$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

בעקבות נפילתה של ענבל אור: שרת המשפטים תפרסם המלצות להסדרת קבוצות הרכישה

ההמלצות יוצגו בדו"ח שחיבר צוות שבראשו המשנה ליועמ"ש קמיניץ. בין היתר הצוות ממליץ לרשום את הבעלות על הקרקע על שם הרוכשים, לאסור על מארגני קבוצות רכישה למכור קרקע שלא אושר לגביה תכנון מפורט ולחייבם לנהל את כספי החברים בחשבון נאמנות סגור

אמיתי גזית 12:5610.12.17
שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הבוקר (א') כי במהלך השבוע תפרסם להשגות הציבור המלצות להסדרת תחום קבוצות הרכישה, כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט". ההמלצות יוצגו בדו"ח שחיבר צוות שבראשו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ וחברים בו נציגים ממשרדים שונים. הצוות הוקם בעקבות נפילתה של קבוצת ענבל אור, וחברת אדמה שבבעלות קובי אורן.

 

הצוות קובע כי "בתחום קבוצות הרכישה קיימים כשלים צרכניים ומשפטיים רבים ועל כן יש הכרח להסדירו", אך לצד הסיכונים, מצביע הצוות על היתרונות הגלומים ברכישת דירה באמצעות קבוצת רכישה "המחיר שישלמו במקרים מסוימים עבור קבלת הדירה בסופו של דבר יהיה נמוך מהמחיר שהיו משלמים בעסקת רכישת דירה מחברה יזמית".

לאור זאת מציע הצוות לאפשר את המשך פעילותן של קבוצות הרכישה, שולל הצעות לאסור באופן גורף התארגנויות שכאלה, וסירב גם ליזום חקיקה מכבידה שתוביל הלכה למעשה להפסקת הפעילות בתחום. הפתרון שהוצע מכונה על ידי הצוות "הסדרה רכה", כלומר כמה שינוי חקיקה שיאזנו בין הרצון לאפשר לקבוצת להמשיך לפעול, לבין הצורך להגן על הרוכשים.

 

שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד צילום: אוראל כהן

 

אלה הרפורמות הבולטות שמציע הצוות של קמיניץ להסדרת קבוצות הרכישה:

 

הצוות ממליץ להטיל על מארגני קבוצות רכישה חובת גילוי ובכלל זה לחייב אותם "לציין מפורשות את העובדה שאין התחייבות למסירת דירה, למחיר סופי או ללוחות זמנים כלשהם". בנוסף מומלץ לאסור על הצגת העסקה כרכישת דירה, והטלת חובה לציין את העובדה שמדובר בקבוצת רכישה אשר תרכוש קרקע ותבנה עליה בבנייה עצמית.

 

פתרון לדירות התיאורטיות שמכרה ענבל אור - כלומר תוספת בנייה שהיא חשבה שתוכל לקבל מהוועדה המקומית, אך שיווקה לפני שהתקבל האישור. על פי הצעתם מארגן יוכל לצרף לקבוצה חברים נוספים, מעבר למספר החברים התואם את התכנון באותו מועד, אך זאת רק בכפוף לחובת גילוי בכתב בה יובהר חוסר הוודאות לאישור הוספת היחידות. בנוסף, דרשו בצוות כי במקרה שכזה ניהול הכסף של החברים הנוספים ייעשה בנפרד מכספי הקבוצה.

 

ענבל אור על רקע הקרקע ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, אחד הפרויקטים המשמעותיים שהחזיקה ענבל אור על רקע הקרקע ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, אחד הפרויקטים המשמעותיים שהחזיקה צילום: עמית שעל, נמרוד גליקמן

 

בנוסף, יוטל איסור על מארגני קבוצות רכישה למכור קרקע שלא אושר לגביה תכנון מפורט - כלומר כזה שמאפשר להוציא היתרי בנייה באופן מיידי וללא הליכי תכנון נוספים.

 

עוד מוצע לחייב בחוק את מארגני קבוצות הרכישה לנהל את כספי חברי הקבוצה בחשבון נאמנות סגור שייועד רק לטובת הקבוצה.

 

אמצעי זהירות נוסף שנועד להגן על כספי הרוכשים ועליו המליצה הוועדה הוא לחייב את מארגני הקבוצות לרשום את הבעלות על הקרקע על שם הרוכשים או לכל הפחות לרשום הערת אזהרה בטאבו לטובת חברי הקבוצה בתוך תקופה מסוימת לאחר רכישת הקרקע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x