$
חדשות נדל"ן

נדחתה בקשת נתיבי ישראל להסיר הצו האוסר על הפקעות באפולוניה

על רקע המאבק על הבנייה במתחם אפולוניה, ביהמ"ש המחוזי בת"א קבע כי אם תבוטל תוכנית אפולוניה, לא יהיה כלל צורך במחלף, ולפיכך יש להשאיר את המצב הקיים ללא שינוי עד להכרעה בעתירות

דותן לוי 15:1627.07.17

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את בקשתה של חברת נתיבי ישראל לבטל את הצו הארעי האוסר עליה להפקיע קרקעות פרטיות לצורך סלילת מחלף החיבור למתחם אפולוניה בסמוך להרצליה, לשם הרחבת כביש החוף.

 

 

 

בהחלטתו דחה בית המשפט את טענת נתיבי ישראל כי גם אם יתקבלו העתירות ותבוטל התוכנית עדיין תידרש ההפקעה ולפיכך לטענתה אין להקפיאה, וקבע כי המחלף והרחבת הדרכים דרושים לקידום מתחם אפולוניה, אך אם תבוטל תוכנית אפולוניה, לא יהיה כלל צורך במחלף, ולפיכך יש מקום להותיר את הצו על כנו, ולהשאיר את המצב הקיים ללא שינוי עד להכרעה בעתירות שהוגשו כנגד האישור.

 

הדיון בעתירות לביטול תוכנית אפולוניה נקבע לאחר פגרת הקיץ, ולדברי בית המשפט לולא הפגרה היה נקבע עוד קודם לכן, ולכן הוא איננו מוצא סיבה לבטל את הצו הארעי.

 

 

גן לאומי אפולוניה גן לאומי אפולוניה צילום: עמית שעל

 

 

לפני מספר שבועות הוציא בית המשפט צו ארעי לעצירת הליך ההפקעה של המדינה לצורך בניית הכביש והמחלף באפולוניה. בית המשפט ציין כי הצו ניתן על מנת שלא לקבוע עובדות בשטח טרם דיון מקיף בסוגיות.

 

הצו הארעי לעצירת ההפקעות ניתן לאור בקשה בהולה שהגישו בעלי קרקעות באזור, ובהם הזמר הנריקו מסיאס, באמצעות עורכי הדין יהושע דיאמנט יעקב כהן ועומר דיאמנט. הבקשה נועדה לשמור על המצב הקיים עד למתן החלטה בבקשה למתן צו ביניים, ולמנוע קביעת עובדות בשטח תוך פגיעה בזכויות בעלי הקרקע.

 

באחרונה החלו הליכי ההפקעה לצורך הקמת המחלף באפולוניה והרחבת כביש 2, ובעלי הקרקעות קיבלו מכתבים מנתיבי ישראל לצורך הפקעת השטחים. כמו כן נתיבי ישראל אף החלה לבצע עבודות של יישור שטח וחפירה במקום בו מיועד להיות מחלף אפולוניה.

 

 

 

התוכנית המדוברת מייעדת את מתחם תע"ש, אשר נמצא בבעלות המדינה, לבנייה של אלפי יחידות דיור, 3 מלונות שטחי מסחר וגן לאומי, וזו אושרה לאחרונה בהליך

מזורז על ידי הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור.

 

לפני מספר חודשים הוגשה על ידי מאות בעלי קרקעות פרטיות באזור עתירה נגד התוכנית באמצעות משרד עורכי הדין יהושע דיאמנט ועו"ד יעקב כהן. על פי תוכנית אפולוניה שאישרה הותמ"ל, יועדו לבנייה ולמסחר דווקא אותן קרקעות שבבעלות המדינה במתחם תע"ש, על מפגעיו הזיהומיים החמורים.

 

מנגד, הקרקעות שבבעלות פרטית שבסמוך למתחם תע״ש, בהם אין כל מפגע תברואתי - חלקן נותרו כשטחים פתוחים ולא נכללו בתוכנית, וחלקן האחר, בשטח של כ-200 דונם, כן נכללו בתוכנית אבל הם מיועדים להפקעה במסגרת התוכנית ללא כל פיצוי, לצורך הרחבת כביש החוף והקמת מחלף שיחבר את כביש החוף עם כביש 531. שטחים אלו שיופקעו מבעליהם הפרטיים ישמשו לדרכים שישרתו את אותה שכונת דירות יוקרה ואזורי מסחר שתוקם על הקרקעות שבבעלותה הבלעדית של המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x