$
משפט

מנהל סניף בנק שהסתיר כספים בחשבון סודי בשוויץ הורשע בהעלמת מס

על פי כתב האישום, יצחק סוויד שפרש מבנק אגוד ב-2010 לא דיווח על הכנסות בהיקף של כ-2.5 מיליון שקל שצבר בחשבונו בשוויץ ועליהן היה חייב במס

תומר גנון 10:1429.05.17

שופט בית משפט השלום בת"א, ד"ר שאול אבינור, הרשיע הבוקר (ב') את יצחק סוויד, מנהל סניף באר שבע לשעבר של בנק אגוד, בהעלמת מס באמצעות חשבון סודי בבנק ספרא השוויצרי. על פי כתב האישום שהוגש נגדו לפני למעלה משנתיים, סוויד שפרש מהבנק ב-2010 לא דיווח על הכנסות בהיקף של כ-2.5 מיליון שקל שצבר בחשבונו בשוויץ ועליהן היה חייב במס. "הייתי שכיר, לא נדרשתי להגיש דו"חות – טחו עיניי", השיב סוויד (66) במהלך משפטו לשאלה מדוע לא דיווח על הכנסותיו מחו"ל על אף שידע שהיה צריך לעשות זאת.

 

על-פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי ולכלכה), סויד פתח את החשבון הסודי בשנת 2002 והפיק הכנסות מריביות שנצברו בו בין השנים 2003-2011. סוויד, כך נטען, לא הגיש לפקיד השומה דו"חות על הכנסותיו בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל לשנים 2003-2009. בדו"חות שהגיש על הכנסותיו לשנים 2010-2011, הוא לא כלל הכנסות מריבית שצמחו בחשבון השוויצרי בסך 786 אלף שקל.

יצחק סוויד יצחק סוויד צילום: אוראל כהן

 

החקירה נגד סוויד החלה בחודש אוגוסט 2013, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל בפקיד שומה חקירות מס הכנסה ת"א, אודות ישראלים המנהלים חשבונות בשוויץ. סוויד טען בעדותו שבן משפחתו הוא זה שהעביר עליו מידע לרשויות. בעקבות המידע פנתה הרשות בחודש מרץ 2012 לסוויד בדרישה להגיש דו"חות לשנים 2005 ואילך, ולכלול בהם הכנסות בחשבונות בנק בחו"ל. ביולי 2012 סוויד אמנם הגיש דו"חות, אך הם היו לשנים 2010-2011 בלבד, ובהן לא כלל הכנסות כלשהן מחשבון הבנק מחו"ל.

 

פקיד השומה שלח לסוויד דרישה שנייה ובה ציין במפורט שיש להגיש דו"חות משנת 2005. אלא שסוויד, כך נטען, לא הגיש דו"חות כפי שהתבקש מלבד דו"ח נוסף לשנת 2012. בעקבות כך, ברשות המסים החליטו לפתוח בחקירה פלילית נגד סוויד. ביוני 2013 הם הגיעו לביתו וטענו כי סוויד פתח להם את שער הכניסה לבניין, אולם כאשר הגיעו לדלת ביתו הם נתקלו בסירובו לפתוח את הדלת במשך כחצי שעה. זאת על אף שהחוקרים דפקו על דלת ביתו ואמרו שהם מצוידים בצו חיפוש לביתו. לאחר שפתח את הדלת, טענו החוקרים שמצאו את סוויד במרפסת הבית שותה קפה. הם ערכו חיפוש בביתו והחרימו מסמכים.

 

עורכי הדין קובי גולדמן ומיכאל כשכאש ממשרד גולדמן ושות' המייצגים את סוויד מסרו: "סויד הודה בעובדות כתב האישום עוד בתחילת החקירה, וגם על דוכן העדים, אולם טען שהיסוד הנפשי בעניינו לא התקיים, וכי לא היה היתה לו כל כוונה להשמיט הכנסות בשעה שביצע את המעשים שיוחסו לו. טענה זו הובאה בפני בית המשפט בהרחבה ובתמיכה ראייתית, אך לצערנו בית המשפט לא קיבלה. מר סוויד הסיר את המחדל האזרחי עובר להעמדתו לדין, ובית המשפט הנכבד אף זקף זאת לזכותו. אנו מכבדים את הכרעת הדין, ונשקול את המשך צעדינו לאחר שנלמד אותה במלואה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x