$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

שכונת בתי הדירות הראשונה של קיסריה יוצאת לדרך

החברה לפיתוח קיסריה חתמה על הסכם לבניית 86 דירות בבתים בני שלוש קומות. מחיר התחלתי של דירת 3 חדרים צפוי להיות 2.7 מיליון שקל

אמיתי גזית 06:5219.02.18

לראשונה מאז נוסד היישוב קיסריה לפני קרוב ל־40 שנה, צפויים להיבנות בו בנייני דירות. זאת בעקבות עסקה שעליה חתמה החברה לפיתוח קיסריה (החפ"ק), לבניית 86 דירות בבניינים בני שלוש קומות עם החברה היזמית אמריקה ישראל וחברת הבנייה עץ השקד. בסך הכל צפויים להיבנות חמישה בניינים על מגרש בן 14 דונם הממוקם בשכונה 3 שבמרכז היישוב. 

 

 

 

הבניינים החדשים צפויים להיבנות כ־500 מטרים מחוף האקוודוקט, ולכלול תמהיל דירות: מ־3 ועד 5 חדרים, דירות גן ודירות גג, בשטח ממוצע של 110 מ"ר. להערכת החפ"ק, היתר הבנייה לפרויקט צפוי להינתן בתוך תקופה של שנה, ואז גם יחל שיווקן של הדירות במחיר התחלתי של 2.7 מיליון שקל.

 

הדמיה של בית דירות שיוקם בקיסריה. מתוכננים 5 בניינים הדמיה של בית דירות שיוקם בקיסריה. מתוכננים 5 בניינים הדמיה: שוורץ בסנוסוף אדריכלים

 

 

העסקה שמכוחה ייבנה הפרויקט היא עסקת תמורות (קומבינציה), כאשר במקום בכסף מזומן, משלמות יזמות הבנייה לבעלי הקרקע בדירות בנויות העוברות אליהם עם סיום הבניה, או ברווחים ממכירתן. במקרה זה קובע ההסכם שנחתם בין הצדדים כי החפ"ק, בעלת הקרקע, תקבל לידיה 40% מרווחי הפרויקט.

 

זו הפעם הראשונה שייבנו בלב קיסריה בתי דירות ולא וילות. משום כך, ההליכים לאישורה של התוכנית הובילו להתנגדויות מצד התושבים, הרואים בה פגיעה באופיו היוקרתי של היישוב, ומהלך שעשוי לצופף את הבנייה בו יתר על המידה.

 

רוב ההתנגדויות נדחו

 

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה אמר כי בעבר יועד השטח לבניית 120 חדרי מלון, אך הסביר כי החברה העדיפה לשנות את הייעוד. "לא ראינו יזם שיקנה את המקום. וזאת משום שהמתחם בלב שכונת מגורים ואינו קרוב מספיק למגרשי הגולף או לשפת המים". ב־2012 החברה החלה לקדם את שינוי הייעוד ממלון למגורים, ב־2014 התוכנית הופקדה והוגשו לה 420 התנגדויות, רובן על ידי התושבים. טענתם המרכזית הייתה כי היקפי הבנייה אינם תואמים את אופיו של היישוב, וכי השכונה שבה ייבנה המתחם צפופה גם כך והתשתיות בה לא יוכלו לעמוד בנטל קליטת מאות תושבים נוספים. ב־2016 מינתה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה את החוקרת לבנה אלונים לשמיעת ההתנגדויות, והיא המליצה לדחות את מרביתן. זאת משום שלדבריה, מלכתחילה תוכננה שכונה 3 כבעלת צביון שונה משאר הישוב, והוקצו בה שטחים לבניית מלון. בעקבות זאת קיבלה התוכנית תוקף.

 

לדברי כרסנטי, "המתחם החדש יספק אלטרנטיבה ראויה מבחינת גודל הדירות, בסטנדרט בנייה גבוה יחד עם איכות החיים המאפיינת את היישוב, לתושבינו הוותיקים שמבקשים להמשיך להתגורר ביישוב ולמשפחות או זוגות צעירים שמבקשות להגיע לקיסריה ולחיות באיכות חיים מרחק הליכה מבית הספר ומרכז הנוער של היישוב".

 

"לא סופרים אותנו"

 

גיל יפה, תושב קיסריה וממובילי ההתנגדות לתוכנית, אומר כי מאבקם נבלם בבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה, והם החליטו לא לעתור בבית המשפט העליון בגלל העלויות של ההליך. יפה אומר כי "האכזבה היא מחוסר היכולת שלנו כתושבים להשפיע על התכנון. לקיסריה שמהווה 20% מתושבי המועצה האזורית חוף הכרמל ומשלמת 50% מהארנונה, יש 4 נציגים במליאה של 36. התסכול הוא מכך שאף אחד מהיישובים החקלאיים לא סופר אותנו. אין לנו ועדת תכנון ובנייה משלנו ואנחנו תלויים בנציגי חוף הכרמל שכמובן בעד לבנות כאן כי זה מניב הכנסות למועצה".

 

דרור תורן, מנכ"ל חטיבת המגורים של אמריקה ישראל להשקעות, אמר כי "הפרויקט החדש יאפשר מלאי של דירות מיוחדות עבור משפרי ומצמצי דיור מקיסריה והסביבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x