$
חדשות נדל"ן

למרות עתירת תושבי אשדוד, נחתם הסכם הגג הענק לבניית 40 אלף דירות

הסכם הגג שהיקפו מוערך ב-6 מיליארד שקל כולל בנייה ב-10 מתחמים חדשים, קידום אלפי יחידות לפינוי-בינוי ופיתוח שכונות ותיקות. סלע המחלוקת - התחייבות העירייה להקצאת 25% מהדירות לחרדים

אמיתי גזית 19:1213.08.17

הסכם הגג לבניית כ-40 אלף דירות באשדוד נחתם היום (א'), זאת למרות עתירת תושבי העיר ובכירים בעירייה המתנגדים לבנייה המאסיבית.

 

 

מדובר בהסכם הכולל 10 מתחמי בנייה שונים. הבולטים שבהם: 13 אלף דירות ברובע י"ד וט"ז בדרום מזרח העיר, ו-7,000 דירות בקרית חלוצים בצפונה. ההסכם כולל גם שורה של פרויקטים לפינו בינוי בהם גלום פוטנציאל לתוספת של 6,000 דירות לעיר.

 

יש לציין כי בדרך כלל מימוש של פרויקטים כאלה אורך זמן רב יותר מאשר בנייה בקרקעות פנויות.

 

מדובר בהסכם חריג מבחינת כמות הדירות שהוא מבקש לבנות בעיר אחת תוך תקופה קצרה (כ-7 שנים). לשם השוואה, הסכם הגג הגדול ביותר שנחתם עד כה כולל 30 אלף דירות באשקלון.

 

הסכמי הגג באשדוד ובאשקלון תואמים לתוכנית האסטרטגית לדיור של המועצה הלאומית לכלכלה שפורסמה לפני כמה חודשים. התוכנית סימנה את אזור אשקלון אשדוד כמטרופולין הבא של ישראל. האזור קרוב יחסית לתל אביב, ורווי נתיבי תחבורה ומסילות רכבת. על פי אותו מסמך, המדינה צריכה לבנות באזור ב-25 השנים הבאות כ-100 אלף דירות חדשות, כך שהסכם הגג שנחתם היום עם אשדוד תואם את התוכנית.

 

העיר אשדוד (ארכיון). היקף חסר תקדים של בנייה בזמן קצר העיר אשדוד (ארכיון). היקף חסר תקדים של בנייה בזמן קצר צילום: אבי רוקח

 

 

העותרים מתנגדים להקצאה של 25% מהדירות לחרדים

 

את העתירה נגד ההסכם הגישו תושבים בעיר, שלושה חברי אופוזיציה ובהם ראש העירייה הקודם צבי צולקר, ומי שהיה יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן, לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע.

 

העותרים בקשו לדחות את מועד החתימה, משום שלטענתם לא ניתן להם די זמן ללמוד את ההסכם שעתיד לשנות את פניה של העיר. כמו כן הלינו העותרים על כך כי על פי ההסכם העירייה מתחייבת כי 25% מהדירות שיבנו במסגרתו יוקצו לציבור החרדי. החשש הוא כי קליטה של מספר גדול כל כך של משקי בית חדשים בתקופה קצרה תטיל עול כבד על תקציב העיר. הציבור החרדי זקוק ליותר מוסדות ציבור (בתי כנסת, כיתות נפרדות, מקוואות ועוד) ובדרך כלל יש בו שיעור גבוה של פטורים מארנונה, ומכאן החשש כי התחייבות לשיעור כה גדול של חרדים תעצים אתה קשיים הכלכליים בהם עלולה להיתקל העירייה.

 

 

אלון חסן, יו"ר ועד נמל אשדוד לשעבר. הגיש את העתירה עם התושבים וחברי האופוזיציה בעירייה אלון חסן, יו"ר ועד נמל אשדוד לשעבר. הגיש את העתירה עם התושבים וחברי האופוזיציה בעירייה

 

 

ביום חמישי האחרון החליט בית המשפט לא לדחות את טקס החתימה, שכאמור נערך היום, אך קבע כי בסוף ספטמבר תתקיים ישיבת מועצה נוספת, ועד אז ימסרו לחברי המועצה חוות דעת כלכליות ובדיקות תחבורתיות. בנוסף המדינה הסכימה כי הסעיף ובו התחייבות לשיעור מסויים של חרדים ישונה, ותישאר רק התחייבות העיר לבנות לחרדים מבלי לציין את כמות הדירות המיועדות לכך.

 

היקפו הכספי של הסכם הגג הוא 6 מיליארד שקל שרובם יופנו לפיתוח השכונות החדשות, אך 1.7 מיליארד שקל להשקעה בפרויקטים שונים ברחבי העיר הוותיקה שאינם קשורים באופן ישיר לדירות החדשות. בין היתר יושקעו 170 מיליון שקל לפיתוח פארק נחל לכיש, 150 מיליון לפיתוח רצועת החוף, 55 מיליון לשבילי אופניים ברחבי העיר, ו-53 מיליון להרחבת גשר לסקוב המוביל לנמל. הכסף למימון אותם פרויקטים יגיע ממכירת קרקעות מדינה במתחמים הכלולים בהסכם לחברות בנייה. אלה מצידן יגלגלו את זה לרוכשי הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x