$
חדשות נדל"ן

בית המשפט חייב את המדינה להודיע עד יום א' האם תמשוך את תוכנית אפולוניה

דבריו של כחלון כי תוכנית אפולוניה לא תמומש סותרים את התנהלות פקידי האוצר. בעקבות הקולות הסותרים ביקשו מתנגדי התוכנית להפסיק לבזבז את זמנו של בית המשפט

דותן לוי 15:0505.07.17

השופט אליהו בכר מבית המשפט לעניינים מנהליים בת"א חייב את המדינה להגיב עד יום ראשון הקרוב לדבריו של השר כחלון לפיהם היא לא מתכוונת להתעקש על תוכנית אפולוניה.

 

כחלון אמר לפני כשבוע בכנס הצעירים שהתקיים בעיר כי "אני אומר לכם בצורה ברורה: לא תהיה התנגשות בין ערכי טבע לחזות העיר. אנחנו לא נפתור בעיה של 200 צעירים באמצעות הריסת עיר של 100 אלף תושבים, אנחנו לא במקום הזה". דבריו של כחלון כוונו לתוכנית אפולוניה, אליה יש התנגדות הן מצד תושבים בעיר והן מצד העירייה.

 

ההתנגדות נובעת מסיבות רבות, בין היתר - ערכי הטבע והארכיאולוגיה במקום, ההתנגדות להמשך ההתקדמות בטרם הסתיים ביצוע סקר קרקע מקיף וההערכה של הגורמים המקצועיים בתחום התחבורה כי התוכנית תייצר עומסים אדירים על כביש 2.

 

מדובר בתוכנית שמקודמת באמצעות הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור (הותמ"ל). התנגדויות התושבים אליה נדחו, והנושא עבר לערכאות משפטיות מול אנשי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל הכפופים לאוצר.

 

חוף אפולוניה חוף אפולוניה צילום: דרור עזרא

 

 

בשלב המוקדם של הדיונים, ביקשה המדינה לדחות ככל האפשר את מועדי הדיונים הבאים, אך במקביל פעלה להפקעת קרקעות מתושבי רשפון וכפר שמריהו לצורך הקמת מחלף במקום, ואף הפקידה תוכנית שנועדה להגדיל את היקף זכויות הבנייה במקום כך שניתן יהיה להוסיף שטחי מסחר, להקים מלון נוסף ולהגדיל את היקף הבנייה ב-1,000 יח"ד נוספות.

 

בעקבות זאת, השופט הוציא צו אשר עוצר כל התקדמות בתוכנית (מלבד המשך ביצוע סקר הקרקע) עד לדיון הבא ב-6 לספטמבר. לאחר פרסום הצו, המדינה, שעד כה ביקשה לדחות את הדיונים, ביקשה להקדים את הדיון הקרוב לחודש יולי.

 

במקביל, כאמור, תידרש המדינה ביום א' הקרוב להגיב על דבריו של כחלון בכנס הרצליה. 

 

הדמיית פרויקט אפולוניה הדמיית פרויקט אפולוניה הדמיה: מנעד אדריכלים

 

 

עורכי הדין המייצגים את המתנגדים טענו בבית המשפט כי בעוד מערכת המשפט מקיימת דיונים עם המתנגדים ונציגי המדינה, שר האוצר - האדם שאחראי על התוכנית ועל יישומה - אומר דברים אחרים לחלוטין. לכן אם אכן הדברים משקפים את העתיד לקרות – כלומר שבכוונת המדינה למשוך את תוכנית אפולוניה, ניתן להפסיק להשחית זמן יקר של בית המשפט והמתדיינים.

 

זוהי נקודה מעניינת שבה דבריו של כחלון מתנגשים עם פעולות הדרג המקצועי. מאחר וכחלון אינו נוהג להתערב בדרך כלל בהחלטות של הצוות המקצועי, תגובת המדינה תבהיר האם כחלון הוא אכן הסמכות שבפועל קובעת בנושאים הללו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x