$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ניסיון להסיט ביקושים מהקיבוץ אל הכפר

הוועדה המחוזית בדרום המליצה להרחיב ב־3,400 יח"ד את הכפרים הקהילתיים בנגב במטרה להפחית את ההגירה לקיבוצים החקלאיים שמאיימת על צביונם

דותן לוי 08:2019.06.17

מהלך שיזמה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום צפוי להוסיף 3,400 יחידות דיור (יח"ד) ליישובים הכפריים קהילתיים בנגב, כך נודע ל"כלכליסט". הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר הרחבה של כפרים קהילתיים בנגב עד ל־500 יח"ד לכל יישוב — כשהמטרה היא בין היתר להפחית את לחץ הביקושים לקיבוצים ולמושבים שנחשבים למבוקשים באזורי הפריפריה, ולנתב לפחות חלק מהביקושים ליישובים הקהילתיים.

 

היישוב הקהילתי מבועים, בעוטף עזה. מספר יחידות הדיור נקבע בתוכנית המתאר היישוב הקהילתי מבועים, בעוטף עזה. מספר יחידות הדיור נקבע בתוכנית המתאר צילום: ישראל יוסף

 

 

על רקע הביקוש הגבוה לקיבוצים ולמושבים, בסוף 2015 החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להרחיב נקודתית את היישובים הללו, וכן היא אישרה החלטה גורפת המאפשרת לקיבוצי עוטף עזה לגדול ב־500 יח"ד. הביקוש למושבים ולקיבוצים החקלאיים הוביל לא פעם להרחבה מאולצת שלהם ולהפיכתם ליישובים קהילתיים, ואחת המטרות של המהמלך שיזמה כעת הוועדה המחוזית היא למנוע את הפרת האיזון באותם יישובים ולמנוע רוב בלתי חקלאי.

 

כיום ישנם בדרום עשרות כפרים קהילתיים המוגבלים מבחינת היקף היח"ד שניתן להוסיף להם. מדובר ביישובים קהילתיים שמרביתם שימשו בשנות ה־50 כמרכזים אזוריים שסיפקו שירותים למושבים ולקיבוצים באזור הדרום, ובהם התגוררו רופאים, אחיות ומורים. דוגמה ליישוב כזה הוא בת הדר, הממוקם מזרחית לאשקלון, שכלל בית ספר אזורי והוקם באותן שנים. עם השנים הוקמו יישובים נוספים, וכיום ישנם כ־15 יישובים שהיכולת להרחיבם מוגבלת. האחרון שבהם הוא היישוב שיזף במועצה האזורית רמת נגב, שהוקם ב־2011.

 

מספר יחידות הדיור בכפרים הקהילתיים נקבע בהתאם לתוכנית המאושרת ליישוב, ונוצר מצב שיש ביקוש להרחיב יישוב, אך התוכנית אינה מאפשרת זאת. היישובים הנכללים ברשימה הם יישובים קהילתיים קטנים במועצות אזוריות, ובהחלטה לא נכללו יישובים גדולים יותר שמהווים מועצה מקומית. בחלק מהיישובים הבקשה להרחבה הגיעה מלמטה. למשל היישוב נהורה במועצה האזורית לכיש ביקש להתרחב בעשרות יח"ד, אך מאחר שהמכסה שלו בתוכנית המאושרת היתה קטנה, לא התאפשר לאשר את ההרחבה, אף שיש לו שטח פנוי.

 

מדובר במהלך לא מחייב עבור אותם יישובים, אך הוא משאיר את האלטרנטיבה להרחיב ולפתח אותם פתוחה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x