$
נדל"ן עולמי

הרוכש המסתורי של אחוזת לואי ה-14 בצרפת: הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן

שנתיים לאחר שהאחוזה המפוארת נמכרה במחיר חסר תקדים של 300 מיליון דולר נחשפה זהותו של הקונה המאושר, וזאת דווקא בימים שבהם מתהדר הנסיך במלחמה בשחיתות. סוכן CIA לשעבר: "הוא ניסה לבנות לעצמו דימוי של מישהו שמקדם רפורמות חברתיות. הגילוי הזה הוא מכה לדימוי הזה"

שירות כלכליסט 12:4717.12.17
שנתיים לאחר שאחוזת לואי ה-14 בצרפת נמכרה ב-300 מיליון דולר, והוכתרה לאחוזה היקרה בעולם, נחפשה זהות הקונה המאושר. בניו יורק טיימס מדווחים כי כל המסמכים הנוגעים לדבר מובילים ליורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

 

הרכישה הזו מ-2015 מצטרפת לשורה של רכישות ראוותניות שביצע הנסיך (32) כולל רכישה של יאכטה ב-500 מיליון דולר וציור של לאונרדו דה וינצ'י ב-450 מיליון דולר. זאת בעוד שהנסיך עומד בראש ועדה חדשה שהוקמה בסעודיה ששמה לה למטרה להילחם בשחיתות, שהעשירה אנשי עסקים רבים במדינה.

 

"הוא ניסה לבנות לעצמו, במידה מסוימת של הצלחה, דימוי שהוא שונה, שהוא מקדם רפורמות חברתיות, ושהוא אינו מושחת", אמר לעיתון ברוס ריידל, לשעבר סוכן CIA. "הגילוי הזה הוא מכה לדימוי הזה".

 

בחודש שעבר יזם הנסיך את גל המעצרים נגד נסיכים ושרים, שנחשדים בשחיתות וכלואים מאז במלון ריץ קרלטון. לפי הדיווחים, הרשויות הציעו להם הסדר תמורת העברת חלק ניכר מההון שלהם. הנסיך עצמו העריך כי המדינה תוכל להשיג 100 מיליארד דולר מכספי ההסדרים.

 

האחוזה הצרפתית הממוקמת לא הרחק מוורסאי, שעומדת במרכז החשיפה האחרונה, כוללת מזרקת מים מוזהבת, פסלי שיש ומבוך שיחים הפזורים כולם על שטח של 230 דונם. לפי הדיווחים, קים קרדשיאן אף שקלה לערוך את החתונה שלה עם קניה ווסט במקום.

 

 

אחוזת לואי ה-14, ליד ארמון ורסאי. הוכתרה לאחוזה היקרה בעולם אחוזת לואי ה-14, ליד ארמון ורסאי. הוכתרה לאחוזה היקרה בעולם באדיבות: ויקימדיה

 

התחקיר של הניו יורק טיימס מצא כי הבעלות על האחוזה רשומה בידי חברות קש בצרפת ובלוקסמבורג, אך החברות הללו הן בבעלות אייט אינווסטמנט קומפני, חברה סעודית שמנוהלת על ידי האדם שעומד בראש העמותה הפרטית של הנסיך. לטענת יועצים לבני משפחת המלוכה הסעודית, האחוזה בסופו של דבר שייכת לנסיך מוחמד.

 

 

הנסיך מוחמד בן סלמאן. רכש את האחוזה באמצעות חברות קש הנסיך מוחמד בן סלמאן. רכש את האחוזה באמצעות חברות קש צילום: איי אף פי

 

זו לא הפעם הראשונה שמשפחת המלוכה הסעודית עולה לכותרות הודות לבזבזנות הראוותנית שלה, זאת על אף שמאז ירידת מחירי הנפט בוטלו סובסידיות לאזרחים והוקפאו פרויקטים בשווי רבע טריליון דולר בממלכה. כך למשל בשנה שעברה פורסם כי המלך סלמאן בונה לעצמו ארמון נופש יוקרתי בחופי מרוקו. שנה קודם לכן רכש הנסיך את היאכטה היוקרתית, הכוללת שתי בריכות שחייה ומסוק. לכך מצטרפת לאחרונה הרכישה של הציור סלבטור מונדי של דה וינצ'י, שבמחיר של 450.3 מיליון דולר הפך ליצירת האמנות היקרה ביותר שנמכרה במכירה פומבית. עם זאת, הנסיך מוחמד אינו לבד, גם אחיו למחצה הנסיך סולטן בן סלמן לא חוסך בהוצאות, ורכש לעצמו מטוס בואינג יוקרתי שעולה מעל 100 מיליון דולר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x