$
חדשות נדל"ן

חוק דיור בר השגה עולה לקריאה ראשונה: תוספת בנייה של 25% לקבלנים שיבנו דירות לשכירות מוזלת

הצעת החוק הפרטית של ח"כ רועי פולקמן מבקשת לעודד יזמים בניית פרויקטים לשכירות מוזלת. על פי ההצעה הדירות יושכרו בשוק במחיר נמוך בכ-20% מהשוק החופשי ולאחר 20 שנה תתאפשר מכירתן

ענת דניאלי 14:5512.07.17

הצעת חוק דיור בהישג יד אושר בוועדת הרפורמות לקריאה ראשונה במליאה הכנסת. מדובר בהצעת חוק פרטית שיזם ח"כ רועי פולקמן הנוגעת להגדרות של דיור בהישג יד תחת חוק התכנון והבנייה. הצעת החוק מבקשת לאפשר לוועדות המקומיות לאשר תוספת זכויות בנייה בפרויקטים שיהיו להשכרה בלבד.

 

על פי נוסח הצעת החוק, תתאפשר תוספות בנייה בשיעור של עד 25% בקרקעות פרטיות שעליהן ייבנו פרויקטים שיושכרו לטווח ארוך, במחיר נמוך בכ-20% ממחיר השוק ולמשך 20 שנה. כמו כן, אחרי 20 השנים של הפעלת הפרויקט היזם יוכל למכור את הדירות בשוק החופשי.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: כרמית פלר

 

 

תנאי הזכאות להשתתפות בהגרלת לדירות להשכרה ארוכת הטווח ייקבעו על ידי הממשלה ומשרד הבינוי והשיכון ינפיק תעודות זכאות לעומדים בהם בדומה לתכנית מחיר למשתכן. הצעת החוק המקורית ביקשה לקבוע רשימת קריטריונים אשר יעניקו לזכאים מסוימים עדיפות לזכייה בהגרלות על פני אחרים (גיל, מצב משפחתי, אדם עם מוגבלות וכו'), כאשר כל רשות מקומית תיבחר אילו קריטריונים לאמץ מתוך הרשימה. עם זאת, קבעה היום הוועדה כי כלל הזכאים יקבלו הזדמנות שווה לזכייה, מלבד מתן העדיפות לבני המקום בכל רשות מקומית.

 

בדיון היום נקבע כי תוספת הבנייה תהווה תמריץ ליזמים לקבל את תוספת הבנייה לצורך הקמת דירות בהשכרה מוזלת. אך לא יהיו התניות למימוש חלק ההשכרה בפרויקט לקבלת שאר ההקלות מצד הרשות המקומית (כמו למשל תוספת שבס - המאפשרת לרשויות להעניק הגדלת זכויות בנייה של עד 20%).

 

ח"כ רועי פולקמן ח"כ רועי פולקמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

לאחר שהוועדה המחוזית תכריע ותאשר את התכנית והתוספת של הדירות להשכרה התכנית תעבור לאישור החברה הממשלתית דירה להשכיר. ח"כ פולקמן העיר כי יש צורך בהגבלת לוחות הזמנים ונראה כי ישנה הסכמה, אך טרם הוחלט מסגרת הזמנים. כמו כן, שיעור בני המקום שיינתן עבורם עדיפות בפרויקטים טרם הוכרע אם זה יקבע על ידי הרשות המקומית או רשות האוכלוסין.

 

מרבית סעיפי החקיקה עוד מצויים בדיונים וישנו צפי לשינויים רבים בחקיקה שיתקבלו לאחר שהחוק יאושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ויעבור לעבודת הוועדה והכנה לקריאה שנייה ושלישית.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה, אמרה כי חברי הוועדה והמעורבים בחקיקה ידונו במפגשים סגורים בימי הפגרה לנסות ולהביא למצב שהחוק יהיה ישים ואמרה "יש הרבה עבודה על החוק ואנו נעביר לקריאה ראשונה תוך הבנה שנפגש בפגרה לביצוע עבודה נוספת. יש פה שני ערכים בעלי חשיבות, שהחוק יהיה ישים ויקרה, תוך תשומת לב לפערים בתוך כל עיר וחשוב שנדון בזה".

 

עזריה הוסיפה ואמרה "החוק שנותן מענה לצורך בפרויקטים לשכירות והמסקנה היא שהחוק צריך להתאים לשטח ולמציאות ואני שמחה להערות שהחוק לא יהיה ישים כעת. אנו נעשה מקצה שיפורים והחוק הזה יצטרך להגיע למצב שהוא ישים".

 

פולקמן הוסיף יש צורך לגמישות מול השלטון המקומי. "יש כאן דוגמא קלאסית כי רגולציה תגיד מה הבעיה ומה מסוכן ויתכן כי בשטח ניתן את זה לרשויות והן לא יעשו כלום. יתכן ויתנו זאת לרשויות הן יפעילו את שיקול הדעת. הגישה צריכה להיות מקסימום גמישות לוועדות המקומיות והמחוזיות".

 

נציין כי ישנו דמיון בין הצעת החוק ובין הקיים בפרויקטי דירה להשכיר. כיום החברה הממשלתית דירה להשכיר משווקת פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. המודל הסטנדרטי של החברה הוא כי הדירות מושכרות לתקופה מינימלית של 20 שנה, כשכ-25% מהדירות מיועדות לזכאי משרד הבינוי והשיכון במחיר הנמוך ב-20% ממחיר השוק. מדובר גם בדירות מגורים חדשות מקבלן. כמו כן, בדומה להצעת החוק בתום תקופת ההפעלה בת 20 השנים, יהיה רשאי היזם למכור את הדירות בשוק החופשי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x