$
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

תוכנית הבנייה בשדה דב תכלול 2,100 דירות להשכרה ב-3,000 שקל לחודש

על פי התוכנית, שהוצגה בישיבת המועצה המקומית לתכנון ובנייה, מחצית מהדירות להשכרה מיועדת לתושבי תל אביב. כמו כן, 560 דירות יוקצו לדיור ציבורי

אמיתי גזית 13:3901.03.17

תוכנית הבנייה במתחם בו שוכן כיום שדה דב תכלול 2,100 דירות (מתוך 16 אלף) להשכרה ארוכת טווח במחיר מוזל, מחצית הדירות מיועדות לתושבי תל אביב. מחיר שכר דירה מופחת יהיה 3,000 שקל לחודש. בסיום הישיבה הוחלט לקיים דיון נוסף בעניין.

 

דברים אלה נמסרו בישיבת המועצה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב. צו מ-2014 עליו חתם שר הפנים דאז גדעון סער מאפשר לרשות מקומית לבנות דירות במחיר בר השגה על קרקע בייעוד ציבורי (חומה). בתוכנית שדה דב יש הפקעה של כ-65% מהשטח לצורכי ציבור, על השטח הזה תקים העירייה את הדירות המוזלות. במהלך הדון הרוחות סערו בעקבות הבטחה של העירייה כי שיעור ההנחה יהיה גבוה מ-20%, חלק מהנוכחים תהו האם המודל הזה כלכלי לעירייה.

 

בנוסף, לפני כחודש הודיעו שר הבינו יואב גלנט ושר האוצר משה כחלון כי 5% מהדירות שישווקו על הקרקע מדינה יוקצו להגדלת מלאי הדיור הציבורי. תוצר ראשון של הצהרה זו הוא בתוכנית שדה דב שבה 560 דירות יוקצו לדיור ציבורי, שהם כ-5% מכלל יחידות הדיור בקרקע המדינה. כמו כן, התוכנית תכלול 600 דירות לבתי גיל הזהב, מחצית בדיור ציבורי.

 

שדה דב שדה דב צילום: עמית שעל

 

ברקע הדיונים מתנהל מאבק של עיריית אילת, וחברת התעופה ארקיע בניסיון לדחות, ואולי אף למנוע את פינוי השדה. בשנה שעברה הציע ראש העיר תל אביב, חולדאי מתווה שאמור לדעתו לפשר בין הרצון להשאיר את השדה, לבין התחייבות המדינה לבעלי הקרקע לבנות עליה. על פי מתווה חולדאי יבנו בשטח רק 3,000 דירות, ההכנסה משיווקם תעבור לבעלי הקרקע הפרטיים. בשטח הנותר יפעל שדה מצומצם.

 

אלא שמתווה חולדאי לא יאפשר להגשים את התוכנית שהוצגה היום בוועדה, שכן בעלי הקרקע הפרטית יבקשו למקם רווחים ולא יסכימו כי הפתרונות החברתיים יהיו על חשבונם.

 

קושי נוסף במימוש התוכנית, הנובע גם הוא מהלחץ של המתנגדים לפינוי, הוא עתירה של המדינה לבית המשפט העליון בבקשה לדחות את הפינוי בחצי שנה. על פי סיכום של בעלי הקרקע עם המדינה, החלק האזרחי אמור להתפנות באפריל השנה. המדינה מבקשת לדחות את המועד לאוקטובר, כדי שתספיק לטענתה, להעתיק פעילות השדה האזרחי לחלק הצבאי, שאמור להתפנות רק ב-2019, וכך לאפשר את המשך הטיסות לאילת.

 

התוכנית לשדה דב, משתרעת על פני כ-1,400 דונם, ואמורים להיבנות בה 16 אלף דירות. כאמור, לאחר משא ומתן בין רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לעיריית תל אביב סוכם כי 15% מהדירות יוקצו לטובת מה שמכונה דיור בר השגה. בנוסף לכך, רבע מהדירות במתחם (3,000) יהיו בנות 3 חדרים, ועוד רבע בנות 2 חדרים, כמו כן 300 יחידות דיור בה הוקצו לדיור מוגן.

 

ב-2013 קיבלה המועצה הארצית ערר של הקואליציה לדיור בר השגה, בה חברה האגודה לזכויות האזרח, וחייבה את הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לכלול בתוכנית 3700, שמצפון למתחם שדה דב, 2,100 דירות להשכרה במחיר מפוקח. נראה כי החלטה זו יצרה את התנאים להכללת דיור בר השדה גם בתוכנית שדה דב. אם התוכניות לשני המתחמים יצאו לדרך, יהיו בצפון תל אביב תוך שנים מלאי חסר תקדים של 4,000 דירות להשכרה במחיר מוזל. לשם השוואה החברה הממשלתית דירה להשכיר שהוקמה במטרה ליצור שוק של דיור להשכרה ארוכת טווח שיווקה עד עתה שני פרויקטים - ברמת השרון והרצליה שבהם בסך הכל 550 דירות להשכרה, בנוסף החברה מקדמת פרויקטים בהם בסך הכל כ-1,000 דירות להשכרה. זאת ועוד, רק כ-15% מהדירות של דירה להשכיר הן מוזלות, ושיעור ההנחה בהן הוא 20% ממחיר השוק. בפרויקטים בודדים שקידמה עריית תל אביב עד הושכרו הדירות בהנחה עמוקה הרבה יותר, וכך צפוי להיות גם בשדה דב.

 

עו"ד אורי אטינגר ממרכז הגר, לפיתוח מדניות דיור חברתית, מסרה בתגובה "אנחנו מברכים על ההחלטה התקדימית והחשובה לשלב דיור בהישג יד בתוכנית שדה דב. זו התקדמות משמעותית ביחס לנקודת ההתחלה של התכנית, בה לא היה ברור אם ישולב בשדה דב דיור במחיר שמתאים לבעלי הכנסה בינונית ונמוכה, והיו שסברו שהתכנית תייצר "עיר לעשירים בלבד". להחלטה חשיבות ציבורית רבה ברמה הלאומית שכן מדובר בצעד משמעותי לקראת יצירה של הזדמנויות דיור גם לאוכלוסייה בעלת הכנסה בינונית ונמוכה באזורי ביקוש והיא מבטאת את הנכונות שקיימת בממשלה לפעול באופן יצירתי וגמיש במקום בו המודלים הקיימים לא נותנים מענה לאוכלוסייה בעלת הכנסה בינונית ונמוכה, כמו בשדה דב, ולמצוא פתרונות חדשים. לצד זאת שיעור הדיור החברתי, ובפרט הדיור הציבורי אינו עונה על הצרכים העירוניים ובעיקר באזור צפון העיר, ואנו נפעל כדי לשפר את ההחלטה ועל מנת להבטיח תמהיל חברתי מגוון ככל הניתן בשדה דב

בטל שלח
    לכל התגובות
    x