$
חדשות נדל"ן

מיום ראשון: מפקחי הבנייה ברשויות המקומיות לא יאפשרו להוציא טופס 4

המפקחים מוחים על כך שתיקון לחוק התכנון והבנייה שנועד לשפר את ההתמודדות עם עבירות בנייה, הוכן באופן חד צדדי - ללא שיתוף יחידות הפיקוח ברחבי ארץ ומבלי שהוכן סקר לבחינת כח האדם ומשאבים הנחוצים ליישום התיקון לחוק

אמיתי גזית 14:5817.01.18
התחדשו העיצומים של מנהלי הפיקוח על הבנייה. החל מיום ראשון מאות מפקחים בוועדות המקומיות והמרחביות בארץ ינקטו בעיצומים ולא יקבלו קהל. בעקבות כך לא יתאפשר, בין היתר, לקבל טופס 4 (אישור לאכלוס בניין), כמו כן עלולים להתעורר קשיים בקבלת משכנתה משום שבנקים מבקשים אישור חתום על ידי מפקח כי הנכס הממושכן בנוי כחוק. בנוסף לא יתאפשר לבדוק סטטוס טיפול בעבירת בנייה.

 

מפקחי הבנייה מוחים על כך שתיקון לחוק התכנון והבנייה (תיקון 116) שנועד לשפר את ההתמודדות עם עבירות בתחום, הוכן באופן חד צדדי על ידי היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה במשרד האוצר ללא שיתוף יחידות הפיקוח ברחבי ארץ ומבלי שהוכן סקר לבחינת כח האדם ומשאבים הנחוצים ליישום התיקון לחוק. המאבק החל לפני חודש, אז פתחו הפקחים בעיצומים שנמשכו כשבוע, בעקבות זאת נפגשו עם אבי כהן, מנהל היחידה הארצי לאכיפת חוקי הבנייה, אך לדבריהם השיחות לא הניבו דבר.

 

מרפסת שקרסה (ארכיון) מרפסת שקרסה (ארכיון) צילום: נמרוד גליקמן

 

 

המפקחים מוחים על עומס העבודה שנוצר בעקבות התיקון לחוק. כלנית רפאל חברה בוועד הפעולה של מפקחי הבנייה, וסגנית מנהל הפיקוח מסבירה כי "השינויים במדיניות האכיפה בוועדות לתכנון ובנייה כוללים סמכויות חדשות, וביניהם מתן קנסות מנהליים לעברייני בנייה באמצעות יחידות הפיקוח על הבנייה, החרמת כלי רכב, תפיסת ראיות בשטח, ומתן צווי הריסה".

 

בנוסף המפקחים מוחים על הדרישה החדשה כי ילבשו מדים בעת העבודה. לדבריהם זיהויים באמצעות המדים מציב אותם בסכנת חיים. "הדבר יפגע בביטחון מפקחי הבנייה אשר לרוב מסתובבים בשטח לבדם עם רכבם האישי וללא ליווי גורם משטרתי. חלקם אף פועלים בישובים בהם המשטרה לא מוכנה ללוותם ולא לסייע בעת הצורך לפעולות אכיפה", מסבירה רפאל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x