$
חדשות נדל"ן

דרעי חתם על ההמלצות: עיריית אלעד תקבל תוספת של 3.5 מיליון שקל לשנה

ועדת החקירה המליצה כי הארנונה ממחצבת הנסן המסתכמת בכ-7 מיליון שקל ומועברת כיום רק למועצה האזורית דרום השרון תחולק בין הרשויות; מעמדו של היישוב צור יצחק אשר גם הוא נדון בוועדה טרם הוכרע

דותן לוי 13:2119.03.17

שר הפנים אריה דרעי קיבל את המלצות ועדת החקירה שמונתה לשם בחינת חלוקת ההכנסות והשטחים בין המועצה האזורית דרום השרון לבין העיר אלעד, וקבע כי ההכנסות מתשלומי הארנונה של מחצבת הנסן המסתכמות בכ-7 מיליון שקל בשנה יתחלקו באופן שווה בין שתי הרשויות.

 

הוועדה בראשות יוסי רענן מונתה בשנת 2014 ובחנה אפשרות של העברת שטחי המחצבה מדרום השרון לאלעד וכן את האפשרות לחלוקת הכנסות. בסיכומו של דבר בעקבות הסכם בין שתי הרשויות החליטה הוועדה כי יש לקבל ולהחיל את ההסכם עליו חתמו שתי הרשויות, לחלוקת הכנסות, אך בניגוד להסכם אשר קבע כי לעיר אלעד יועבר סכום מסוים מההכנסות, הוועדה המליצה בפני השר על חלוקה שוויונית של 50:50 בהכנסות ממחצבות הנסן.

 

קודם לכן, עיריית אלעד הופיעה בפני הוועדה וביקשה להעביר לתחום שיפוטה שטח של 1,597 דונם מהמועצה האזורית דרום השרון, שבו מחצבת הנסן, אך כאמור הוועדה קבעה כי שטח השיפוט אותו ביקשה אלעד ימשיך להיות חלק מהמועצה האזורית דרום השרון.

 

אלעד. תוספת של 3.5 מיליון שקל בשנה אלעד. תוספת של 3.5 מיליון שקל בשנה צילום: אוראל כהן

 

ההחלטה התקבלה ברקע לכך שהעיר אלעד מוקפת מכל צדדיה בחסמים ומגבלות פיתוח ואין בתחום השיפוט של העיר אזור תעסוקה קיים. התעסוקה הקיימת בעיר מועטה ומתמקדת בשטחי מסחר, שירותים ומשרדים. כל אלו, מקשים על פיתוח מנופי צמיחה כלכליים לעיר שבה 43 אלף תושבים ומדורגת 2 במדד הסוציו אקונומי. מנגד, טענה דרום השרון כי העברת הכנסות לאלעד תוביל לקיצוצים בתקציבה אשר עלולים להוביל אותה לגירעון לראשונה מזה שמונה עשרה שנה.

 

נושא נוסף אשר נדון בוועדת החקירה הוא מעמדו המוניציפלי של היישוב צור יצחק המשתייך כיום למועצה האזורית דרום השרון. בשל מורכבותו הנושא לא הוכרע ויובא בפני ועדת החקירה הגיאוגרפית מרכז הקבועה שמקים משרד הפנים בימים אלה. הוועדה הגיאוגרפית מרכז תוקם בקרוב, לצד 6 ועדות גיאוגרפיות קבועות נוספות, לבחינת שינוי גבולות, חלוקת הכנסות ושינוי מעמד מוניציפלי, ברחבי המדינה.

 

שר הפנים אריה דרעי: "יש לברך את הרשויות על ההסכם שהושג ביניהן ולעודד רשויות נוספות להגיע להסכמי חלוקת הכנסות, על מנת להרחיב את הצדק החלוקתי ולסייע לרשויות מוחלשות בהכנסה נוספת, לרווחת התושבים. תוספת ההכנסה השנתית הצפויה לאלעד מחלוקת ההכנסות, תסייע לעירייה לספק לתושביה את השירות הטוב ביותר ולפתח מנועי צמיחה כלכליים בעיר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x