$
נדל"ן עולמי

ענקית הבנייה קריליון הבריטית קרסה, הממשלה מנסה להקטין נזקים

חברת הבנייה השנייה בגודלה בממלכה צברה חובות של 1.5 מיליארד ליש"ט. השר דייוויד לידינגטון: "כל העובדים צריכים להמשיך לבוא לעבודה, והם ימשיכו לקבל משכורת"

שירות כלכליסט 13:3315.01.18

ענקית הבנייה קריליון (Carillion) עומדת לפשוט רגל, ואלפי עובדים בסכנת פיטורים. המהלך מגיע לאחר ששיחות בין קריליון, נושיה והממשלה לא הצליחו להציל את חברת הבנייה השנייה בגודלה בבריטניה.

 

קריליון צברה חובות של כ-1.5 מיליארד ליש"ט, לאחר שהפסידה כספים על חוזים גדולים. משמעות כשלונה היא שהממשלה תאלץ לממן את השירותים הציבוריים שניתנים על ידה. "כל העובדים צריכים להמשיך לבוא לעבודה, והם ימשיכו לקבל משכורת. לעובדים שמועסקים בחוזים במגזר הציבורי עדיין יש עבודה חשובה לעשות",  כך אמר השר במשרד הקבינט דייוויד לידינגטון.

 

חברת הבנייה קריליון חברת הבנייה קריליון צילום: בלומברג

 

קריליון מעורבת בפרויקטים גדולים כמו קו הרכבת המהיר HS2, והיא הספקית השנייה בגודלה של שירותי תחזוקה למסילות ברזל. בנוסף היא מתחזקת גם כ-50,000 מבנים עבור משרד ההגנה וכן בתי ספר ובתי כלא.

 

יו"ר קריליון, פיליפ גרין, אמר ש"זהו יום עצוב מאוד עבור עובדי החברה, ספקיה ולקוחותיה". החברה מעסיקה 43,000 עובדים ברחבי העולם - מתוכם 20,000 בבריטניה. קריליון מעסיקה גם אלפי חברות קטנות יותר, שחוששת לעתידן.

 

כמה מחוזיה של קריליון יעברו לחברות אחרות, וכמה מהם כנראה יעברו בחזרה למגזר הציבורי.

 

 צילום: בלומברג

 

הבנקים חרצו את גורל החברה לאחר שהממשלה סירבה לבטח את חובותיה. אם הממשלה הייתה מציעה ערובות לבנקים מטעם חברה פרטית צעד כזה היה עשוי להיתפס כהלאמת חובות במקביל להפרטת רווחים.

 

כל הרעיון של חברות פרטיות שמבצעות עבודות ציבוריות הוא שהן לוקחות על עצמן חלק מהסיכון. אך הממשלה עוזרת לקריליון כבר זמן מה, ומעניקה לה חוזים בזמן שהיא נתונה בקשיים – דבר שגרם ללא מעט הרמות גבה בשנה האחרונה.

 

בעיה נוספת היא שכספם של אלפי עובדי החברה בעבר ובהווה מושקע בקרנות הפנסיה של קריליון. קרנות אלה ינוהלו מעתה על ידי הקרן להגנת פנסיות (PPF), אשר הודיעה: "ברצוננו להרגיע את אלו שכספי הפנסיה שלהם נמצאים בתכניות הפנסיה של קריליון, שכספם מוגן ע"י ה-PPF."

 

מפלגת הלייבור דורשת כעת חקירה מקיפה של קשרי הממשלה עם קריליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x