מצד משרד האוצר, האחראי על מערכת התכנון.

 

העיצומים הובילו לכך שבערים וישובים רבים ברחבי הארץ לא חתמו על היתרי אכלוס (טופס 4), לא הוציאו היתרי בנייה והמפקחים לא פעלו למניעת עבירות בנייה. העיצומים התקיימו בעשרות רשויות מקומיות, בהן ירושלים, חיפה, ראשון לציון, רמת גן והרצליה. בתל אביב ובבאר שבע, לעומת זאת, הפיקוח פעיל. בישובים שבהם היו עיצומים המפקחים הגיעו לעבודה המשרדית, אך לא יצאו אל השטח. 

 

הפגיעה שנגרמה ליזמים, לקבלנים ולרוכשי הדירות בזמן העיצומים היא רחבת היקף. בהתאחדות בוני הארץ אשר היתה שותפה לפנייה לבית המשפט העריכו כי כל יום של עיצומים מונע אכלוס של כ-130 דירות ובסך הכל עד כה גרמו העיצורים לאיחורים באכלוס של כ-1,900 יח"ד ברחבי הארץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x