$
חדשות נדל"ן

המושבים והקיבוצים עתרו לבג"ץ בבקשה לעצור את הבנייה על קרקעות חקלאיות

לטענת העותרים הוראת השעה שאושרה ב-2014 המאפשרת למדינה להכריז על קרקעות מדינה כאזורים מועדפים לבנייה למגורים מפלה אותם ועלולה להביא ל"הרס מוחלט של ההתיישבות העובדת בישראל"

אמיתי גזית 16:0324.04.18

תנועות ההתיישבות הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ ובה דרשו לבטל את הוראת השעה לקידום בנייה במתחמים מועדפים לדיור, ובמיוחד את הסעיף המקנה לקבינט הדיור את הסמכות להכריז על קרקע בבעלות מדינה שהוחכרה כקרקע מועדפת לדיור, לשנות את ייעודה בהליך מואץ ולבנות עליה אלפי דירות.

 

הוראת השעה שנולדה באוגוסט 2014 כמענה למשבר הדיור מבקשת לאפשר למדינה להשיב לידיה קרקעות שהוחכרו למושבים ושימשו אותם לחקלאות, כדי לשנות את ייעודן לקדם עליהן תוכניות בנייה למגורים. התוכניות מקודמות בהליך מואץ בוותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) הנשלטת על ידי משרד האוצר. תוקפה היה ארבע שנים, אך לפני כחודש ועדת הפנים ואיכות הסביבה אישרה את בקשתו של שר האוצר משה כחלון להאריך את תוקפה בשנה נוספת. את ההחלטה הזו מבקשים בתנועות ההתיישבות לבטל.

 

לטענתם מדובר במהלך לא חוקתי משום שהוא גורם להפליית המושבים ושולל את זכותם להביע עמדתם לפני שמתקבלת החלטה על שינוי ייעוד הקרקע. בנוסף נטען כי המושבים מאבדים את זהותם, שכן כמות הקרקעות המיועדות לאיבוד חקלאי מצטמצם. "חוק הוותמ"ל המעניק לממשלה, וליתר דיוק, קבינט הדיור, סמכות רבת עוצמה שאין לה אח ורע בעולם המערבי", נכתב בעתירה. "הפקעת הקרקע החקלאית באופן מאסיבי מביאה לפגיעה חמורה בזכויות יסוד של החוכרים, ובמושבים ובקיבוצים שמופקעים מהם מרבית הקרקעות החקלאיות שלהם, גורם הדבר בפועל לחיסולם כישוב חקלאי, דבר שעלול להביא להרס מוחלט וחיסול של ההתיישבות העובדת בישראל".

 

 

קרקע חקלאית (ארכיון) קרקע חקלאית (ארכיון) צילום: נמרוד גליקמן

 

על דרך קבלת ההחלטות בקבינט הדיור נכתב כי מדובר "בהליך נטול שקיפות, נטול פרמטרים לגבי זהותה ונחיצותה של הקרקע ומבלי שמלוא העובדות הרלוונטיות בנוגע להכרזה (הפקעה) יוצגו בפני השרים המחליטים".

 

את העתירה הגישו במשותף תנועת המושבים בישראל, התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי, ועמותת אדמתי על ידי עו"ד גד טיכו וישי שידלובסקי-אור ממשרד כספי ושות'.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר עם הגשת העתירה כי, "חוק הוותמ"ל הוא חוק אלים ולא ראוי ומהווה כלי דורסני אשר פוגע בשטחים החקלאיים ובשטחים הפתוחים המהווים ריאה הירוקה".

 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "במירוץ המבוהל להישגים פוליטיים לכאורה, מחריבים את כל תכנון המדינה לטווח הארוך. המהלך הזה חייב להעצר".

 

עו"ד עמית יפרח היועמ״ש ויו"ר אגף קרקעות בתנועת המושבים אמר: "אנו לא נגד בנייה ולא נגד תכנון דירות שיקלו על מצוקת הדיור, אך לאור המלאי שכבר קיים והצהרות האוצר על ירידת מחירים ראוי כי בתחנה זו המדינה תחזור לתכנון שפוי ובמוסדות התכנון הרגילים, מבחינתנו ראוי לתת הגנה מוגברת לקרקע החקלאית ולשטחים הפתוחים בכל הליך תכנוני חיוני ככל שיהיה ועל כך אנו נאבק".

 

עו"ד מיכי דרורי מנהל המחלקה המשפטית בתנועה הקיבוצית: "הנזק שהוותמ"ל גורם הוא רחב וחמור, לא רק לישובים שלנו ולשטחים החקלאיים, אלא גם לערים עצמן ולאותם אזרחים שיאלצו לגור במתחמים הבעייתיים שיוצר הוותמ"ל. אנו רוצים לשים על השולחן גם את התופעה של הפגיעה הרוחבית בישובים שלנו ובחבריהם, בזכויותיהם ארוכות השנים ובקניין שלהם. במסגרת זו מוגשת העתירה. אנו מרגישים שאנחנו חייבים להשמיע את קולנו ואנו מצטרפים ומעודדים את המאבק של הישובים והחברים בשטח כי ההליכים המשפטיים לבדם אין בהם די".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x