$
חדשות נדל

פרסום ראשון

תל אביב מקדמת תוכנית שתצמצם את זכויות הבנייה במסגרת תמ"א 38 ביפו

העירייה מכינה תוכנית לחיזוק מבנים, שמטרתה להגדיר באילו אזורים יינתנו מלוא זכויות הבנייה וכן לאתר מבנים היסטוריים לשימור. ב-3 השנים הקרובות לא תותר כלל תמ"א 38 ביפו העתיקה

אמיתי גזית 11:4608.12.16
עיריית תל אביב מכינה תוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ביפו, שהוראותיה יחליפו את הוראות תמ"א 38. הכוונה היא למפות את יפו ולהגדיר בסופו של תהליך באילו אזורים יינתנו מלוא זכויות הבנייה מתוקף תמ"א 38, ובאילו הן יצומצמו. כמו כן, המטרה היא לאתר מבנים היסטוריים, לסמנם לשימור ולמנוע את הריסתם או פגיעה בהם.

 

על פי סעיף 23 בתמ"א 38, רשות מקומית יכולה להכין תוכנית חליפית, שתצמצם או תגדיל את זכויות הבנייה שמקבלים יזמים כדי לתמרץ אותם לחזק בניינים מפני רעידות אדמה.

עיריית תל אביב קיבלה בשבוע שעבר את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, לפרסם הודעה על הכנת תוכנית מתוקף סעיף זה. על פי ההודעה, למשך שלוש השנים הקרובות - תקופה שבמהלכה תקדם העירייה את הבדיקה והכנת התוכנית - תתאפשר תמ"א 38 רק בבניינים המוגדרים "שיכונים" או במקרים חריגים בכפוף לאישור מהנדס העירייה. כמו כן, באזור יפו העתיקה לא תותר כלל תמ"א 38.

כיכר השעון ביפו. בעיר העתיקה לא תותר תמ"א 38 כלל כיכר השעון ביפו. בעיר העתיקה לא תותר תמ"א 38 כלל צילום: עמית שעל

 

אירית סייג מנהלת מחלקת תכנון יפו והדרום בעירייה מסבירה כי כיום ביפו מתקבלים היתרים לתמ"א 38 בעיקר בפאה הדרומית, על גבול תל אביב, משום שזהו אזור מרובה בנייני שיכונים רעועים. לעומת זאת, על פי מסמך מדיניות שפורסם לפני כשלוש שנים, באזור יפו ההיסטורית לא מאושרים כלל פרויקטים של תמ"א 38. עם זאת יזמים יכולים לקבל תוספת של עד 40% לזכויות הבנייה הקיימות במגרש מסויים, בתמורה לשימור החלקים ההיסטוריים במבנה - בדרך כלל קומת הקרקע.

 

הבעיה היא כי מסמך מדיניות אינו תוכנית, ולכן יזמים יכולים להגיש ערער במקרה שבו מתנגדת העירייה לבקשת להיתר בנייה על פי תמ"א 38. התוכנית שמכינים כעת אמורה למנוע זאת. כמו כן ייתכן כי במהלך העבודה עליה יימצאו בניינים ביפו ההיסטורית שבהם יתאפשר לממש תמ"א 38.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x