$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

כישלון ראשון לדירה להשכיר: אין הצעות בקריית גת

איש לא ניגש למכרז לבניית 246 דירות להשכרה ארוכת טווח בשכונת כרמי גת. גורמים בענף: "הבנייה המסיבית יוצרת חשש מעודף היצע"

ענת דניאלי 08:2331.05.18

לראשונה מאז החלה לפעול לפני כשלוש שנים, החברה הממשלתית דירה להשכיר נוחלת כישלון במכרז שפרסמה לקידום מיזם השכרה ארוכת טווח. זאת לאחר שאיש לא הגיש הצעה לרכישת מגרש שהיא שיווקה לבניית 246 דירות בשכונת כרמי גת בקריית גת. המכרז לרכישת המגרש נסגר השבוע. כרמי גת היא שכונת ענק חדשה, נבנית בימים אלה וצפויה לכלול אלפי דירות.

 

 

 

בניגוד למכרזי מחיר למשתכן, במכרזי דירה להשכיר הזוכה הוא המציע המרבה במחיר. המכרז ננעל להצעות כבר בתחילת החודש, אז גילו בחברה כי אין הצעות. על פי תנאי המכרז, הקבלן הזוכה היה אמור להעמיד את הדירות להשכרה למשך עשר שנים לפחות, ולאחר מכן היה רשאי למכור אותן בשוק. 25% מהדירות המיועדות להשכרה ארוכת טווח היו אמורות להיות מוצעות לזכאי משרד השיכון בשכר דירה מוזל ומפוקח.

 

זהו המכרז הראשון שדירה להשכיר מפרסמת בעיר פריפריה, גם אם פריפריה קרובה. על מנת להגדיל את סיכויו של המכרז להצליח, הציעה החברה תנאים אטרקטיביים יותר ליזמים מאשר אלה המופיעים במכרזיה הסטנדרטיים. ההבדל המרכזי הוא במספר השנים להשכרה. במכרזים סטנדרטיים החברה מחייבת את הקבלן להשכיר את המתחם לתקופה של 20 שנה, והפעם היא קבעה תקופת השכרה של עשר שנים בלבד.

 

הדמיית שכונת כרמי גת הדמיית שכונת כרמי גת

 

עם זאת, טוענים גורמים בענף, הוצאות הפיתוח שהיה נדרש הקבלן הזוכה לשלם במסגרת המכרז עומדות על 36 מיליון שקל, עלויות גבוהות שפגעו באטרקטיביות של הפרויקט, שכדאיותו גם כך היתה גבולית. עוד נטען כי הבנייה המסיבית בשנים האחרונות בכרמי גת מעלה חשש מהצפתו של שוק הדיור במקום, הרבה מעבר לביקוש למגורים בעיר הדרומית.

 

עד היום שווקו במסגרת מכרזי דירה להשכיר, הנערכים בשיתוף רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), קרקעות לבניית כ־2,800 דירות להשכרה. הערים שבהן שווקו הקרקעות עד כה הן הרצליה, רמת השרון, חיפה, תל אביב, ירושלים, ראשון לציון, חולון, אור יהודה, ירושלים ושהם. בהרצליה וברמת השרון כבר אוכלסו הפרויקטים, ובעוד מספר חודשים צפוי להתאכלס הפרויקט בחיפה. כמו כן פתוחים כיום מכרזים נוספים בהיקף כולל של 1,500 דירות במתחם מכבי יפו ביפו, בבאר יעקב, בראשון לציון בירושלים וברמלה.

 

כפי שניתן להיווכח מהרשימה, כמעט כל הערים שבהן פורסמו עד כה המכרזים ממוקמות בלב אזורי הביקוש. כעת שואלים את עצמם אנשי דירה להשכיר אם חוסר ההצלחה בשיווק הקרקע בקריית גת מלמד על חוסר האטרקטיביות של המודל בפריפריה או שמא התנאים השוררים כיום בקריית גת באופן ספציפי הם שהולידו את הכישלון.

 

עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר: "כישלון המכרז הוא אירוע נקודתי. לאחר בחינת הפרויקט יפורסם המכרז מחדש. אין לי ספק שזו עסקה טובה. הפרויקט בקריית גת — בשילוב הרחבת מפעל אינטל הצפוי וכן האפשרות למכירת הפרויקט בתוך עשר שנים בלבד — הוא הזדמנות לעסקה אטרקטיבית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x