$
חדשות נדל"ן

כחלון לא יחזיר את מס דירה שלישית לדיון בוועדת הכספים

שר האוצר מעריך שהמליאה לא תאשר בשנית את החוק ולכן מעדיף לקדם במקום את תוכנית הדגל החדשה שלו - נטו משפחה

אדריאן פילוט ועמרי מילמן 20:3610.05.17

שר האוצר משה כחלון החליט לא להחזיר את חוק מס ריבוי דירות (מס דירה שלישית) לדיון נוסף בכנסת. זאת לאחר שבדיון בבג"ץ על חוקיות הליך החקיקה ביקש בית המשפט מהמדינה לנמק מדוע היא אינה מחזירה את החוק לדיון בוועדת הכנסת למרות הפגמים שנמצאו באישור החוק בוועדה. בסביבתו של כחלון טוענים כי הוא מעדיף כעת לקחת את הסיכון ששופטי בג"ץ יבטלו את החוק, שכן אם יעלה אותו לאישור חוזר של הכנסת, הוא צפוי להיכשל. 

 חוק מס דירה שלישית הוא אמצעי שנולד כדי להוריד את מינון המשקיעים בשוק הדיור. לפי מקורביו של כחלון, למרות שהחוק עדיין לא נכנס לתוקף האפקט שלו כבר מורגש בשוק, ולראייה הם מציינים את הירידה החדה והמתמשכת במשקל המשקיעים בשוק. במערכת הפוליטית העריכו היום כי הסיבה האמיתית שעומדת מאחורי מה שנראה כוויתור של שר האוצר על פרויקט הדגל שלו, היא מניעת סחיטה נוספת של כספים על ידי חברי הקואליציה.

 

כחלון משקיע בימים אלו את כל כוחו הפוליטי בתוכנית נטו משפחה שרק כמחציתה אושר עד כה. בחודש הבא צפויים להעלות לאישור הממשלה והכנסת תזכיר חוק שמגדיל את התקציב למענק עבודה (מס הכנסה שלילי). בהמשך תידרש הממשלה גם לאשר את הגדלת התקציב לצהרונים. עלות המהלכים נאמדת בכ־1.65 מיליארד שקל.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

נכון לשעת סגירת העיתון מליאת הכנסת היתה צפויה לאשר אמש את הגדלת נקודות הזיכוי להורים לילדים עד גיל 6. מה שהתרחש בדיון בוועדת הכספים אתמול בבוקר רק המחיש מדוע כחלון לא יכול להרשות לעצמו לקחת את הסיכון ולהסכים להחזרת חוק מס דירה שלישית לכנסת. יו"ר הקואליציה דוד ביטן הגיש במהלך הדיונים הסתייגות הקובעת כי אם לא יעלו קצבאות הנכים לגובה שכר המינימום, לא יוגדלו גם נקודות הזיכוי לילדים. זאת כאשר לכל הצדדים ברור שדרישה זו לא יכולה להתקיים לאור העלות הנוספת הנדרשת לתיקון - 4 מיליארד שקל. בתוך כך, אתמול בערב נפגש שר האוצר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והציג לו את תוכנית משרד האוצר להעלאת קצבאות הנכים.

 

מפלגת כולנו התעקשה להעביר את החקיקה על נקודות הזיכוי לפני החקיקה שמסדירה את הקמת תאגיד החדשות החדש, עקב חשש שמרגע שחברי מפלגת הליכוד יביאו לאישור את חוק התאגיד, הם יהיו מחויבים פחות לאישור נקודות הזיכוי. בעקבות ההסתייגות של ח"כ ביטן, יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן הגיש הסתייגות משלו הקובעת כי תאגיד החדשות החדש לא יקום, אלא יחזור להיות חטיבת בתאגיד השידור הציבורי. בסופו של דבר שתי ההסתייגויות ירדו מהפרק.

אולם בכל מקרה לכל הנוגעים בדבר ברור כי אם כחלון יעלה את חוק מס ריבוי דירות שוב לכנסת, הוא לא יזכה לאותה צייתנות קואליציונית שליוותה את אישור החוק בזמן אישור התקציב.

 

לאחר אישור נקודות הזיכוי, לכחלון נותר להעביר בכנסת רק את הגדלת מענק העבודה (מס הכנסה שלילי). באוצר מעריכים כי החקיקה של ההליך תהא פשוטה יותר מזו של נקודות הזיכוי, שזכו לביקורת גדולה יותר מצד המפלגות החרדיות. יו"ר ועדת הכספים משה גפני דרש תחילה כי לפחות בשנה הראשונה להולדת הילד יוכלו בתא המשפחתי לקבוע איך לחלק את נקודות הזיכוי, בטענה כי נשים עובדות פחות בשנה בה הן בהיריון ולאחר הלידה. אולם לאור התנגדות האוצר, סוכם כי נשים יוכלו לדחות את נקודות הזיכוי בשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x