$
חדשות נדל"ן

כך הצילה "קבוצת רכישה" של 6,500 צרפתים ארמון מתפורר

קמפיין מימון המונים גייס 500 אלף יורו לרכישה ושיפוץ של טירה מתפוררת מהמאה ה-13 במערב צרפת - הנמצאת בבעלות מורה למתמטיקה; האם זה יספיק?

שירות כלכליסט 14:5009.12.17
קמפיין מימון המונים בצרפת גייס 500 אלף יורו לרכישה ושיפוץ של טירה מתפוררת מהמאה ה-13. שם הטירה La Mothe-Chandeniers dans la Vienne.

 

הטירה נמצאת בעיירה Les Trois-Moutiers במערב צרפת והיא מוקפת בתעלה שאמורה להגן עליה מהעולם החיצון. היא גם כוללת מרפסות מעוטרות וצריחים. אבל השנים עשו את שלהן, והטירה החלה להידרדר.

 

הקמפיין הושק באתר Dartagnans.fr המתמחה בשימור אתרי מורשת תרבותיים. "לפני חודשיים פצחנו בהימור מטורף. אבל אהבת המורשת ניצחה וההרפתקה המקסימה הזו יוצאת לדרך", כתבו המארגנים בעמוד הפייסבוק שלהם. לדבריהם מדובר בקמפיין ראשון מסוגו. הם הצליחו לגייס את הכסף בתוך 40 ימים. "לא היה מדובר רק בגיוס כסף, אלא השגת כמה שיותר אנשים להשתתף בהצלת המקום האגדי והקסום הזה", מסר מייסד האתר רומאן דלאום. "כמה שיותר יצטרפו ככה יותר טוב".

  

הארמון הוזנח, והעצים השתלטו עליו הארמון הוזנח, והעצים השתלטו עליו צילום: Getty

 

בינתיים הצטרפו לקמפיין מעל 6,500 אנשים שאינם מכירים אחד את השני. כל אחד מהם תרם מינימום של 51 יורו למען מימון השיפוץ. התורמים מגיעים מ-45 לאומים. הם יקבלו מניות בחברה שתוקם בתחילת השנה הבאה לניהול תחזוקת המקום. כבעלים משותפים הם יוכלו להביע דעה על השיפוצים, ואז יזכו בהזדמנות להיות בין המבקרים הראשונים במקום.

 

עדיין יש הזדמנות להצטרף לקמפיין, שימשיך לפעול ב-20 הימים הקרובים. לפי המארגנים, יש צורך ב-500 אלף יורו נוספים כדי להפוך את המבנה לבטוח.

 

לטירה יש היסטוריה צבעונית. היא נבנתה כאמור במאה ה-13 על ידי משפחת באוקאי (Bauçay family). בתקופת ימי הביניים היא נכבשה פעמיים על ידי פולשים אנגליים, והיא נבזזה בזמן המהפכה הצרפתית.

 

איש העסקים הצרפתי פרנסואה הנקאר רכש את הטירה ב-1809 ושיפץ אותה חזרה למצבה המקורי, כולל שתילת יק. מאז החליפה הטירה כמה ידיים וב-1870 הברון אדגארד לג'ון השתלט עליה והשתמש בה לאירוח מסיבות ראוותניות. אך ב-1931 פרצה במקום שריפה, זמן קצר לאחר שהותקנה בה מערכת הסקה מרכזית. השריפה השמידה אלפי פריטים נדירים, ביניהם ספרים, ציורים ורהיטים עתיקים. הנזק נאמד באותו הזמן במיליוני פרנקים.

 

הטירה קיבלה שוב בעלים חדשים ב-1963, אז תעשיין בגמלאות רכש את האחוזה המתפרשת על פני 20 קמ"ר. ב-1981 היא נרכשה על ידי מארק דיימר, מורה למתמטיקה בחטיבה, אך הוא לא הצליח להשתלט על המשימה ולמנוע את ההידרדרות.

 

הכניסה לארמון הכניסה לארמון צילום: Getty

 

 

 צילום: Getty

 

הארמון נבנה במאה ה-13. כך הוא נראה בשיא תהילתו הארמון נבנה במאה ה-13. כך הוא נראה בשיא תהילתו צילום: Getty
 צילום: Getty

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x