$
חדשות נדל"ן

סכסוך בין רשות מקרקעי ישראל לקיסריה עוצר את התקדמות תוכנית אור ים

הרשות צפויה לקרוא ליזמים לשקול את התמודדותם במכרזים לקרקעות שכונת אור ים שמשווקים על ידי החברה לפיתוח קיסריה, זאת בשל חובות שלא יאפשרו את העברת הקרקעות; מקור הסכסוך הוא בסירוב של החברה לפיתוח קיסריה לאפשר בניית דירות במסגרת מחיר למשתכן

דותן לוי 18:0617.07.17

רשות מקרקעי ישראל מעלה הילוך בהתנגדות למהלכי החברה לפיתוח קיסריה בתוכנית אור ים. הרשות הודיעה היום (ב') כי בימים הקרובים תפרסם מודעה בעיתונים הכלכליים באמצעותה תיידע את היזמים כי קרן קיסריה טרם הגיעה להסכמות עם רמ"י בנוגע לתנאי העברת הזכויות בקרקע, לרבות תשלום חובות עבר ועדכון דמי החכירה עבור חכירת משנה של הקרקע. במצב זה הרשות לא תיתן הסכמתה לביצוע עבודות פיתוח ובנייה נוספים במקרקעין בו עתידה לקום השכונה. המהלך צפוי לתקוע את פיתוח שכונת אור ים שהיקפה עומד על 3,500 יח"ד.

 

 

הסכסוך בין רמ"י לחברה לפיתוח קיסריה החל לאחר ההצהרות של החברה כי היא מתכוונת לשווק אלפי יחידות דיור שייבנו על קרקעות קרן קיסריה אשר נרכשו בעבר על ידי הברון בנימין אדמונד רוטשילד וישויכו כעת מוניציפלית לעיר אור עקיבא. ברשות מקרקעי ישראל התרעמו על המהלך אשר לתפיסתם משבש את שיווק מכרזי מחיר למשתכן וביקשו כי שכונת אור ים תשוק במסגרת מחיר למשתכן, ולא בשיטת המרבה במחיר כפי שמשווקת החברה.

 

ברמ"י דרשו להקים 3,000 יח"ד בבנייה רווייה ועוד 500 צמודי קרקע, וכן דרשו כי 20% מהיחידות יוקצו לבני אור עקיבא חסרי דיור. לטענת רמ"י שיטת השיווק של קיסריה תמנע ממעמד הביניים וצעירי אור עקיבא לרכוש דירה במחיר סביר בפרויקט המבוקש. מכיוון שמקור הקרקעות הוא בעלות פרטית. בחברה לפיתוח קיסריה התנגדו בכל תוקף לדרישות רמ"י והבהירו להם כי אם ברצונם פרויקט מחיר למשתכן על קרקע זו, עליהם לסבסד אותו.

 

הדמיית שכונת אור ים באור עקיבא הדמיית שכונת אור ים באור עקיבא הדמיה: וויופוינט

 

מאבק על החובות

 

ברקע לדברים, מתנהל מאבק על היקף חובות קרן קיסריה למדינה. בין קרן קיסריה למדינה יש הסכם משנת 1962 שלפיו לקרן יש למעמד מיוחד על הקרקעות המדוברות וגם אם רשמית הן נחשבות לקרקעות מדינה, בפועל הן הוחכרו לקרן בתנאים מיוחדים. כעת טוענים ברמ"י, כי הגיעה העת להסדיר את חובות הקרן בגין השנים שחלפו ולקבע מחדש במתווה מוסכם את מעמד הקרקעות ואת זכויות המדינה והקרן בקרקע. עוד טוענים ברמ"י לחובות של עשרות מיליוני שקלים משיווק הקרקעות למגורים ולתעסוקה לאורך השנים ואף דורשים לחשב מחדש ורטרואקטיבית את תשלומי דמי החכירה שהעבירו הקרן ותושבי קיסריה.

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, וסגנית היועמ"ש של רמ"י, מניה לייקין, שיגרו מכתבים לראש מועצת אור עקיבא יעקב אדרי ולמנהלי קרן קיסריה, הטוענים כי המהלך אינו חוקי ופוגע בצעירי אור עקיבא. השניים הביעו תמיהה מאופן השיווק שמשותף גם לאור עקיבא המסתיר את העובדה כי השכונה היא חלק מהעיר. כמו כן הם הביעו תמיהה מהתנגדותו של ראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי לקיומה של תוכנית מחיר למשתכן על קרקעות אלה.

 

תגובת החברה לפיתוח קיסריה: "רשות מקרקעי ישראל מתנהלת כמו אחרון ארגוני הסחיטה ודורשת מהחברה לפיתוח קיסריה כספים בניגוד להסכמים הקיימים כיום בין הגופים. בשנים האחרונות מקדמת החברה לפיתוח קיסריה את הקמת אור ים מתחם מגורים. התוכנית אושרה וכבר נחתם הסכם פיתוח עם העירייה בסכום של למעלה מחצי מיליארד שקל שיהווה מנוף פיתוח למתחם החדש וגם לחידוש השכונות הוותיקות בעיר. עיריית אור עקיבא רואה את התועלת לתושביה, תומכת בהקמת השכונה ורואה בה מנוף צמיחה לעיר כולה.

 

"החברה לפיתוח קיסריה בתיאום מלא עם עיריית אור עקיבא ולפי עצת יועציה המשפטיים מבהירה, כי בניגוד לטענות רמ"י, תהליך השיווק של השלב הראשון נמשך כסדרו, וכי אין בטענות רמ"י כדי לעקב או למנוע העברת זכויות חכירה משנה ליזם שיזכה בהליך הבקשה לקבלת הצעות מחיר שיזמה החברה ו/או להוציא היתרי בנייה. החברה לפיתוח קיסריה נערכת לתחילת עבודות הפיתוח בשטח והיא מזמינה את היזמים חברות הבנייה המובילות בארץ לקחת חלק בהליך הבקשה לקבלת הצעות מחיר, ולהצטרף לפרויקט האיכותי ביותר שאושר לאחרונה בישראל.

 

"רמ"י נוקטת בשיטה של איומים והיא בחרה, מטעמים השמורים עמה, לעשות שימוש לרעה בסמכויות המוקנות לה מכוח הדין. גם אם הייתה קיימת לקרן יתרת חוב בדמי חכירה (והדבר איננו נכון), הרי שעצם קיומו של חוב אינו יכול לשמש עילה בידי רמ"י לצורך סירוב לבקשה להיתר בנייה. בחירתה של רמ"י לכרוך סמכות מנהלית מכוח דיני התכנון והבניה בסוגיות כספיות מובהקות הנה כריכה אסורה. מדובר בפעולה של רשות מינהלית הנעשית בחוסר סמכות, שהנה בלתי מידתית, ואשר חורגת, בחריגה קיצונית, מכל מתחם סבירות שהוא.

 

"אין לקרן קיסריה אלא להצר על כך, והיא כמובן תפעל בכל הדרכים העומדות לרשותה כדי למנוע את הפגיעה החמורה בזכויותיה של הקרן, כמו גם בפיתוחה של אור עקיבא, כתוצאה מהתנהלות פסולה זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x