$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

היתר בנייה ראשון בגליל ים לצד מאות ביטולים

אחרי שינויים בתכנון ובניקוז הקרקע זכתה חברת שבירו בהיתר בנייה ראשון בגליל ים שבהרצליה. עם זאת כמחצית מבין הזוכים בדירה שם במסגרת מחיר למשתכן ויתרו על הרכישה בשל המחיר הגבוה

ענת דניאלי 07:0026.04.18

היזם רמי שבירו קיבל היתר בנייה ראשון בגליל ים שבהרצליה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, כך נודע ל”כלכליסט”. עם זאת 150 מבין 300 זוכים בהגרלה שהגיעו לבחור דירה ויתרו על רכישתה בפרויקט, שכן לטענתם הדירות שנותרו לרכישה במסגרת התוכנית הן רק הגדולות והיקרות.

 

אתמול העביר שבירו מכתב לזוכים שכבר בחרו את דירותיהם וחתמו על חוזי המכר ובו הוא מספר כי כבר התחיל לבנות את הדירות: "נתקבלו היתרי הבנייה למגרשים בשכונת גליל ים בהרצליה... החזקה במגרשים נמסרה לחברתנו על ידי החברה לפיתוח הרצליה וחברתנו החלה לבצע בפועל את עבודות הבנייה. בנסיבות אלה התקיימו התנאים לביצועי תשלומי התמורה בהתאם להוראות הסכם המכר ונספחיו".

 

 

 

אין פתרון כולל לניקוז

 

קבלת ההיתר מגיעה לאחר שהיה צורך בשינוי השלביות בתוכנית בניין העיר (תב"ע) של התוכנית בשל עבודות הניקוז הנדרשות בהסטת נחל גלילות העובר בשכונה, ולאחר חששות של הזוכים לעיכובים בבנייה ובאכלוס. בתחילת אפריל, לאחר שנדחו ההתנגדות מצד מהנדסת העיר רמת השרון, אישרה ועדת ההתנגדויות בוועדה המחוזית ת"א את שינוי השלביות.

 

אישור השינוי לשלביות משמעו שנדחה פתרון כולל לניקוז האזור שלו תוכניות לכ־35 אלף יחידות דיור בתחומי רמת השרון והרצליה, כפי שנחשף ב”כלכליסט”. לפני השינוי בתב"ע היה זה תנאי מקדים להיתרי בנייה בגליל ים. כעת תכנון הניקוז הוא תנאי מקדים להיתרי תוכניות הבנייה באזור. בניית 1,700 יחידות הדיור בגליל ים מתאפשרת בעקבות הסטת תוואי הנחל ושינוי שלביות התב”ע. כ־1,400 דירות (80%) מאותן 1,700 דירות מיועדות לתוכנית מחיר למשתכן.

 

 

קיבוץ גליל ים מלמעלה קיבוץ גליל ים מלמעלה צילום: צילום אוויר LOWSHOT - אילן ארד

 

חצי מהזוכים ויתרו

 

במקביל לקבלת ההיתר הגיעו ל”כלכליסט” טענות מזוכים בפרויקט כי מחירי הדירות במקום אינם בהישג ידם נוכח גודל הדירות מה שהובילו לביטול הזכייה וויתור על הדירה מצדם.

 

בפרויקט של חברת שבירו יש 276 דירות, מהן 221 במחיר למשתכן בשישה בניינים של 12 קומות. המחיר למ"ר הוא 17.54 אלף שקל.

 

בעקבות הטענות על ביטולים חברת רמי שבירו השיבה כי עד כה נרכשו 150 דירות על ידי זוכים כאשר בפועל הופנו לחברה כ־300 זוכים, כלומר כ־50% מאלו שהגיעו למעמד הרכישה ביטלו.

 

זכאים שביטלו את רכישתם בפרויקט טענו כי הם הגיעו ממקום 1,000 ברשימת הממתינים לזכות. כך שייתכן כי שיעור המבטלים גבוה אף יותר, אך יש לסייג כי מתרחשים שינויים רבים ברשימת ההמתנה לזכייה בפרויקט במהלך התקופה שבין הזכייה שהתרחשה בחודש יולי ועד לשיווק הדירות שהחל לפני כמה שבועות.

 

בשיחה עם ג', שביקש לשמור על עילום שם וביטל את זכייתו בפרויקט של שבירו הוא מספר "אנשים שמגיעים עכשיו מקבלים בהפתעה הודעה שהם זכו בהגרלה אחרי שאחרים ביטלו בפרויקט. הם נכנסים ורואים שזכו בדירות גדולות של שישה חדרים שעלותן נע בין 3.9-2.9 מיליון שקל. מה מצפים שהם יצליחו לקנות? אז הם מבטלים. כמובן שאם היה לי כסף ויכולת הייתי קונה את הדירה שם".

 

זאת לא הפעם הראשונה שנרשמים ביטולים רבים בגליל ים. בשיווק של חברת אפריקה ישראל מגורים ביטלו כ־800 זוכים, וגם אז עלו טענות בנוגע למחירי הדירות וכן לאיכות התכנון של הפרויקט.

 

“ניתן סיוע נדיב”

 

מחברת רמי שבירו הנדסה נמסר: “שבירו היא החברה הראשונה שזכתה במתחם, הוציאה היתרי בנייה והחלה בבניית הבניינים. הנתונים שהוצגו בפנייתכם אינם נכונים. במסגרת מחיר למשתכן מוכרת החברה 221 יחידות דיור בלבד, ומתוכן כ־150 נבחרו ונמכרו בחודשים האחרונים. כלומר כ־70% מהדירות נבחרו ונמכרו. מרבית המבטלים הם זוכים שהבנקים למשכנתאות לא אישרו להם ליטול משכנתא, וחלקם לא המתינו ורכשו דירה במתחם אחר קודם לכן. פרויקט גליל ים הוא מהמבוקשים במדינה, במסגרת התוכנית למשתכן ולפיכך ניגשים אליו זכאים רבים שמנסים את מזלם, אף שאין ביכולתם לעמוד בהון העצמי הנדרש לזוכה במיקום שכזה. תמהיל הדירות וגודלן הוא כתוצאה מתוכנית בניין העיר החלה על המגרשים ובפרויקט מבוקש זה.

 

“ההנחות שניתנות לזוכים מגיעות עד למליון שקל לדירה. יצוין כי משרד האוצר העניק לזכאים מענק ישיר בסדר גודל חסר תקדים, והחברה בטוחה שבעוד שנים יבינו הזוכים את הסיוע הנדיב של המדינה ברכישת דירתם הראשונה. חברת שבירו תמשיך לפעול למען הזוגות הצעירים והתיישבותם במדינה”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x