• תפריט
חדשות נדל"ן

"תכנון הערים עבר מידי האדריכלים לכלכלני האוצר – זה אסון מוניציפלי"

כך לדברי יוסי שבו, ראש העיר של נס ציונה בפורום ראשי רשויות של דנס אנד ברדסטריט והוסיף כי אין ביכולתו לקדם תוכניות בנייה בהיעדר תשתיות מתאימות; ראש העיר שדרות: "יש כאן בנייה עצומה וגם פחד שלא נוכל לספק תעסוקה לאוכלוסיה"

דותן לוי 11:2827.03.17
"כל מה שקשור לתכנון ערים עבר מהאדריכלים לכלכלנים באוצר וזה אסון. מה שקורה היום בהתחדשות עירונית זה אסון מוניציפלי, לא יכול להיות שאתה מכפיל על אותו השטח את מספר האוכלוסיה בלי תשתיות מתאימות. בנס ציונה אני לא יכול בכל שכונה לאפשר התחדשות עירונית אחרת זה יפגע באיכות חיים של דור שלם", כך אמר יוסי שבו ראש עיריית נס ציונה בפורום ראשי רשויות של דן אנד ברדסטריט.

 

איציק ברוורמן ראש העיר של פתח תקווה המשיך את דברי שבו ואמר, "המדינה מבינה שבלי הסכמה איתנו יהיה קשה להם לקדם את תוכנית הבינוי של סירקין, יש לנו הבנה שם לגבי הבנייה אבל אין פתרון לתחבורה. בממשלה יש זרוע אחת שרוצה לבנות אבל לא מעניין אותה כל השאר והיטיב לומר זאת אביגדור יצחקי. אין חשיבה על הטובה הכוללת של התושבים ואין הסתכלות על העתיד לבוא, מסתכלים על הבנייה כעל משימה מיידית, אנחנו נערכים למאבק יחד עם התושבים כדי שיתן איכות חיים למי שירצה לגור שם. בראש העין יש דירות ואני מרחם על התושבים, אי אפשר לגור שם". עוד אמר ברוורמן, "אני משתדל להילחם בבנייה, לפתח תקווה אין שטחים חומים, אין לי מקום לבנות בתי ספר והתחושה היא גם שזה לא כל כך מעניין אותם.

 

יוסי שבו ראש עיריית נס ציונה יוסי שבו ראש עיריית נס ציונה צילום: דנה קופל

 

משה פדלון ראש העיר הרצליה, "אנחנו עמדנו על שלנו וקיבלנו מה שרצינו בהיבטים של תשתיות, הכל ערוך ומתוכנן מראש".

 

אסף זמיר סגן ראש עיריית ת"א שנשאל על פינוי שדה דב ועל תוספת התושבים שם אמר, "אני חושב שבסוף יפנו את שדה דב, ראש העיר חושב ששדה התעופה צריך להישאר אבל הדחיות הן לא בגלל דעתו. אני חושב שכמות יחידות הדיור הגדולה שניתן לבנות שם לא תאפשר להשאיר את השדה במיקומו הנוכחי לנצח".

 

עופר ברקוביץ' סגן ראש העיר ירושלים התייחס לכוחו של השלטון המרכזי לסייע לשלטון המקומי במספר נקודות, "יש למשל מיליון וחצי מ"ר של נכסים נטושים בערים המרכזיות בישראל שנהנים מפטור מארנונה, הממשלה לא הצליחה להעביר חוק שיחייב אותם לשלם".

 

מבין ראשי הערים בפריפריה דיבר אלון דווידי ראש העיר שדרות על הקשיים והחששות אשר מלווים את הבנייה בעיר, "אני מעוניין שיהיו כמה שיותר יחידות דיור כדי שלא יהיה קיפאון, יש לנו מספר גדול של דירות עמידר/עמיגור וזה אומר שמדובר באנשים שמתקשים לשלם שכ"ד. שיווקנו מאז צוק איתן 2,500 יח"ד, זה מפחיד אותי מצד אחד כי אני צריך לדאוג לתעסוקה ולצאת ממעגל מענקי האיזון אבל אני חושב שהסכמי הגג צריכים לקחת בחשבון את נושא התעסוקה ואת ההכנסות לרשות. כיום אני מקבל כספים ולא מתקיים עצמאית. אני חושב שיש את השיח הזה עם המדינה".

 

דניאלה פז מייסדת ובעלים פז כלכלה, התייחסה גם היא ליחסי הגומלין בין הרשויות המקומיות לשלטון המרכזי, "אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך שבו רשויות חזקות יותר יכולות להסתכל לטווח הארוך ולבצע מהלכים טובים וחכמים יותר מהשלטון המרכזי. במקומות שבהם הרשויות נאבקות על חיי היום יום יש הכרח לשלטון המרכזי להתערב בתשתיות תומכות של תחבורה תעסוקה וכו'".

 

יונה יהב ראש העיר חיפה, "אני איש הציבור היחיד במדינה שהתנסה בניהול עיר ב-3 קטסטרופות: מלחמת לבנון השניה ו-2 השריפות בכרמל ובעיר. אתה חושב שמישהו בא לשאול ולהתייעץ עימנו כדי ללמוד מהניסיון? מדברים על דירות למיליון תושבים, אין משפרי דיור בהיקף כזה במרכז הארץ, זה אומר שהמדינה בונה על שאיבה של אוכלוסיה מהצפון והדרום למרכז. אנחנו הזדכנו על השטח הזה. הדירות בשדרות לא שוות אם אף אחד לא ישאר שם ולא תהיה תעסוקה. גם בחיפה אנחנו בונים ויש הצלחה אבל זה שברירי כי זה בפריפריה. בכל העולם אין חיה כזו של מרכז כלכלי אחד, אנחנו המצאנו את זה".

 

יוסי ברודני ראש העיר גבעת שמואל, "יש נתק מוחלט בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי, זה לא מתבטא רק בתחבורה ובבנייה אלא גם בחינוך וברווחה. למזלי אין לי אדמות מדינה בעיר, זה הכל אדמות פרטיות, אני מקבל היטלי השבחה וחי טוב מאד, לקחתי לידיים את התכנון והבנייה ונלחמנו לא להגדיל את העיר למה שרצתה המדינה, אלא לפי מה שאנחנו רוצים. עדיין כשיוצאים מהעיר נתקעים בפקקים. לא משקיעים מספיק בתשתיות במרכז".

 

אסף זמיר התייחס לאיחוד הרשויות המדובר בין ת"א לבת ים ואמר, "האיחוד עם בת ים קרוב יותר מאשר אנשים חושבים, זה יהיה מורכב פוליטית מבחינת בת ים בעיקר בגלל הפוליטיקאים, מי שיידרש להכריע הוא שר הפנים אריה דרעי, והוא יכול להתחיל כאן היסטוריה ואני חושב שיש יתרון לגודל".

 

דניאלה פז, "יש מקרים שלגודל יש יתרון אבל יש ערים שהן יותר הומוגניות שיהיה קשה לתת מענה לכולם ולא בטוח שזה ישרת את האזרח. אני כן חושבת שצריך לתת לרשויות שמסתדרות לבד להמשיך לעבוד, מצד שני יש רשויות שקו הגבול יוצר אנומליה".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x