$
נדל"ן עולמי

חוק חדש ביפן כיווץ ב־80% את מספר הדירות ב־airbnb

בעלי הדירות נדרשים לקבל אישור מיוחד לפרסום דירתם באתר, אבל רק מיעוטם השיגו אותו לקראת כניסת החוק לתוקף בשבוע הבא. גם בניו זילנד מתמודד אתר שיתוף הדירות עם קשיים חדשים אחרי שהרשויות החילו עליו "מס מיטה"

שירות כלכליסט 20:5604.06.18

ברקע היערכותה של יפן לאירוח המשחקים האולימפיים ב־2020, חוק חדש שייכנס לתוקפו בשבוע הבא מטיל מגבלות חמורות על השכרת דירות בפלטפורמת השיתוף airbnb. אולימפיאדת טוקיו צפויה למשוך כ־40 מיליון תיירים, לעומת 29 מיליון תיירים שהגיעו ליפן ב־2017.

 

 

 

היום (ב') הפסיק האתר לפרסם דירות שבעליהן טרם השיגו את האישור הרשמי הנדרש להשכרתן. המגבלה נכנסת לתוקף אחרי שהאתר ביסס את עצמו כמוביל בתחום שיתוף הדירות ביפן, עם 62 אלף דירות רשומות. כעת, לקראת הצגת החוק החדש, צנח מספר הדירות המוצעות באתר בכמעט 80%, לכ־13,800 בלבד.

 

 

 

בעלי הדירות נדרשים להשיג אישור מיוחד תחת חוק המלונות או לחילופין רישיון שמונפק באזורים כלכליים יעודים, כמו אוטה בטוקיו. אך לקראת כניסת החוק לתוקף, רבים מבעלי הבתים טרם קיבלו את האישור הנדרש.

 

החוק, שיחול על שיתוף דירות, המוכר ביפן כמינפאקו, יאפשר למארחים להשכיר את דירתם לתקופה של עד 180 יום בשנה. זאת באמצעות רישומה במשרדי הרשויות המקומיות. לאחר ה־15 ביוני, מי שאין ברשותם אישור, לא יוכלו להציע נכסיהם.

 

מחיקת דירות לא מורשות מהאתר נעשתה על ידי airbnb בעקבות הודעה ששלחה סוכנות התיירות היפנית לאתר ביום שישי. פעולתה עשויה לגרום גם לחברות אחרות הפועלות בתחום, להסיר נכסים.

 

על פי הוליוויס, חברת מחקר בתחום דירות הנופש, מספר בעלי הבתים שהציעו נכסיהם באתר רושם מגמת ירידה בעת האחרונה, בעיקר בשל תקנות מסורבלות. נכון ל־11 במאי, רק 724 מארחים נרשמו לקבל את האישור המיוחד, למרות שההרשמה התחילה כבר במרץ.

 

airbnb, שצמח במהירות מאז השיק את פעילותו ביפן ב־2013, ייאלץ עתה לחשוב מחדש על המודל העסקי. בנוסף לבתים פרטיים, האתר מפרסם בתי מלון ואכסניות והתחיל גם לקבל הזמנות לטיולים חווייתיים.

 צילום: בלומברג

 

שת"פ חדש ל-airbnb ביפן

 

ברקע הקשחת תנאי השכרת הבתים, השיק החודש airbnb שיתוף פעולה עם רשת חנויות הנוחות הגדולה ביפן, פמילי־מארט, במסגרתו מארחים יוכלו להשאיר את המפתחות בתיבות ייעודיות בסניפים. על מנת לקבל את המפתח, האורחים יתבקשו לאשר את פרטיהם האישיים בטאבלט, וברגע שהמערכת תוודא שאלה תואמים לפרטי הרישום המוקדם, התיבה הנעולה תיפתח. פמילי־מארט מקווה להכניס את השירות ל־150 סניפים, בעיקר בטוקיו ואוסקה.

 

בתוך כך דווח בחודש שעבר כי גם ניו זילנד תערים קשיים על airbnb, זאת באמצעות הרחבת "מס המיטה" הקיים והחלתו על אתר שיתוף הדירות. על פי דו"ח של ענקית ראיית החשבון דלויט, ב־2017 הוזמנו 578 אלף לינות בניו זילנד דרך airbnb. נתון זה מגלם 1.4 מיליון אורחים שלנו ב־225 אתרים. התיירים הללו הוציאו 780 מיליון דולר, שהם 2.8% מכלל הוצאות התיירים בניו זילנד באותה שנה.

 

 

 

בראיון ל־CNBC בפריז בחודש שעבר, טען ניית'ן בלצ'רצ'יק, ממייסדי airbnb, כי מהלכי האכיפה שנוקטות רשויות נגד הפלטפורמה מענישים את הציבור ופוגעים במקור ההכנסה של משתמשים רבים. בלצ'רצ'יק אמר את הדברים בפסגה השנתית של ה־OECD. הדברים נאמרו על רקע מגבלות שונות שמוטלות על האתר ברחבי העולם, כמו למשל, קנסות כבדים שמטילה ברלין על מי שמשכירים את דירתם ללא אישור ואיסור על בעלי נכסים בניו יורק להשכיר את דירותיהם למשך פחות מ־30 יום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x