$
חדשות נדל"ן

ועדת השרים אישרה חידוש חוק הדיור הציבורי - מאגר הדירות ימשיך להצטצמם

רשימת הזכאים הממתינים לדירה מתארכת, וכיום למעלה מ-3,000 משקי בית זכאים ע"י משרד השיכון הם מחוסרי דירה, וכך גם למעלה מ-20 אלף משקי בית המוכרים כזכאים ע"י משרד הקליטה

אמיתי גזית ונמרוד בוסו 15:4910.12.17

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (א')  את הצעת שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, להאריך את חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה) בחמש שנים נוספות. ממשרד השיכון נמסר כי בקרוב תובא הצעת החוק לכנסת. החוק, אשר נחקק לראשונה בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, ולאחר מספר שנות הקפאה הוחזר לתוקף ב-2013, מאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירה בה הם מתגוררים, בהנחה של עד 50% בהתאם לוותק המגורים בדירה.

 

 

 

החוק מעורר ביקורת משום שהוא גורם לצמצום של מלאי הדירות הציבוריות – מאגר הדירות המוקצה בשכירות מוזלת לאזרחים המוכרים כזכאים לכך, אשר על פי רוב שייכים לשכבות החלשות בחברה. בעקבות זאת, רשימת הזכאים הממתינים לדירה מתארכת, וכיום למעלה מ-3,000 משקי בית זכאים ע"י משרד השיכון הם מחוסרי דירה, וכך גם למעלה מ-20 אלף משקי בית המוכרים כזכאים ע"י משרד הקליטה.

 

הסיבה לצמצום היא כי בעוד שמאז נחקק החוק נמכרו עשרות אלפי דירות לדיירים שהתגוררו בהן, עד לאחרונה, המדינה אף לא טרחה לחדש את מלאי הדירות. בשל כך הצטמצם מאגר הדירות שבידי המדינה בקרוב למחצית, מרמה של כ-110 אלף דירות לפני 20 שנה, עד לרמה של פחות מ-60 אלף דירות כיום.

ארכיון ארכיון צילום: עמית שעל

 

עד לאחרונה, המדינה אף לא טרחה לחדש את מלאי הדירות. בשל כך הצטמצם מאגר הדירות שבידי המדינה בקרוב למחצית, מרמה של כ-110 אלף דירות לפני 20 שנה, עד לרמה של פחות מ-60 אלף דירות כיום.

 

במהלך השנתיים חל שינוי במדיניות משרד השיכון בנושא, בשנתיים. על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, בשנתיים האחרונות נרכשו כ-1,200 דירות חדשות בעלות של 1.5 מיליארד שקל להגדלת המאגר של הדירות לדיור ציבורי. עוד נמסר כי בשנתיים האחרונות הושקעו 400 מיליון שקל בתקציבי שיפוץ ואחזקת דירות הדיור הציבורי, ושופצו כ-20,000 דירות. לטענתם, מדובר בעלייה של 40% לעומת השנים 2015-2013 בהן הושקעו 285 מיליון שקל לטובת כ-14,000 דירות בלבד. שופצו ואוכלסו למעלה מ-600 דירות שעמדו ריקות במשך עשרות שנים.

 

יחד עם זאת, באותם השנים היה מספר הדירות שנרכשו על ידי דייריהן ויצאו מהמאגר, גדול פי שלושה לפחות ממספר הדירות שהתווסף, ועם חידוש החוק עולה החשש כי המאגר ימשיך ויישחק.

 

השר גלנט: "חוק הדיור הציבורי מסייע לאלפי משפחות לצאת ממעגל העוני ובמקביל מאפשר רכישת דירות חדשות לדיור הציבורי. זו פעולה נוספת במשימה לצמצם פערים ולסייע לשכבות המוחלשות בחברה".

 

בפורום הדיור הציבורי מברכים את שר השיכון על המהלך וטוענים שמדובר בצעד מובהק של צדק חלוקתי שיאפשר לעוד משפחות לצאת ממצב של עוני רב דורי: "הצעדים המשלימים והמתחייבים למהלך זה הם הקצאת משאבים חדשים לטובת רכישת דירות וחקיקה שתאפשר בנייה חדשה של דיור ציבורי. שנים לא הועברו שום תקציבים חדשים וזה הזמן לשנות את המצב ולשקם את הדיור הציבורי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x