$
חדשות נדל

תסבוכת ברב מכר גלילות: בעלי השטח במחלף המוביל לחוף עשויים להיפגע

זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הורה לוועדות התכנון והבנייה להימנע משימוש במנגנון המאפשר לבעלי קרקע שהופקעה לקבל זכויות בנייה במקום פיצוי כספי

אמיתי גזית 13:4209.02.17

בעלי הקרקע בשטח שבו עתיד להיבנות מחלף הרב מכר - הממוקם על דרך אלטנוילנד בהרצליה במפגש עם כביש החוף - עלולים להיקלע למאבק משפטי בעירייה בעקבות ההוראה להימנע משחזור זכויות מנגנון המאפשר לפצות בעל קרקע בזכויות בנייה במקום בפיצוי כספי. בעקבות פסקי דין שהתקבלו בשנים האחרונות, היועץ המשפטי לממשלה הורה לוועדות התכנון להימנע ככל הניתן ממנגנון זה.

 

התוכנית לבניית המחלף משתרעת על פני כ-170 דונם, חלקם בבעלות פרטית. כדי לחסוך את עלות הפיצוי בגין הפקעת הקרקע, נרשם בהוראות התוכנית כי זכויות הבנייה של בעלי הקרקעות ישוחזרו במסגרת תוכנית חוף התכלת. בהמשך הדבר גם גובה הדבר בהסכמים בין בעלי הקרקעות לעירייה.

 

התוכנית אושרה ב-2002, הרבה לפני הפסיקות ששללו את המנגנון הזה ועמדתו של היועמ"ש האוסרת שחזור זכויות שהתקבלה בשנתיים האחרונות. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה עו"ד שרית אריאלי בן שמחון, היועצת המשפטית לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, שהרצליה משויכת אליה, בוחנת האם ההסכמים תקפים, והאם הוועדה המחוזית יכולה לאשר לאותם בעלי קרקע להיכלל בתוכנית האיחוד וחלוקה של חוף התכלת.

 

הדבר עלה לראשונה במרץ שנה שעברה בדיון בוועדה. על פי הפרוטוקול ייתכן שהסיכום עם בעלי הקרקע ייחשב כמתאים לקריטריונים מקלים, בהתבסס על הבטחה שלטונית שניתנה לבעלים.

 

על פי השמאי אורן אלבז "זה יותר מהבטחה שלטונית. זה ממש מופיע בתקנונים של התוכנית. ועדיין יכול להיות שהוועדה המחוזית תפסול את זה ותחליט שזה לא חוקי".

 

בתסריט כזה בעלי הקרקע במתחם בו ייבנה המחלף, יכולים לעתור לבית המשפט בבקשה להיכלל בתוכנית איחוד וחלוקה של חוף התכלת, הליך שיעכב את קידומה של התוכנית בעוד שנים. בתסריט אחר העירייה עשוייה להיתבע ולהידרש לפיצויים של מיליוני שקלים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x