$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

נדחתה בפעם הרביעית פתיחת מכוני בקרה לבנייה

מכוני הבקרה אמורים היו לקום בינואר 2016 כדי למנוע תקלות בבנייה. בשל סחבת בוועדת הפנים ובמשרד המשפטים המועד נדחה בעוד חצי שנה

אמיתי גזית 08:2513.06.17

בפעם הרביעית מאז ינואר 2016 נדחתה פתיחתם של מכוני בקרה חיצוניים לאיכות ובטיחות הבנייה.

 

פעילותם של המכונים אמורה למנוע תקלות בתכנון ובבניית מבנים, וצפויה לצמצם אירועים כגון קריסת החניון ברמת החייל או בית הספר בגני תקווה. אולם נראה כי הדבר אינו בראש סדר העדיפויות של קברניטי המדינה, שכן ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה אישר שר האוצר לדחות את מועד הקמתם מיולי 2017 לינואר 2018.

 

ההחלטה על הדחייה התקבלה לאחר שוועדת הפנים של הכנסת עדיין לא אישרה את האגרות שיגבו המכונים, זאת אף שתקנות בעניין הונחו על שולחנה לפני כשנה. בנוסף, משרד המשפטים עדיין לא אישר את יתר התקנות שכרוכות בהפעלת המכונים. בלי אישור ועדת הכספים ומשרד המשפטים המכונים לא יכולים לגבות כסף, ולכן לא יעבדו.

 

עד עתה הכשיר מינהל התכנון כ־250 מהנדסים ואדריכלים לבקרים מוסמכים, והם רשומים בפנקס הבקרים. בנוסף מכון ראשון כבר קיבל את אישור הרשות להסמכת מעבדות, ועוד שלושה מכונים צפויים לקבל אישור דומה בקרוב.

 

מלבד ועדת הפנים ומשרד המשפטים גם משרדי הבריאות והגנת הסביבה גוררים רגליים בקידום הפעילות של המכונים. בשלב ראשון המכונים יבדקו רק בנייני מגורים, להם לא נדרשים אישורים של משרדים אלה. אבל השאיפה של מינהל התכנון היא לעבור במהירות לבדיקת כל אתרי הבנייה, שבהם כן נדרשים אישורים של משרדים אלה.

ההמלצה על הקמת המכונים התקבלה עוד בשנת 2003, במסגרת דו"ח של ועדת החקירה (ועדת זיילר) שקמה בעקבות אסון ורסאי. רק בנובמבר 2009 קיבלה הממשלה החלטה על הקמת מכוני הבקרה. 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: דוד הכהן

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x