$
חדשות נדל"ן

ניתוח כלכליסט

נדל"ן ראשל"צי: הבליץ התכנוני סלל את הדרך לעבריינות

מרשות מקומית ישנונית בתחום הבנייה, נדרשה עיריית ראשון לציון להתמודד עם התפתחות מסחררת שהביאה לחצים ואינטרסים כבדי משקל. דו"חות מבקר המדינה מאפשרים הצצה למטרופולין שמתנהל כמו שכונה

נמרוד בוסו 13:2905.12.17

מבחינה נדל"נית, היתה ראשון לציון בשנים האחרונות תחת שרביטו שלדב צור, שם נרדף להתפשטות שאינה יודעת שובע. בכל כיוון - על החולות במערב, על חורבות מחנה צריפין המתפנה במזרח, בשכונותיה הצפוניות, ובעשרות פרוייקטים של התחדשות בתוככי העיר, נמצאו עוד ועוד תוכניות להקמת מיליוני מ"ר של שטחי תעסוקה, עשרות מרכזי מסחר, ואלפים רבים של דירות.

 

בהתפתחות כה מסחררת כשלעצמה אין כל רע. נהפוך הוא. בניגוד לשכנותיה במרכז הארץ המקמצות בבנייה למגורים ביחס לגודלן, ראשון לציון דווקא נרתמה למאמץ הלאומי, חתמה על הסכם גג עם המדינה, ואלפי דירות מוזלות נבנות בשטחה במסגרת "מחיר למשתכן".

 

אך הבליץ התכנוני, אשר השביח את ערך הקרקעות בחלקים רבים של העיר, הביא עמו גם עושר רב שנפל על העיר לכאורה מהשמים - עושר המסתכם במיליארדי שקלים.

 

מרשות מקומית שבמשך שנים התנהלה בתחום הבנייה באופן כמעט ישנוני, הפכה עיריית ראשון לציון בתקופתו של דב צור לרשות הנדרשת להתמודדות עם אינטרסים כבדי משקל. על אף שבפרשה הנוכחית אין לחרוץ דין בטרם יסיימו המשטרה והערכאות המשפטיות את מלאכתן, הרי שכבר כעת מצטברות עדויות לכך שבהתמודדות מול היזמים בעלי האינטרסים הכלכליים העצומים בעיר, העירייה מפסידה במקרה הטוב ובמקרה הרע שיתפו חלק מאנשיה פעולה עם היזמים על חשבון הציבור.

 

באפריל השנה הורשע יועצה המשפטי של העירייה לשעבר עו"ד רועי בר בעבירת מרמה והפרת אמונים, לאחר שהודה כי בעודו משמש כיועץ משפטי עבור העירייה, הועסק באופן פרטי על ידי קבלנים בעלי אינטרסים בעיר ואף ניסה לקדם ענייניהם. לפני שנה מצא מבקר המדינה יוסף שפירא כי בעיריית ראשון ממשיכה ההתנהלות השכונתית והפרטאצ'ית במלוא העוצמה.

 

כוכב אותו דו"ח הוא אחד מבכירי הנחקרים כעת - סגן ראש העיר אייל מושיוב, המכהן גם כראש ועדת רישוי. מושיוב, על פי הדו"ח, הנחה את ראש מחלקת הפיקוח העירונית להעביר אליו את דו"חות הפיקוח על רישוי עסקים בטרם יעבירם אל המחלקה המשפטית להגשת כתבי אישום.

 

 

ראש העיר ראשון לציון דב צור. הפיתוח המואץ נכנס לסחרור ראש העיר ראשון לציון דב צור. הפיתוח המואץ נכנס לסחרור צילום: אוראל כהן

 

בסך הכל מצא המבקר כי העירייה לא הכינה כתבי אישום כנגד 30 עסקים רבי קהל שפעלו בשנת 2015 ללא רישיון עסק. דו"ח נוסף על כשלים בטיפול בחברה קבלנית אשר כרתה חול באופן לא חוקי בתחומי העיר כבר הספיק להתפרסם מאז. כיום בודק המבקר עסקת קרקע נוספת למכירת מתחם לאגו ליזם ארז מוסאצ'ו.

 

לא ניתן לנתח את הנעשה בעיר בנפרד משלל החקירות והמעצרים שנערכו בשורה של רשויות מקומיות. השחיתות בשלטון המקומי היא מכה שהמדינה לא השכילה לבלום. כאשר אחד מכוכבי הפרשה בראשון לציון הופך להיות אחת הדמויות החזקות בשלטון המרכזי — ספק גדול אם היא בכלל רוצה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x