שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

התוכנית לסבסוד ביטוח הדירה כנגד הקפאת שכירות יוצאת לדרך

לפי התוכנית, שיזם ח"כ רועי פולקמן, בעלי דירות באזורי ביקוש שיסכימו להקפיא את שכר הדירה למשך חמש שנים יזכו לסבסוד בביטוח הדירה ובאחזקתה. גובה הסבסוד ייקבע בשבועות הקרובים, ולאחר מכן התוכנית תוגש לאישור שר האוצר

עמרי מילמן וענת דניאלי 06:4903.05.17

צוות של משרד האוצר יגיש בשבועות הקרובים תוכנית לעידוד חוזי שכר דירה יציבים באזורי ביקוש, זאת באמצעות סבסוד ביטוח הדירה והאחזקה שמשלם בעל הדירה - כך נודע ל"כלכליסט".

 

על פי התוכנית, שיזם יושב ראש סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, בעלי דירות שיסכימו להקפיא את שכר הדירה למשך חמש שנים יזכו לסבסוד ביטוח הדירה מקופת האוצר וכן לסבדוד אחזקת הדירה שתבוצע על ידי חברה חיצונית. עם זאת, בעל הדירה יהיה רשאי להעלות את שכר הדירה בהתאם לשיעור עליית מדד המחירים לצרכן.התוכנית מקודמת על ידי צוות בראשות סגן החשב הכלל יהלי רוטנברג. שר האוצר משה כחלון מביע בה תמיכה, והוא מסכים להקצות לטובתה 12 מיליון שקל בשנה. אם תהיה הענות לתוכנית שתביא למיצוי התקציב, באוצר מתכננים למצוא מקורות תקציביים נוספים. מטרת האוצר היא כי בכל שנה יצטרפו 7,000 בעלי דירות לתוכנית וכי חמש שנים מיום יציאתה לדרך יהיו 50 אלף חוזים יציבים.

 

תנאי ההצטרפות לתוכנית עוד נבחנים

 

בימים אלו בוחן הצוות מה היקף התמריצים המדוייק שיינתן למשכירים, ואם יהיה חלקי או מלא, שכן גובהו ישפיע בסופו של דבר נכונות בעלי הדירות לקחת חלק בתוכנית. כמו כן, הצוות בוחן את תנאי ההצטרפות לתוכנית מצד השוכרים וכיצד ליצור נגישות לקבלת הסובסידיות עבור ציבור המשכירים. לפי גורמים באוצר, המטרה היא ליצור מנגנון פשוט ותהליך קצר עבור השוכרים, כך שלמשכירים לא יהיה תירוץ להעלות את השכירות בטרם ייכנסו לתהליך. בנוסף, הוועדה בוחנת הקמתו של מנגון שכירות משנה והקמת מאגר דירות רלוונטי לתוכנית באמצעות גוף ממשלתי, גוף מוניציפלי או גוף אחר. המלצות הוועדה צפויות להתפרסם בעוד מספר שבועות, ולאחר מכן שר האוצר יחליט אם לאשרן.

 

"אנו יוצאים למהלך חשוב, בתמיכתו המובהקת של שר האוצר כחלון. נתמרץ בעלי בתים שיבטיחו לצעירים השוכרים דירות שכירות יציבה וארוכת טווח", אמר פולקמן. "המצב בו משכירי דירות מנצלים כל שינוי בשוק להעלאת שכר דירה צריך להפסק. צעירים שעסוקים בלימודים, בניית קריירה או בהקמת משפחה צריכים ודאות ובטחון שיש להם קורת גג בטוחה מעל הראש ושכר דירה יציב".

מימין: כחלון ופולקמן. "צעירים צריכים ודאות" מימין: כחלון ופולקמן. "צעירים צריכים ודאות" צילום: עמית שאבי, מיקי אלון

 

לפי נתוני משרד האוצר שהגיעו לידי "כלכליסט", אחוז השוכרים המתגוררים בדירה שכורה במשך שנה אחת עמד ב־2016 על 39%. שיעור השוכרים שגרו שנתיים בדירתם השכורה עמד על 25%; 15% מהשכורים התגוררו שלוש שנים בדירתה; 7% מהשכורים גרו ארבע שנים באותה דירה; 5% מהשוכרים גרו באותה דירה חמש שנים; ואילו 6% גרו באותה דירה שמונה שנים ומעלה. עוד עולה כי כ־77% מחוזי השכירות במשק הנם לשנה אחת בלבד, כ־15% לשנתיים ורק 3% לשבע שנים ומעלה.

 

התוכנית קמה בעקבות כישלון חוק שכירות הוגנת

 

הצוות בראשותו של יהלי רוטנברג הוקם בעקבות החלטת ממשלה מיוני 2016, שקבעה כי יש לבחון תמריצים למשכירים שיתחייבו להשכיר דירות לתקופה שלא תפחת מחמש שנים ולעידוד חוזים יציבים באזורים ששוק השכירות בהם מתאפיין בביקוש גבוה. אותה החלטה התקבלה בעקבות סיכום בין משרדי הממשלה השונים סביב חוק שכירות הוגנת שיזמו פולקמן וח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני, שנפל בשל התנגדות האוצר ושרת המשפטים איילת שקד. חוק שכירות הוגנה היה אמור להגביל את יכולת המשכירים להעלות את דמי השכירות, אך במשרדי האוצר והמשפטים טענו כי מדובר בהתערבות רגולטורית משמעותית בשוק השכירות, שעלולה להביא דווקא לעליית מחירים ולהזנחת דירות. החלטת הממשלה קבעה גם כי צוות של המשנה ליועמ"ש (אזרחי) יבחן דרכים לייעול ושיפור בירור סכסוכים בין משכירים ושוכרים, וזאת כדי להקל על צדדים לחוזה שכירות. ההמלצות היו אמורות להיות מוגשות לשרת המשפטים ולשר האוצר במהלך ספטמבר, אך הדבר טרם נעשה.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x