נדל"ן

הסכם גג לבניית 11 אלף דירות בבאר יעקב

תקציב הפיתוח יעמוד על 4 מיליארד שקל; רוב הדירות ייבנו בשטח מחנה צריפין המתפנה בו ייבנו בשנים הקרובות כ-17 אלף דירות

אמיתי גזית 16:1913.06.17

לאחר משא ומתן שנמשך כשנה נחתם היום (ג') הסכם גג לבניית כ-11 אלף דירות בבאר יעקב, כאשר רוב הדירות יבנו בשטח מחנה צריפין המתפנה. על ההסכם חתומים שר האוצר משה כחלון, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, וראש העיר ניסים גוזלן. בטקס נכח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מפרטי ההסכם שנחשפו לראשונה ב"כלכליסט" עולה כי היקפו הכספי הוא כ-4 מיליארד שקל שיועברו לקופת הראשות המקומית לצורך הקמת תשתיות לשכונות החדשות, אך גם לחידוש רחובות בעיר הוותיקה. ההסכם כולל גם תוכנית בעלת פוטנציאל לבניית 1.5 מליון מ"ר שטחי תעסוק ומסחר. לוח הזמנים בהסכם קבע כי רשות מקרקעי ישראל תשווק 3,200 יחידות דיור עד לסוף שנת 2017, במתחם ראשון שהתפנה בעקבות העתקת מחנה צריפין. ב- 2018 ישווקו 3,700 יח"ד במתחם נוסף ו- 837 יח"ד במתחם תלמים. על פי ההסכם, 10% מהקרקעות יוקצו כקרקע משלימה לטובת פרויקט התחדשות עירונית בשכונות הרצל ורמב"ם - השכונות הוותיקות בבאר יעקב. בנוסף, המדינה תקצה קרקע משלימה להתחדשות עירונית בהיקף של 10% מכלל יח"ד שישווקו. את המגעים מטעם העירייה ניהל מנכ"ל העירייה אריק זורגר.

 

על פי התוכניות,שמקודמות כיום במוסדות התכנון, בשטח מחנה צריפין יצמחו בשנים הקרובות בניינים ובהם כ-17 אלף דירות, וכן שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של 1.5 מליון מ"ר. מבחינה מוניציפאלית השטח חולק בין ראשון לציון לבאר יעקב, כאשר באזורים ששוייכו למושבה הקטנה יבנו כ-11 אלף דירות, ושטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של מיליון מ"ר (500 אלף מ"ר נוספים יכולים להבנות באזורים אחרים בעיר).

 

פינוי מחנה צריפין פינוי מחנה צריפין צילום: דיאנה חננשוילי - משרד הביטחון

 

לא הרחק משם מקדם משרד האוצר תוכניות לבניית 15 אלף דירות. את האזורים האלה משרת כיום כביש 44 המוביל מרמלה דרך צריפין לצומת בית דגן. הכביש העמוס כבר היום יצטרך לספק מענה לעוד כ-20 אלף משקי בית חדשים.

 

בשנים האחרונות באר יעקב כמעט הכפיל את עצמו, כיום הוא מונה כ-18 אלף תושבים, ולאחר מימוש תוכנית צריפין ותוכניות בניה אחרות בו הוא יגדל פי 5 משום שיתגוררו בו 2030 כ-100 אלף תושבים.

 

ראש מועצה מקומית באר יעקב, ניסים גוזלן: "הסכם הגג מבטיח לבאר יעקב המשך תנופה והתרחבות ומעל הכול, יכולת כלכלית והשקעה ממשלתית שתאפשר מתן שירות ברמה גבוהה לתושבי באר יעקב, הוותיקים והחדשים. בזכות הסכם הגג יזכו שכונות הרצל ורמב"ם להתחדשות עירונית."

 

שר האוצר, משה כחלון: "אנחנו מכפילים את המדינה. במסגרת הסכמי הגג הכפלנו את אופקים, הכפלנו את אשקלון, הכפלנו את בית שמש והיום אנחנו מכפילים פי כמה את באר יעקב - אנחנו מכפילים את המדינה. אנחנו מכינים את מדינת ישראל לעשרים השנים הקרובות מבחינת תכנון, תשתיות ועתודות קרקע. אנחנו נתכנן, נשווק, נבנה ונבנה ונבנה עד שמשבר הדיור ייפתר."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x