• תפריט
נדל"ן עולמי

מחירי הדירות בלונדון ירדו בשיעור החד ביותר מאז 2009

ההאטה שנרשמה בשוק הנדל"ן מאז הותנע תהליך הפרישה מהאיחוד האירופי הגיעה לשיא בספטמבר עם ירידה של 2.7% במחיר ממוצע לבית. באוגוסט נרשמה הירידה הראשונה במחירים מאז 2011. ירידות מתונות בשאר בריטניה

שירות כלכליסט 19:4516.10.17

מחירי הבתים בלונדון רשמו בחודש שעבר את הירידה החדה ביותר מאז קיץ 2009, שיאו של המשבר הפיננסי - על כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

 

 

 

אף שהאטה נרשמה בשוק הדיור בבריטניה כולה מאז מרץ, אז הכריזה הממשלה על תחילת המשא ומתן על הברקזיט, בבירה נרשמו ירידות המחירים החדות ביותר. לפי נתונים של חברת שירותי הנדל"ן LSL וחברת המחקר Acadata, המחיר הממוצע לבית בלונדון ירד בספטמבר ב־2.7% בהשוואה לספטמבר 2016. באוגוסט נרשמה הירידה הראשונה במחיר הממוצע לבית בלונדון מאז 2011, 0.7% לעומת אוגוסט אשתקד.

 

 

 

ירידת מחירי הבתים בלונדון בספטמבר השלימה גם רצף של שש ירידות חודשיות במחירי הבתים. מחיר בית ממוצע בבירה הבריטית הגיע בחודש שעבר ל־582 אלף ליש"ט, הנמוך ביותר מאז סוף 2015.

 

מחוץ ללונדון הירידות היו, כאמור, מתונות יותר, ובחלק מהאזורים אף נרשמה עלייה במחירים. בדרום־מזרח אנגליה, למשל, עלה המחיר של בית ממוצע ביותר מ־3% בחודש ספטמבר לעומת החודש המקביל אשתקד.

 

ההאטה בשוק הנדל"ן הבריטי היא חדשות טובות עבור רבים בממלכה, שסבלה בשנים האחרונות ממשבר דיור קשה. ראש הממשלה תרזה מיי אף הודיעה החודש על הרחבת תוכנית Help to Buy, שמעניקה משכנתאות מסובסדות לאזרחים שאין בבעלותם דירה. מיי הבטיחה להקצות 10 מיליארד ליש"ט נוספים לתוכנית, במטרה לאפשר לרוכשים בעלי הון עצמי של 5% ממחיר הדירה לקבל משכנתה.

 

מחירי הדיור הגבוהים הביאו לכך ששיעור התושבים שמתגוררים בדירה בבעלותם ירד מ־70.9% ב־2003 ל־62.9% ב־2016. תוכנית Help to Buy יצאה לדרך באפריל 2013 והציעה בשלב ראשון הלוואה בגובה של עד 20% ממחיר הנכס למועמדים לקנות דירה חדשה שמחירה אינו עולה על 600 אלף ליש"ט. הריבית על ההלוואה תלויה בהערכת שווי הנכס לאורך שנים. אם מחירו עולה, הסיכוי של הממשלה לקבל תשואה על ההלוואה עולה.

 

 

 

התוכנית זכתה לביקורת נוקבת מצד פוליטיקאים ואנשי מקצוע שטענו כי היא מגבירה את הביקוש לדירות בבריטניה, מבלי לדאוג מספיק להגדלת ההיצע. כתוצאה, אמרו המבקרים, התוכנית דווקא תגרום להעלאת מחירי הדיור. לפי התאחדות הקבלנים הבריטית, Help to Buy סייעה ליותר מ־200 אלף אזרחים לרכוש דירה בארבע השנים האחרונות.

 

ירידות גם בשבדיה

 

בתוך כך שוק הדיור הלוהט של שבדיה מראה סימני האטה. אף שמספר הדירות למכירה המריא בחודש שעבר לשיא של תשע שנים, מכירות הבתים לא מדביקות את הקצב.

התחלות הבנייה זינקו ל־15,700 ברבעון השני של 2017, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1996, אך סוכני הנדל"ן מתקשים למצוא קונים. על פי חברת הסטטיסטיקה סוונסק מקלארסטטיסטיק, התקופה הממוצעת למכירת דירה עלתה ל־34 יום ברבעון האחרון, לעומת 31 ברבעון המקביל אשתקד.

 

במקביל, מחירי הבתים ירדו ב־1.5% בספטמבר לעומת החודש הקודם, הירידה החדה ביותר מאז אוקטובר 2012. המחירים ירדו בכל הערים הגדולות, ובפרט בבירה שטוקהולם, שם נרשמה ירידה של 2.2% בספטמבר לעומת אוגוסט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x