$
חדשות נדל"ן

ועדת הכספים תאשר תקנות המענקים על מכירת דירה שלישית בהליך בזק

האופוזיציה טוענת שמדובר במחטף בלתי תקין שמשחזר את הפגמים בחקיקת החוק עצמו ודורשת לבטל את הדיון: "הקואליציה הדורסנית שוב מזלזלת בכנסת"

שחר אילן 18:1304.01.17

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לאשר מחר בהליך בזק את תקנותהמענקים בחוק מס דירה שלישית. הקואליציה טוענת שמדובר במחטף בלתי תקין שמשחזר את הפגמים בחקיקת החוק עצמו ודורשת לבטל את הדיון: "הקואליציה הדורסנית שוב מזלזלת בכנסת".

 

 

 

שר האוצר משה כחלון העביר השבוע לועדת הכספים בקשה לאשר את התקנות. בבקשה מוסבר כי על פי נוסח החוק "שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת ייקבע תנאים וסכומים למתן מענק לחייב (בעל שלוש דירות. ש"א) שמכר דירת מגורים עד ה-1 באוקטובר 2017. התקנות קובעות את התנאים למתן הענק, אופן מתן המענק וגובהו". בין היתר קובעות התקנות שלא ינתן מענק עבור מכירת יותר משלוש דירות.כחלון מציין גם ש"מוצע לבצע מספר שינויים בנוסחה לחישוב ערך דירת מגורים בחוק ובפרט לדייק את הערכת שווי הדירה בישובים בעלי מדד סוציו אקונומי נמוך".

 

סיעות האופוזיציה עתרו נגד חוקיות מס דירה שלישית בשל ההליך הפגום והחפוז שבו הועבר החוק, שלא אפשר לחברי הכנסת ללמוד את החוק ולהערך לדיון. העתירה מתבססת בין היתר על חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון כי בהליכי החקיקה נפל "פגם היורד לשורשו של הליך". 

ח"כ מיקי רוזנטל, המחנה הציוני ח"כ מיקי רוזנטל, המחנה הציוני צילום: עומר מסינגר

 

במכתב ששלח היום פרקליט סיעות האופוזיציה בעתירה לבג"צ, עו"ד שמעון בראון ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ולינון, הוא כותב כי חברי ועדת הכספים הופתעו "לקבל זימון לישיבה מיוחדת בהתראה כל כך קצרה ובנושא מורכב מאוד". הוא מציין שימי חמישי אינם בדרך כלל ימי כנסת. "חברי הכנסת שקבעו לו"ז אחר מוצאים עצמם שוב בפני עובדה מוגמרת, בה נקבעה ישיבה בהתראה קצאה מאוד שאינה מאפשר לימוד יסודי של החומר הנדרש". הוא דורש לדחות את הישיבה.

 

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, שמרכז את מאבק האופוזיציה בנושא חוק דירה שלישית אמר, ש"הקואליציה הדורסנית ממשיכה לזלזל בכנסת ובהליך הדמוקרטי התקין. העתירה על התנהלות המבזה בהליך החקיקה של חוק מיסוי דירה שלישית כבר מונחת על שולחן בג"צ אבל הממשלה ממשיכה בשיטה הבריונית, ומבקשת לקבוע כבר מחר תקנות ולבצע שינויים בחוק בהתרעה קצרה מבלי לאפשר לחברי הועדה ללמוד את הדברים לעומקם".

 

עם זאת, הפעם לא קיבלו מפלגות האופוזיציה סיוע מהיועץ המשפטי לכנסת. ינון כתב בתגובה לפנייה ש"קיומן של ישיבות ועדה בימי חמישי נעשה לעיתים וההחלטה נתונה לסמכותו של יו"ר הועדה. העובדה שההזמנה לדיון יצאה הבוקר (ד') אינה שגרתית אך גם אינה מהווה חריגה קיצונית מהמקובל בכנסת". ינון מדגיש עם זאת כי "אין באמור כדי לגרוע מעמדתנו באשר לפגמים החמורים אשר נפלו בהליך חקיקת החוק". לדבריו, "נוכח הפגמים בהליך החקיקה היא ראוי שלפחות הדיון בתקנות יעשה בדרך המלך"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x