שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

באר שבע: מה עושה משרד השיכון עם הדירות הריקות?

בזמן ש־75 משפחות בבירת הנגב מצויות ברשימת ההמתנה לדיור ציבורי, 71 דירות עומדות ריקות, ועוד 228 דירות משמשות למטרות אחרות

דותן לוי 08:2220.07.17

בבאר שבע יש 75 משפחות של זכאים שממתינות לדיור ו־71 דירות לא מאוכלסות. אולם בחינת המצב מגלה תמונה של מאות דירות שאינן מנוצלות בהתאם ליעודן, בעוד שיש זכאים שממתינים לדיור.

 

 

מנתוני עמידר שנחשפו לבקשתה של ח"כ אורלי לוי־אבקסיס בהתאם לחוק חופש המידע, עולה, כי בבאר שבע יש 4,792 דירות ששייכות לדיור הציבורי. 4,667 דירות מהן הן בסטטוס שכירות: מתוכן ב־4,493 משוכנים זכאי דיור ציבורי; אל 125 דירות פלשו דיירים; 52 דירות מושכרות למשתכן ציבורי או מוסדי (כלומר לא לדיירים זכאים); ו־51 דירות מושכרות לסטודנטים במסגרת "פרויקט למען הקהילה". כלומר מתוך המלאי הגדול, 228 דירות מצויות בשימוש שאינו לטובת הזכאים.

 

אם לא די בכך, 46 דירות עמידר בעיר מצויות בסטטוס של "אסורות לאכלוס". על 39 מתוכן נכתב כי נאסרו לאיכלוס בשל סכנה בטיחותית, או שעלות השיפוץ שלהן גבוהה. ואף שבמשך תקופה ארוכה לא נעשה בהן שימוש, הדירות עדיין נמנות כחלק מהמלאי של הדיור הציבורי. 22 דירות שבעבר לא היו ראויות לאכלוס חזרו למאגר ובנוגע אליהן נמסר שהן עומדות ריקות משום שאינן מתאימות לאף משפחה מרשימת הממתינים.

 

שיפוץ של דירות עמידר בבאר שבע. 52 דירות משמשות בכלל למוסדות שיפוץ של דירות עמידר בבאר שבע. 52 דירות משמשות בכלל למוסדות

 

 

כמו כן פעילי הדיור הציבורי בעיר מדווחים על משפחות שממתינות לדיור ציבורי אך לא עומדות בקריטריונים. דוגמה לכך הן משפחות חד־הוריות עם שני ילדים (הקריטריון מאפשר דיור ציבורי רק למשפחות של שלושה ילדים ויותר, גם אם הן חד־הוריות). לאור זאת, אחת השאלות שעולה היא מדוע לא מגמישים את הקריטריונים, כפי ששר הבינוי והשיכון יואב גלנט הבטיח בעבר ואף הורה לבצע בכמה יישובים.

 

בדיון שנערך בכנסת לרגל יום הדיור הציבורי ח"כ אורלי לוי־אבקסיס, התייחס יו"ר הוועדה למלחמה בעוני, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), לקריטריונים: "אי אפשר להקים עוד ועוד ועדות ומנגנונים ולא לתת פתרונות ולפשט את הקריטריונים". לוי־אבקסיס אמרה בדיון כי "הקריטריונים הם פועל יוצא של מדיניות אכזרית של משרד השיכון ומשרד האוצר שגזלה את כבשת הרש מהעניים, והעבירה את הכסף המיועד עבורם לגורמים פוליטיים".

 

בהמשך אמר סגן השר ז'קי לוי (ליכוד), כי הוא פועל להשוות את תנאי הזכאות לדיור ציבורי של אמהות חד־הוריות המקבלות מזונות לאלה עם הבטחת הכנסה. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר : "קיימת הקפדה על שיפוץ כל דירה אליה מיועד זכאי שממתין לדיור הציבורי; בנוגע לדירות האוניברסיטה כולן יוחזרו עד 2019 ואשר להגמשת הקריטריונים זו התבצעה ב־14 ישובים במטרה להיטיב עם אוכלוסיית זכאי הדיור הציבורי וכן לאכלס מאות דירות אשר עמדו ריקות במשך שנים רבות".

 

 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס ח"כ אורלי לוי אבקסיס צילום: ינאי יחיאל

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x