$
חדשות נדל

דצמבר 2016 - החודש הגרוע זה חמש שנים במכירת דירות

על פי האוצר, בדצמבר אשתקד נמכרו 9,800 דירות - ירידה של 7% לעומת החודש המקביל ב-2015 והרמה הנמוכה ביותר מאז 2011. מכירת דירות חדשות צנחה ב-28% ורכישת דירות להשקעה צללה ב-30%

אביב גוטר 15:3112.02.17
בחודש דצמבר החולף נמכרו 9,800 דירות, ירידה של 7% לעומת דצמבר 2015 והרמה הנמוכה ביותר של עסקאות לחודש דצמבר, מאז דצמבר 2011, שעמד עדיין בצילה של המחאה החברתית. כך עולה מנתונים שפרסם היום (א') הכלכלן הראשי באוצר, יואל נווה.

 

 

עם זאת יש הבדל בין דירות חדשות לדירות יד שנייה. מספר עסקאות יד שנייה גדל ב-7% בהשוואה לנובמבר 2016 וגידול של 3% בהשוואה לדצמבר 2015. לעומת בשוק הדירות החדשות נרשמה יציבות ביחס לנובמבר. באוצר מציינים כי יציבות זו מיוחסת למכירות במסגרת מחיר למשתכן בארבעה פרויקטים, אולם בהשוואה לחודש דצמבר 2015 נרשמה ירידה של 28%. באוצר מציינים כי ירידה זו הקיפה את כל האזורים למעט שניים מהאזורים שבהם נמכרו דירות במחיר למשתכן.

 

הבעייתיות ישל מחיר למשתכן

 

נתונים אלו עשויים להצביע על הבעייתיות שיוצרת תוכנית מחיר למשתכן, אותה מוביל שר האוצר משה כחלון.  מרבית קרקעות המדינה יוצאות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, שמציעה דירות לפלח אוכלוסייה יחיד – מחוסרי דיור. בכך, משפרי דיור ומשקיעים לא יכולים לרכוש דירות חדשות מקרקעות מדינה ולכן נאלצים להסתפק בהיצע הדירות בשוק הפרטי, בעיקר בפלח שוק של דירות יד שנייה, מה שעשוי להצביע על הסיבה לגידול במספר העסקאות בפלח שוק זה. 

דירה יד שנייה למכירה בת"א (ארכיון) דירה יד שנייה למכירה בת"א (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

במקביל, קצב שיווק הדירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן אינו גבוה, מה שמקטין באופן ישיר את הפוטנציאל למספר העסקאות בשוק ומצביע על מגמת ירידה במספר דירות חדשות.

 

ירדה במספר המשקיעים

 

עוד מתברר, כי נרשמה ירידה בסך הדירות שרכשו המשקיעים בחודש דצמבר, שעמד על 1,600 – ירידה של 7% בהשוואה לנובמבר וצניחה של כ-30% בהשוואה לדצמבר 2015. משקל המשקיעים מסך העסקאות ירד ל-16% בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2015, מיד לאחר הכבדת מס הרכישה על משקיעים.

 

הירידה ברכישות המשקיעים בדצמבר יכולה להיות מוסברת בחלקה בכניסתו לתוקף, החל מינואר 2017, של מס דירה שלישית. באוצר מציינים כי ביטוי ישיר לכך ניתן למצוא בשיעור 'מרובי נכסים' בקרב רוכשי הדירות להשקעה החל מאוגוסט 2016, כאשר פורסמה התוכנית למס הזה. הירידה במשקל מרובי הנכסים בולטת במיוחד בפריפריה, בפרט באזור באר שבע, והיא פחותה במרכז הארץ.

 

בנוסף, מכירות המשקיעים בחודש דצמבר רשמו גידול של 12% בהשוואה לחודש נובמבר וגידול של 66% בהשוואה לחודש דצמבר 2015. בכך, הגיעו מכירות המשקיעים בדצמבר האחרון לסך של 2,500 דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז רמת השיא שנרשמה ביוני 2015, רמה חריגה שנבעה באותה העת מגל רכישות משקיעים, טרם הכבדת מס הרכישה.

 

 

בשוק דירה ראשונה נרשמה עלייה של 12% במספר הרוכשים בהשוואה לנובמבר ועלייה של 4% בהשוואה לדצמבר 2015. באוצר מציינים כי מחצית מהגידול ברכישות אלו ביחס לנובמבר מיוחס למכירות במסגרת מחיר למשתכן, כאשר המחצית הנותרת של הגידול ברכישת הזוגות התרכזה באזור המרכז ובאזור טבריה.

 

רמת העסקאות הנמוכה בחודש דצמבר מסכמת רבעון בו נרכשו 24 אלף דירות בלבד, בדומה לרמת השפל שנרשמה ברבעון השלישי בשנת 2015, מיד לאחר העלאת מס הרכישה על המשקיעים. בכך הביא הרבעון האחרון של 2016 לירידה של 7% בסך העסקאות בשנה האחרונה, בה נרשמו כ-111 אלף עסקאות. ירידה זו בסף העסקאות ב-2016 נובעת ברובה ככולה מצינה של 30% ברכישות המשקיעים, שיעור הירידה השנתי החד ביותר לפחות מאז תחילת העשור הקודם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x