$
חדשות נדל"ן

עוד לא מת: חוק מס דירה שלישית יחזור בקרוב לאישור ועדת הכספים

לאחר הביטול בבג"ץ אתמול, שר האוצר כחלון סיכם עם יו"ר הקואליציה ביטן ויו"ר ועדת הכספים גפני כי חוק מיסוי דירה שלישית יחזור לדיון מחודש לקראת קריאה שנייה ושלישית. הכוונה לעשות זאת עוד בתקופת הפגרה

עמרי מילמן 12:4507.08.17

 


 

 

יום אחרי שבג"ץ ביטל את חקיקת מס על דירה שלישית, הודיע היום (ב') שר האוצר משה כחלון (מפלגת כולנו) כי סיכם עם יו"ר הקואליצה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ועם יו"ר ועדת כספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי חוק מיסוי דירה שלישית יחזור לדיונים לקראת קריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים כבר בתקופה הקרובה. הכוונה להעלות את החוק לדיון חוזר בוועדה עוד בתקופת הפגרה.

 

 

 

לפי תקציב המדינה, החוק שקובע מס של 1% על כל דירה שבבעלות משקיע מעבר ל-2.5 הדירות הראשונות, ועד לתקרה של 18 אלף שקל לשנה (לדירה), אמור להכניס 900 מיליון שקל לקופת האוצר. כעת יבקש כחלון, שהביע אמש את אכזבתו על ביטול החוק, לחוקק את החוק רטרואקטיבית, כך שתוקפו יהיה מתחילת השנה.

 

השר משה כחלון. הגיע להסכמה השר משה כחלון. הגיע להסכמה צילום: שאול גולן

 

אתמול פסק כאמור בג"ץ כי החוק יבוטל וכי כחלון יוכל להחזירו לוועדת הכספים - בה התקיים הדיון שנפל בו פגם שירד לשורשו של ההליך. השופטים פסקו כי הדיון, שהחל בחצות, לאחר שלא היה לחברי הכנסת זמן ללמוד את החוק, לא היה תקין ובאופן תקדימי ביטלו את החוק בגלל ההליך. טרם החל אותו דיון ציינה היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, כי לאור לוח הזמנים הצפוף, ישנו קושי לספק ייעוץ משפטי מקצועי לחברי הכנסת. הדבר הביא את חברי האופוזיציה לנטוש את חדר הוועדה טרם החל הדיון.

 

 

 

בפסק הדין כתב השופט נעם סולברג כי "ללא אפשרות לקיים דיון – השתתפותם של חברי הכנסת בהליך החקיקה תרוקן מתוכן, ותצטמצם אך להכרה בסיסית ו'פסיבית' של הצעת החוק שלפניהם. במצב מעין זה ישנו חשש לא מבוטל כי הכנסת תהפוך ל'חותמת גומי' של יוזמי הצעות החוק – פעמים רבות, של הרשות המבצעת, אשר כאמור, נהנית מרוב בכנסת. לצד זאת הודגש, כי אין מוטלת חובה על הכנסת לקיים דיון בדומה ל'הליך הנאות' שרשויות מנהליות מחויבות בו".

 

 

מימין: דוד ביטן יו"ר הקואליציה ומשה גפני יו”ר ועדת הכספים מימין: דוד ביטן יו"ר הקואליציה ומשה גפני יו”ר ועדת הכספים צילומים: אלכס קולומויסקי, יובל חן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x