חדשות נדל"ן

החטיבה להתיישבות תהפוך לרשם המקרקעין של ההתיישבות הקהילתית ביו"ש

כך החליטה היום ועדת השרים לענייני חקיקה. המשמעות: החטיבה תהיה אחראית לרישום הזכויות בקרקעות בכל ההתנחלויות שאינן ערים

שחר אילן 19:2510.06.18

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שלפיה תהפוך החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית למרשם המקרקעין הרשמי של ההתיישבות הקהילתית ביהודה ושומרון. מדובר בחוק שני שיוזם סמוטריץ' להענקת מעמד לחטיבה להתיישבות כזרוע ביצוע של המדינה. 

החטיבה להתיישבות הייתה במשך שנים רבות זרוע הפעילות המאוד יעילה של המדינה בהתיישבות הכפרית והקהילתית בכלל וביחוד ביש"ע. בראשית 2015 הופסקה רוב פעילות החטיבה בעקבות חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר שקבעה שעל הממשלה להחזיר לעצמה את סמכויות הפעולה בתחום ההתיישבות.

 

מאחז בשומרון מאחז בשומרון צילום: עמית שאבי

 

כדי להתגבר על חוות הדעת העבירה הקואליציה ביוזמת ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי בדצמבר 2015 חוק שמסמיך את החטיבה להתיישבות לפעול בשם הממשלה. במקביל מחיל החוק על החטיבה את כללי המנהל התקין של השירות הציבורי ובין היתר את חוק חובת המכרזים וחוק חופש המידע. במהלך 2017 חזרה החטיבה לפעילות בפועל.

 

החטיבה להתיישבות היא שמקצה היום קרקעות בהתיישבות הכפרית ביהודה ושומרון ומנהלת את רישום הזכויות בקרקע. בדברי ההסבר להצעת החוק מוסבר שהסמכות של החטיבה להתיישבות לעשות זאת נמצאת במחלוקת משפטית. אלא שהצעת החוק באה לא רק להסדיר את הסמכות לרשום את הזכויות בקרקעות שבידי החטיבה אלא להפוך אותה לרשם המקרקעין הכללית של ההתיישבות הקהילתית ביו"ש.

 

על פי ההצעה הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש, אשר לו הסמכות היום לניהול המקרקעין, יחכיר את המקרקעין לחטיבה להתיישבות, והיא שתנהל אותם. זאת, ככל הניתן על פי הסטנדרטים המקובלים ברשות מקרקעי ישראל.

 

סמוטריץ' מסביר את הצורך בחוק בכך ש"פרשנויות משפטיות שניתנו בעבר קראו תגר על מעמדה של החטיבה ועל אופן ניהול הקרקע". לדבריו, "החוק הזה ייתן לחטיבה להתיישבות את הכלים הדרושים על מנת לנהל את הקרקעות בהתיישבות הכפרית ביהודה ושומרון ביעילות מיטבית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x