$
חדשות נדל"ן

מכוני בקרת הבנייה: "העיכוב ברפורמת הרישוי גורם לנו להפסדים כספיים עצומים"

הרפורמה שמטרתה לזרז את הליך הוצאת היתרי הבנייה הצריכה הקמת מכוני בקרה פרטיים, אך לאחר שגופים פרטיים החלו בהקמה ביקשו באוצר לדחות את התחלת פעילותם לתחילת 2019. יו"ר ועדת הפנים: "האוצר יצטרך להציג מתווה פיצוי"

נמרוד בוסו 17:5719.02.18

משרד האוצר מבקש לדחות פעם נוספת את התחלת פעילותם של מכוני הבקרה, כאשר הפעם תאריך היעד לתחילת פעילותם הוא ה-1 בינואר 2019. כך עולה מעמדה שהציגו נציגי האוצר במהלך דיון שערכה ועדת הפנים של הכנסת היום (ב'). מדובר במכונים שאמורים היו לפשט ולזרז את תהליך הוצאת היתרי הבנייה שנחשב כיום לאחד החסמים המרכזיים המעכבים התחלת בנייה של פרויקטים, אולם מאז נחקק החוק להקמתם לראשונה לפני כארבע שנים, נדחה מועד פתיחתם שוב ושוב.

 

הקמת מכוני הבקרה נחקקה כחלק מרפורמה מקיפה שהוביל שר הפנים לשעבר גדעון סער. ברפורמה נקבע כי מכוני הבקרה יפעלו כגוף פרטי אליו יפנו יזמים בתחום הנדל"ן והתשתיות כדי לקבל היתרי בנייה. צעד זה אמור היה לפשט ולזרז עבור היזם את הליך הוצאת ההיתר המהווה מקור לחסמים ועיכובים ברשויות מקומיות רבות, וכן לשפר את רמת הבקרה על ההיתר עצמו ועל הבנייה בפועל.

 

אולם מאז נחקק החוק, טרם יצא המהלך לפועל. לאחר שורה של דחיות במועד תחילת פעילות המכונים בפועל, עומד המועד הנוכחי לתחילת פעילות המכונים על ה-1.4.2018. אלא שבמסגרת חוק ההסדרים, מבקש כעת משרד האוצר לדחות את התחלת הפעילות פעם נוספת ל-1.1.2019. במהלך הדיון דרש יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש מהליכוד מאנשי האוצר להציג מתווה לפיצוי בעלי המכונים, שכבר הקימו את המכונים בהתאם לקול קורא שפרסמה המדינה ונותרו מחוסרי עבודה, ומתווה זה צפוי להיות מוצג בדיון שתערוך ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת היום.

 

 

ח"כ יואב קיש. דרש מאנשי האוצר להציג מתווה לפיצוי בעלי המכונים ח"כ יואב קיש. דרש מאנשי האוצר להציג מתווה לפיצוי בעלי המכונים צילום: יואב דודקביץ

 

אנשי האוצר הציגו מתווה מדורג של כניסת המכונים לפעילות לפיו בשלב הראשון שיחה ב-1.4.2018, יוכלו יזמים לפנות לקבלת היתר במכונים, אך רק באופן וולונטרי. ההערכה היא שמספר מועט של יזמים יבחר לעשות כן, שכן מדובר בתהליך שכרוך בתשלום.

 

בשלב שני שיחל כאמור ב-1.1.2019, תהפוף הגשת ההיתרים למכונים למחייבת, אך רק עבור סוג מסויים של בנייה – בנייה רוויה למגורים, של מבנים בני 6 יחידות דיור לפחות ובגובה של לא יותר מ-29 מטר. בשלב השלישי, ב-1.1.2020, יוגשו כלל היתרי הבנייה למכוני הבקרה.

 

במהלך הדיון, שהיה סוער, תקפו בעלי ומנהלי ארבעת המכונים שכבר נפתחו, ומעסיקים עובדים את המדינה וטענו כי באופן וולונטרי איש לא צפוי לפנות למכונים דווקא, וכי משמעות הדחייה הנוספת שמציע האוצר היא הפסדים כספיים עצומים עבורם. במשרד האוצר הביעו נכונות לפצות את בעלי המכונים, אך לא נקבו בסכומים.

 

בסיכום הדיון דרש יו"ר הוועדה קיש כי מתווה לשיפוי בעלי המכונים על הדחייה יוצג לוועדה כבר למחרת (כלומר היום – ג'). הוועדה צפויה לשוב ולהתכנס לדיון בנושא היום בשעה 11:30.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x