$
חדשות נדל

פרסום ראשון

אחרי חמש שנים: ישראל וסין חתמו על הסכם לקליטת 20 אלף פועלים בענף הבניין

ניסיונות הממשלה לקדם הסכמים עם סין החלו ב-2011 על רקע משבר הדיור. בשנים האחרונות נחתמו הסכמים עם בולגריה, אוקראינה, רומניה ומולדובה בענף הבניין , ועם תאילנד בענף החקלאות

אמיתי גזית 10:4204.01.17
בתום משא ומתן ממושך שנמשך 5 שנים (עם הפוגות) נחתם ההסכם עם ממשלת סין להעסקת עובדים זרים בענף הבניין. בעקבות ההסכם, בשלב ראשון ייקלטו 6,000 פועלי בניין מסין, כשהכוונה היא להגיע ל-20,000 בהמשך.

 

בימים אלה נמצאת בסין משלחת מטעם ממשלת ישראל, הכוללת את יו״ר הוועדה הבין-משרדית להסכמים בילאטרליים, אמנון בן עמי (לשעבר מנכ״ל רשות האוכלוסין וההגירה), אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור במשרד האוצר, ונציגי משרד המשפטים, הבינוי והשיכון, החוץ ועוד. בחודשים האחרונים שקד צוות ממשרד הבינוי והשיכון בראשות מנכ"ל המשרד אשל ארמוני על עבודת המטה וגיבוש פרטי ההסכם בשיתוף משרדי האוצר, הפנים, החוץ והמשפטים.

 

אביגדור יצחקי אביגדור יצחקי צילום: אסי אפרתי

 

ניסיונות הממשלה לקדם הסכמים עם סין החלו ב-2011 על רקע משבר הדיור, הצורך בהאצת הבנייה והחלטת ממשלה (בעקבות עתירה לבג"ץ של עמותת קו לעובד) כי קליטת עובדים זרים תתאפשר רק תחת הסכם עם מדינת האם וזאת כדי לאפשר בקרה ופיקוח לצורך שמירה על זכויותיהם, וכדי למגר את תופעת דמי התיווך ותופעת הסחר בבני אדם.

 

בשנים האחרונות נחתמו הסכמים עם בולגריה, אוקראינה, רומניה ומולדובה בענף הבניין , ועם תאילנד בענף החקלאות. כמו כן החל בחודשים האחרונים פיילוט להעסקת מטפלים סיעודיים מנפאל.

 

ברשות האוכלוסין וההגירה, המובילה את הנושא מתחילתו, הבהירו כי ההסכם הנוכחי עם סין הוא ציון דרך משמעותי שכן כיום מועסקים אלפי עובדי בנין מסין שלא באמצעות ההסכמים.

 

שר הפנים, אריה דרעי, שיבח את המהלך ואמר כי "תקופה ארוכה אנו נמצאים במשא ומתן עם ממשלת לסין והחתימה על ההסכם מהווה קפיצת מדרגה משמעותית בכל ענף הבניין ויסייע בפיקוח ובליווי העסקת עובדי הבניין מסין אך מעל הכל תם הפרק העגום של גביית דמי תיווך לא הגיוניים ממי שמגיע לעבוד בישראל״.

 

על פי נתוני רשות האוכלוסין, כיום שוהים בארץ כ-9,000 עובדים זרים בבניין, מהם יותר מחצי נקלטו במסגרת הסכם עם מדינתם. כ-4,200 עובדים מסין הגיעו לישראל לפני שנים עוד לפני שהתקבלה החלטה המחייבת הסכם עם מדינתם.

 

בעקבות החתימה על הסכם מסר שר האוצר משה כחלון: "אחרי מאמצים שנמשכו יותר משנה וחצי אני שמח שנציגנו חתמו היום על הסכם להבאת אלפי עובדים סינים שיהוו זריקת מרץ לפתרון משבר הדיור. ההישג הזה הוא התחלה מצויינת לשנת 2017 לאחר ששנת 2016 הסתיימה עם שיא כל הזמנים בתכנון ושיווק קרקעות ועשרות אלפי עסקאות במסגרת תכנית מחיר למשתכן. נמשיך את המאבק שלנו עבור הזוגות הצעירים עד לפתרון משבר הדיור."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x