$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יזם סינמה סיטי באר שבע לא מחכה להיתר

י.ח דמרי לא המתינה להיתר הבנייה במתחם הסינמה סיטי בבאר שבע, וכבר החלה לבנות מרכז קונגרסים במקום. העירייה: “היזם פועל להוצאת היתר מעודכן”

דותן לוי 08:2013.09.17

חברת י.ח דמרי לא המתינה להיתר בנייה עדכני במתחם הסינמה סיטי בבאר שבע, וכבר החלה לבנות מרכז קונגרסים במקום, כך נודע ל”כלכליסט”. המתחם כולו החל להיבנות עם היתר בנייה ישן שאינו הולם את התוכנית החדשה שאושרה בתחילת 2017, וכוללת, מלבד בתי קולנוע וקניון, גם מרכז קונגרסים ובית מלון. התוכנית המקורית כללה בתי קולנוע, קניון ושוק, היא קיבלה תוקף בוועדה המחוזית באוקטובר 2007, והיתר בנייה סופי ב־2014. בשלב זה החלה הבנייה, אלא שמאז החלו גם לבנות את מרכז הקונגרסים, אף שטרם ניתן לכך היתר בנייה מהעירייה.

 

סינמה סיטי בבאר שבע. רותמים את העגלה לפני הסוסים סינמה סיטי בבאר שבע. רותמים את העגלה לפני הסוסים צילום: ישראל יוסף

 

הקרקע למתחם כולו נמצאת בבעלות י.ח דמרי ועיריית באר שבע, ומשתרעת על 52.7 דונם. מגרש סינמה סיטי משתרע על 21 דונם, ובפרויקט הבנייה שותפים גם האחים אדרי (33%). אדריכל התוכנית מטעם היזמים רמי מרש אמר בדיון בוועדה המחוזית כי לחברות יש זכויות בנייה מאושרות להקמת מרכז מסחרי או קניון, אך "הרצון הוא להוסיף שימושים וזכויות בנייה לאפשר אולמות כנסים וקונגרסים". לדבריו, הסטייה מהתוכנית המקורית נעשתה לבקשת לשכת התכנון בעירייה ובתהליך של חשיבה מול עיריית באר שבע.

 

העירייה דרשה שהמתחם יהיה בעל אוריינטציה תיירותית, ולא עוד קניון עירוני שיתווסף לשטחי המסחר הרבים בעיר. כך למשל בעוד התוכנית הקודמת כללה כ־6,000 מ”ר שוק, בתוכנית החדשה הייעוד הזה בוטל, ושטח בהיקף דומה הוקצה בה לטובת שטחים שיכללו בין היתר אולמות כנסים, תאטראות, אולם מופעים ושטחי ירידים ותערוכות.

השטח הכולל לבנייה במגרש הוא 30 אלף מ"ר, מתוכם 25 אלף מ"ר עיליים ו־5,000 מ"ר במרתפים. מתוך השטח העילי כ־10 אלף מ"ר מיועדים למסחר, 10 אלף מ"ר עבור אולמות קולנוע, ו־4,000 מ"ר למרכז קונגרסים. הפרויקט מתוכנן לכלול קומת מרתף לחניה ומסחר בשטח של 16 אלף מ"ר, קומת קרקע מסחרית בשטח של 15 אלף מ"ר, קומה ראשונה שתכלול 20 אולמות קולנוע ואולם מופעים גדול של כ־16 אלף מ"ר. התוכנית גם כוללת בית מלון שטרם החלה בנייתו.

 

בסך הכל מדובר בפרויקט שכולל כ־50 אלף מ”ר בנוי, כולל שטחי שירות, מתוכו רק כ־10% מיועדים למסחר. נציגת העירייה בוועדה המחוזית האדריכלית יוספה דברה אמרה לוועדה המחוזית: “זה פרויקט חשוב מאוד לעיר, ואנחנו מקווים שאתם תתמכו ותקדמו אותו בלוח זמנים מהיר מאוד כי הפרויקט נמצא בבנייה וכל עיכוב הוא קריטי”. גורם המעורה בוועדות מקומיות אמר ל”כלכליסט” כי אף שההליך אינו תקין, כאשר הבנייה מתבצעת בהתאם לתוכנית מאושרת, הוועדות המקומיות בדרך כלל לא מערימות קשיים ומוציאות היתרי בנייה.

 

מעיריית באר שבע נמסר: "עקרונות ההיתר המעודכנים שניתנו ליזם מתואמים עם העירייה. כעת פועל היזם להוצאת היתר מעודכן בהתאם לתב"ע החדשה".

 

מי.ח. דמרי נמסר: "גם פרויקט הסינמה סיטי נבנה על פי היתר בנייה ועל פי הוראות תב"ע תקפה. בימים אלה החברה פועלת נמרצות להוצאת היתר בנייה מתוקן להשלמת הבנייה בהתאם לתב"ע התקפה".

 

מסינמה סיטי נמסר: "מתחם הסינמה סיטי בבאר שבע נבנה על פי היתר בנייה והוראות תב"ע תקפה. בימים אלה אנו פועלים עם י.ח דמרי להוצאת היתר בנייה מתוקן להשלמת הבנייה בהתאם לתב"ע התקפה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x