שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

קבינט הדיור קבע: תוכנית הענק בכפר סירקין תקודם במסלול המהיר של ועידות התכנון

התוכנית שתעבור לקידום בוותמ"ל כוללת כ-12 אלף יח"ד על שטח שנמצא כיום בידי מערכת הביטחון, אך עיריית פתח תקווה ומועצה אזורית דרום השרון מתנגדות; במקביל הורחבו סמכויות חברת דירה להשכיר

דותן לוי 16:2405.06.17

קבינט הדיור אישר היום (ב') את הכנסתה של תוכנית רחבת היקף בכפר סירקין להליך אישור באמצעות הוותמ"ל. מדובר בתוכנית שמחולקת ל-2 מתחמים, המתחם הראשון, ששטחו כ-900 דונם, כולל 4,000 יח"ד בתמהיל מגורים מגוון המשלב בנייה צמודת קרקע באזור הקרוב לכפר סירקין ובנייה רוויה באזור הסמוך לשכונת עמישב. בנוסף למגורים כלל המתחם שטחי מסחר, שטחים עבור מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים.

 

מתחם זה מצוי בדרום כפר סירקין בין כביש 6 במזרח לשכונת עמישב בפתח תקווה ממערב. רוב שטח המתחם נמצא בתחום המועצה האזורית דרום השרון והיתרה כלולה בתחום שיפוט עיריית פתח תקווה.

 

המתחם השני, ששטחו 2,100 דונם כולל כ-8,000 יח"ד וכן שטחי תעסוקה, תעשייה ומסחר ושטחי ציבור הכוללים שטחי פארק לאורך נחל שילה ונחל מזור. המתחם מצוי במזרח פתח תקווה. רוב שטח המתחם מצוי בתחום השיפוט של העיר והיתרה כלולה בתחום השיפוט מועצה אזורית דרום השרון. שטחו של המתחם נמצא כעת בשימוש מערכת הביטחון, אך זו צפויה להתפנות מהמתחם. על פי ההסכם הנחתם בין הצדדים, שלב א' של הפינוי מתוכנן לסוף 2018.

 

בתוך כך, הן בעיריית פתח תקווה והן במועצה האזורית דרום השרון מתנגדים לתוכניות הללו, ולא ברור כיצד ניתן יהיה לקדם בשלב מאוחר יותר את הוצאת ההיתרים לשכונות החדשות.

 

ראש עיריית פ"ת, איציק ברוורמן אמר בשיחה ל"כלכליסט", כי "ההחלטה הייתה צפויה ואף אחד לא נפל מהכסא, אבל אני מתפלא כל פעם מחדש כיצד מתנהלים הדברים, למשל ההחלטה על בניית 4,000 יח"ד נעשתה מבלי שידענו מכך, זה נודע לנו במקרה כאשר ראינו את סדר היום של הישיבה. אני רוצה ללמוד את ההחלטה ואמשיך להיאבק עד שנמצא פתרונות הולמים. זה יהיה מאבק גם של דרום השרון וגם של ועד הפעולה של המושבים סביב שלא יניחו לכך".

 

בעברה עתר עיריית פתח תקווה נגד תוכנית סירקין אך בית המשפט סירב לתת צו ביניים כיוון שהתוכנית טרם קודמה במוסדות התכנון. כעת אומר ברוורמן, כי "נעשה הכל כדי שהבנייה לא תצא אל הפועל אלא אם יהיו פתרונות תחבורתיים הולמים, כרגע אין לכך מענה ואין התייחסות רצינית. העתירה שלנו עדיין עומדת בעינה ולא נהסס להגיע שוב לבית המשפט כדי לעצור את התוכנית".

 

ברוורמן. "נעשה הכל כדי שהבנייה לא תצא אל הפועל" ברוורמן. "נעשה הכל כדי שהבנייה לא תצא אל הפועל" צילום: שאול גולן

 

מטה תושבי פ"ת וסירקין התייחס היום גם הוא להחלטה: "קבינט הדיור הוכיח ניתוק מהשטח ומהמציאות. הם רוצים להראות סטטיסטיקות יחידות דיור-כאשר בשטח אין שום הכנה או תוכנית מעשית. מכיוון שהם יודעים שאין יכולת להעביר בתהליך מסודר הם בורחים לוותמ"ל הדרקוני (גוף שהוקם ב-2014, ותפקידו עקיפת הבירוקרטיה והליכי האישור המסודרים בוועדות המחוזיות והמקומיות). כך הם ינסו לבצע מחטף נוסף. 300 אלף תושבי האיזור, שלא יוכלו לצאת מפתח ביתם, מתכוונים לנהל מאבק ציבורי עיקש מול שר האוצר כחלון עד שיבין שהתושבים הם לא כלי משחק שמוכן להידרס בשביל המטרות הפוליטיות שלו. יש גבול לרמיסת זכויות התושבים והרס איכות החיים ברגל גסה. לא פותרים בעיה אחת בכך שיוצרים בעיה קריטית אחרת. זה לא רציני ולא אחראי".

 

במטה הוסיפו: "תשתיות התחבורה באיזור כולו קורסות כבר היום. הכבישים פקוקים וחנוקים. אין מקום לעשרות אלפי כלי רכב נוספים. אין שום חשיבה של פיתרונות תחבורתיים רציניים שילוו תכנון מאסת דירות אדירה שכזו (רכבת קלה. כבישים. תחבורה ציבורית). היום נוסף שטח ענק של תכנון בסמוך לשכונת הדר גנים, עמישב, וכפר סירקין על חשבון שטח ירוק של פרדסים וחקלאות חשוב ביותר. אנו פועלים בכל המישורים לעצור את האסון בשותפות מלאה של ראש מועצת דרום השרון, ראש עיריית פ"ת והחברה להגנת הטבע".

 

דירה להשכיר תוכל לתכנן על קרקעות פרטיות

 

במקביל, קבינט הדיור אישר את הרחבת סמכויות חברת דירה להשכיר כך שתוכל לתכנן בין היתר על קרקעות פרטיות. בהתאם לתיקון, דירה להשכיר תהיה רשאית לתכנן בקרקע פרטית ובלבד שמדובר בתוכנית הכוללת 750 יחידות דיור לפחות וכי לפחות 85% מהקרקע יוחזקו על ידי גופים ציבוריים.

 

בנוסף, דירה להשכיר תוכל לקבל אישור לתכנן בקרקע פרטית גם כאשר חלק קטן מ-85% מוחזק בידי גופים ציבוריים, אך תידרש להוכיח לוועדה כי ללא התערבות הממשלה, תכנון השטח לא יבוצע, וזאת בין היתר בשל מורכבות תכנונית גבוהה של המתחם, חוסר עניין או חוסר יכולת של הרשות המקומית להגיש את התכנית, סכסוך בין הבעלים של הקרקע או בשל מורכבות בבעלות בקרקע.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x