$
חדשות נדל"ן

למרות הסתייגות היועמ"ש: אושר מינוי חיים אביטן לראש הרשות להתחדשות עירונית

הממשלה אישרה את המינוי על אף חוות הדעת החריפה של מנדלבליט, שטען כי יש קושי משפטי במינויו של אביטן בשל אירועים בעברו - בהם שתי חקירות משטרה בחשד לפלילים

נמרוד בוסו ואדריאן פילוט 16:0915.10.17

הממשלה אישרה הבוקר (א') פה אחד את הצעת שר הבינוי והשיכון יואב גלנט למנות את חיים אביטן, לשעבר ראש עיריית חדרה, ליושב ראש הרשות להתחדשות עירונית.

 

המינוי אושר על אף חוות הדעת החריפה שצירף להצעה היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, לפיה ישנו קושי משפטי משמעותי במינויו של אביטן, בשל אירועים בעברו - בהם שתי חקירות משטרה בחשד לפלילים.

 

חיים אביטן חיים אביטן צילום: אוראל כהן

 

 

עם אישור המינוי נפתחת כעת הדרך להקמתה בפועל של הרשות, שהחוק להקמתה אושר בכנסת כבר באוגוסט 2016. אביטן יכהן כמנהלה הראשון של הרשות וכאחראי על הליך הקמתה.

 

בענף הבנייה, ובפרט בחברות מתמחות בפרויקטים של פינוי-בינוי, מצפים בכיליון עיניים לתחילת עבודת הרשות, אשר אמורה בין היתר לצמצם את כמות החסמים האדירה הקיימת כיום בפרויקטים מסוג זה.

 

מאז אושר החוק התקדמה הקמת הרשות בעצלתיים. רק שמונה חודשים לאחר אישור החוק, באפריל האחרון, הודיע גלנט כי מועמדו לתפקיד הוא אביטן.

 

חצי שנה נוספת חלפה מאז ועד לאישור המינוי, וזאת בין היתר בשל התנגדות של נציב שירות המדינה לשעבר משה דיין, וכן עקב ביקורתו של מנדלבליט אשר הביאה את שר האוצר משה כחלון, שהסכמתו נדרשת, שלא לתמוך במינוי. לפני מספר שבועות הסיר כחלון את התנגדותו, והדרך למינוי אביטן נפתחה. יש לציין כי כחלון לא נכח היום בישיבה.

 

הצבעת השרים נערכה לאחר דיון ממושך בנושא, שארך כשעה וחצי, כאשר בין היתר נידונה חוות דעתו של היועמ"ש. במכתבו מנה מנדלבליט כמה עובדות מעברו של אביטן, בהן שתי חקירות פליליות שנפתחו נגדו בתקופת כהונתו כראש עיריית חדרה ולא הבשילו לכתב אישום, וכן דו"ח של מבקר המדינה ובו ביקורת על התנהלותו בשנת 2007.

 

עוד ציין מנדלבליט את זיקתו של אביטן למפלגת הליכוד - שבה הוא חבר מרכז ויש לו קשרים עם בכירים בה. "בשים לב לבכירותה של המשרה המדוברת, וכן בשים לב לקשר ההדוק המתקיים בין תחומי עשייתה של הרשות להקשרים שבהם נחשד המועמד המעצימים את הקושי שבמינוי כאמור, נדרשת הממשלה לקיים בחינה של מכלול השיקולים לעניין לקבלת החלטתה".

 

במהלך הדיון הגיעו השרים להסכמה כי אין באירועים אלה על מנת לפסול את אביטן, במיוחד מאחר שחקירותיו הסתיימו ללא הגשת כתבי אישום.

 

השר גלנט ברך על אישור מינויו של אביטן ואמר: "תפקיד ראש הרשות להתחדשות עירונית דורש נוכחות ציבורית והיכרות עם מערכת השלטון המקומית והממשלתיות לצד ידע מקצועי. אני מברך את חיים אביטן על בחירתו ומודה לו על הירתמותו לפעולה לתועלת הציבור בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x